28. 02. 2018 16:01
Tak jsem sem po delší době opět zabrousil, protože je konečně co sledovat. Můj názor na dění v následujících dnech/týdnech je následující. Velmi suchý a studený vzduch nám již téměř týden fučí střední a západní Evropou po jižním okraji rozsáhlé TV na Skandinávií. Výsledkem je to, že se tento vzduch dostal až do oblasti východního Atlantiku, cca 1000 až 1500 km západně od pobřeží Francie. Během této cesty vzduch při styku s relativně teplou hladinou jak Baltu, tak Severního moře vytváří tzv. „lake effect“ známý spíše ze Severní Ameriky z oblasti Velkých jezer. Výsledkem toho je poměrně solidní sněhové pokrývka na severovýchodní části Německa a také na četných místech Velké Británie.
Predikce NAO a AO se za poslední dny trochu změnily. Původně totiž dávaly sice hluboký, ale pouze krátkodobý pokles do záporu. Nyní to vypadá na výrazně delší záporné období. U NAO je to vůbec poprvé za zimní období, co spadla do záporu… To by znamenalo pozitivní faktor pro podporu teorie delšího chladného období, minimálně v první půlce března.
A teď se musím vrátit zpět do výše zmiňovaného místa v Atlantiku. Je otázka, co tam toho kvantum ledového vzduchu způsobí. Modely tam v tomto prostoru v nejbližších dnech malují řetězce různě hlubokých TN. Ovšem neznámá bude do posledních chvíle jejich trasa. Mohou se vyvinout:
a) v relativně stacionární hluboké TN,
b) mohou postupovat rychle nad Francii/VB a dále nad Skandinávii a po jejich zadní straně strnout další studený vzduch, tentokrát od Špicberků/Norska přes Severní moře,
c) nebo se mohou propadnout nejprve přes Španělsko k jihu a pak bude záviset, jak rychle budou/nebudou postupovat do centrálního Středomoří.
Mě osobně se scénář c) nezná moc pravděpodobný. Na to tam nyní nejsou podmínky. Já bych podpořil nějakou sub variantu scénáře b) s tím, že zcela určitě dojde k relativnímu několik dní trvajícímu oteplení, ale dvojciferné plusové hodnoty čekat nemůžeme, aby poté na konci první dekády března došlo ještě k jednomu vpádu arktického vzduchu (odkudkoliv).
CFS dává na březen pro západní/střední Evropu různě zápornou teplotní odchylku. Takže teplo, jaké panovalo zejména v lednu, rozhodně čekat nelze.
http://www.meteociel.fr/modeles/cfsme_cartes.php