17. 03. 2019 22:40
No moc se z té fronty netěšte, tady z ní jen pokapalo, ve srážkoměru je měřitelné nic. Ale březen zatím srážkově výborný, tady na západě si od prosince na srážky v žádném případě stěžovat nemůžeme. Sice pokud bude suché léto, bude půdní sucho zpět cupy dub, ale pokud bude moudřeji pršet, na úplnou katastrofu to zatím nevypadá. Naopak poslední týden prší dennodenně, jako člověka co dělá venku, je mi to už nepříjemné
.
Zaujal mě ten kopec v Bratislavě, už jsi ho tu Hey zmiňoval i dříve, zajímalo by mě, jestli je tam nějaký nadšenec, který by to využil k výsadbě něčeho exotičtějšího. S průměrnou teplotou +13°C se tady bavíme o regulérním středomořským klimatu.
Přežitelnost dřevin, hlavně dubu a borovic na tom kopci, by se dalo jednoduše vysvětlit horninou, která kopec tvoří. Dub i borovice hluboce koření a zaroste i do nejmenší škvírky. Tím pádem i spadlá voda během roku se usadí v puklinách a škvírách, kde napájí stromy po celé ultra suché léto. Nehledě na to, že některé kopce obzvláště ty nad nějaký "ďolíkem" obsahují vysokou hladinu spodní vody, což jistojistě souvisí s geologickým vznikem toho kopce, kdy se hornina vytlačila nad krajinu, vznikly průduchy, kde ta spodní voda teče i nad úrovní terénu.
Oblast ve videu, kde duby usychají pravděpodobně na skále nestojí a zemi tvoří hluboký substrát, pravděpodobně písčitý. Tedy většina kořenů stromů není zarostlá v žádných puklinách, kde se daří vlhkosti, ale jen v pískovém podloží. Pokud tam voda dojde, kořeny nemají kde brát. Ono tohle jsou čistě mé spekulace, kde si to vysvětluji podle svého logického úsudku a trochu zkušeností. Třeba melu ho.na a je to úplně jinak
.
Z mrazíků ve výhledu radost nemám, ale to je jediné, co asi tak mohu. Teď to ještě ujde, ale za měsíc, co kurva za měsíc, ale klidně i za !!2 měsíce!! to už by byla ovocnářská katastrofa. Tady příští týden očekávám květy zlatých dešťů, jsou před rozkvětem.