Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes6
  • Příspěvků včera7
  • Celkem příspěvků97851
  • Celkem témat1106
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na červen 2022

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod Adi » 29. 05. 2022 15:16

Ahoj

Květen končí, který byl po většinu období suchý a teplý, ovšem závěr měsíce překvapl poměrně výrazným ochlazením a v noci na dnešek i místními mrazíky. Přesto zřejmě skonší s kladnou odchylkoi cca +2 stupně oproti dlouhodobým průměrům a zde stran srážek (i se započtením možného deště v noci na zítřek a v úterý) napadla/napadne třetina až polovina běžných úhrnů, pro daný měsíc
Jaký bude červen.
Dlouhodobé předpovědi hlásají pokračování teplého a spíše suššího trendu, ostatně od druhého června se začne více oteplovat. Ale. Původně avizované oteplení bude kratší a mírnější a proložené srážkovými vsuvkami. Což o to, ojediněle tropik může padnout, ovšem nepůjde o celoplošnou záležitost. Srážek celkově více, než byly původní odhady, ovšem ansámbly teplot většinou nad dlouhodobými průměry. Žádný vyložený extrém nahoru.
Nicméně s teplejším až horkým mídem je třeba počítat v delším výhledu, jih Evropy, resp. server Afriky je letos napumpován horkým luftem a ten jen čeká na implus k k cestě nahoru.
Jinými slovy očekávám obdobnou odchylku, jakou měl květen, redy cca +2 stupně nahoru oproti průměrům, se srážkami ro busde komplikovanější - lze očekávat spíše méně deště, než bývá zvykem, ovšem toto může hodně ovlivnit konvekce, odchylka do mínusu bude rozhodně menší, než v květnu, hádám takových 70 procent běžných úhrnů v červnu.
Jestli to vyjde, těžko říci, odkaz níže může trochu napovědět více - Tohle je zajímavé:
https://www.severe-weather.eu/global-weather/atmospheric-wave-influence-june-weather-pattern-united-states-forecast-fa/

Přeji pěkný den

A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3485
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod Ovar » 29. 05. 2022 17:58

Já si sem jen odložím něco co mě trnklo do očí. Dnešní předpověď na intersuchu je něco co jsem ještě v takové rychlé míře neviděl a to utnutí veškerých projevů sucha na 100% území od 4.6.
https://www.intersucho.cz/cz/predpoved/?prognosisid=1
(mapka se aktualizuje každý den, zítra tam bude něco jiného)
Je to trochu úsměvné, jelikož včera tam byl pravý opak, tedy prohlubující se sucho až do nevidim :) .
Modely jsou rozkolísané, GFS naděluje, ecák mlží.
Léto ale začalo v květnu, podle rostlin rozhodně, například levandule jsou před rozkvětem, přičemž loni vykvetly až v červenci :D .
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod paja » 29. 05. 2022 19:45

Tak Ecák mi momentálně na příští pondělí 6.6. dává 35 mm. No tak to mu nežeru ani náhodou. Bylo by to pěkné, kdyby napršelo to co zdaleka ještě ani nemám za květen.... dobrý úlet.....

.
paja
Nováček
 
Příspěvky: 400
Registrace: 01. 01. 2017 12:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod Troll » 29. 05. 2022 20:06

Tak pro mě pozitivní alespoň to, že heat wave je snad pro poč. června zažehnána. Teploty budou "jen" letní. Následné slabé V proudění kolem mělké TN může přát bouřkám, uvidíme. Teploty budou v poč. června sice nadprůměrné, ale naštěstí by nemělo jít o tropy, natož pak ještě něco horšího, jak to vypadalo ještě před víkendem.

Jinak červen jako celek podle mě snad trochu vyrovná stávající velmi špatnou srážkovou bilanci, a také ho nečekám tak horký jako bývá v posledních letech.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1548
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod Tomfik » 30. 05. 2022 06:53

Ahoj, tak v neděli ráno slabý mráz ve 2m -0,2C, při zemi samozřejmě více.... Tmax 12,4C, za takový den by se nemusel stydět ani duben. Odpoledne a v noci pak dalších 5mm. Cmrndá to te´d po mm skoro každý třetí den, do toho ještě těch výrazných 23mm. Takže květen už olizuje zespod 70mm. jestli stihne něco spadnou zítra před půlnocí tak to těch 75mm jako normál možná dáme.

Hotwave pryč, velký strach budily modely, ale nyní se zdá, že teploty budou vesměs příjemné a jsou tam i možnosti nějakýho deště. Přírodě květnové deště přišly vhod, byly ale kolem hodiny dvanácté, snad ne po ní.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod hanz » 30. 05. 2022 07:11

Čau,

Včera večer a v noci nám tady něco napršelo, jinak máme za sebou chladný víkend s max. teplotou 16 stupňů po oba dny a ranním mrazem v neděli ráno, kdy minimum kleslo dokonce těsně pod 0 což je zde na konec května velká rarita.

Celkem mě zaráží, že někteří zde podlehli panice z teplé vlny když to bylo na více jak týden dopředu takže žádná jistota. Nakonec žádná velká horka nebudou a naopak je vyšší pravděpodobnost srážek ke konci tohoto týdne.
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1510
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod kapr » 30. 05. 2022 09:09

Je to tak, v pravdě, taky nechápu zdejší hysterii nad tím co tam chvilku modely měly.. to go lidem úplně zblblo hlavu a pro všechny je to najednou strašák číslo jedna...

Asi bude teplo, nicméně na bazény ještě zdaleka ne a srážek se zdá, že bude taky minimum, aspoň v mé oblasti.. gfs tam s tím sice hází, ale nevěřím mu to..
Psal jsem o první třicítce, ale na tu si ještě poćkáme.. asi
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod cejn » 30. 05. 2022 12:53

Ahoj, přiznám se, že mě pozorování počasí přestává bavit. Je to pořád stejné, několik dní teplo, pak chladno, občas nějaké srážky, jinak je většinou hezky. V mé oblasti je letošní rok zatím teplý a suchý a může být celý. Nejvíce vypovídající jsou 4 podprůměrné měsíce srážkově leden, únor, březen, květen a jediný duben byl nadprůměrný. Srážek od začátku roku je asi tak 70-80% normálu. Teplotně byl nadprůměrný leden, únor a květen vs. podprůměrný jenom duben + normální březen. Letošní rok je takový odpovídající globálnímu oteplování a možná i vysušování. Je třeba říct, že už leden a únor byl suchý, větrný, teplý a chyběla normální sněhová pokrývka. Extrémně suchý a slunečný březen to dorazil a nakonec musím dát za pravdu Troll a dalším, že květen byl letos velmi teplý, ale těch několik vln kolem +28°C bylo v pohodě z hlediska nějakého pocitu vedra. Nakonec máme i několik chladných dní a velmi chladných nocí. Co se týče dalších let, GO a změny klimatu se nebojím a myslím, že nás čeká ještě řada chladnějších a srážkově bohatších let a určitě se dočkám nějaké pořádné zimy se sněhem kolem 10 cm a mrazy v nížinách. Nebude to často, ale občas to přijde. Jestli je oteplování tak dramatické, jak se často říká, tak bych si položil otázku, kdy padne např. Dobřichovický rekord +40,4°C. Letos 20. srpna pravděpodobně oslaví 10. narozeniny a kdo ví, třeba přežije další dekádu. Řada absolutních rekordů padla na západ od Česka v Německu, Francii nebo Beneluxu, ale ten náš drží. Je to prostě držák a fandím mu.
POKUD VÁM NEJDE PŘISPÍVAT (hláška: Vaše zpráva obsahuje málo znaků.):
Tak musíte vždy zaškrtnout možnost "zakázat URL adresy" a potom už to jde.
cejn
Nováček
 
Příspěvky: 328
Registrace: 21. 01. 2022 10:52
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod Troll » 30. 05. 2022 15:22

[quote="cejn"] Jestli je oteplování tak dramatické, jak se často říká, tak bych si položil otázku, kdy padne např. Dobřichovický rekord +40,4°C. Letos 20. srpna oslaví pravděpodobně 10. narozeniny a kdo ví, třeba přežije další dekádu. Řada absolutních rekordů padla na západ od Česka v Německu, Francii nebo Beneluxu, ale ten náš drží. Je to prostě držák a fandím mu.[/quote]

No rekord od té doby nepadl podle mě zejména proto, že ty nejextrémnější teplé advekce se nám buď v posledních letech vyhýbaly (absolutní rekordy totiž většinou nepadají v dlouhé horké vlně ale spíše v takových 2-3 denních periodách s průnikem extrémně teplého a suchého vzduchu) anebo byly tyto periody situovány do období mimo vrcholné léto (např. konec června 2019). Samotná extrémně vysoká teplota v 850 hPa navíc nemusí stačit (viz první dekáda srpna 2013). Až se teplota hodně nad 20 st. v 850 hPa spojí s velmi suchým vzduchem a dojde k tomu optimálně v druhé pol. července či první půli sprna, pak ten rekord s velkou pravděpodobností padnout může. Je to podle mě jen otázka času, klima se zatím stále v průměru otepluje, teploty rostou i ve Středomoří a S Africe, takže jde jen o to, počkat si na nějaký přesný zásah ve vhodnou dobu. Díky měřícím stanicím stále častěji i v mrazových kotlinách si dokonce umím docela dobře představit situaci, že jednoho pěkného zimního dne padne i absolutní minimum, třeba na Kvildě, Jizerce či Šindelové, i když teploty ve městech budou hodně daleko od situace v únoru 1929.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1548
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod kapr » 31. 05. 2022 18:46

no, co k tomu současnému počasí říct, většině tady to asi vyhovuje, teplota tak nějak příjemná... ale já jsem zatím velice zklamaný z toho co se děje na obloze... opravdu nudnější ráz počasí asi neexistuje. Počasově se totiž neděje vůbec nic.... kdybych celé dny prospal, nic by se nestalo. Bouřky nikde ve výhledu, gfs tam má cosi za 14 dní... ah. Už se nemůžu dočkat... a stejně to zase smaže. V noci asi dorazí slábnoucí frontální vlna... něco spadne. Ale to bude vše. Má být na námi nějaké rozhraní. Ale nic moc se asi dít nebude. Všiml jsem si, že nějaká bouřka přežila cestu někde z alpské oblasti do Turecka... to je hezké. Ale tady se asi jen tak nedočkáme..

tak mi nezbývá než prohlížet model za modelem a hledat tam něco zajímavého... co by eventuélně mohlo nastat.
Naposledy upravil kapr dne 31. 05. 2022 19:11, celkově upraveno 2
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod Ovar » 31. 05. 2022 19:07

Čekáš na fotogenické mraky asi jako my na déšť, tedy dlouho, zbytečně a výhledy nic moc :mysl: . Taky mě to štve, květen ukončujeme se sotva 40% normálu, tedy další srážkově podprůměrný měsíc a ještě jako bonus více méně letní měsíc, tedy že se víc vypařilo, než napršelo.
Tráva už neroste, stromy ještě ždímají poslední zbytky vlhkosti půdy, ale nově zbudovaná část zahrady s jezírkovým biotopem přímo závislým na místním vodní toku je od půlky dubna na suchu, zem rozpraskaná, v jezírkách posledních 15 cm břečky s hutným škraloupem řas, okolo vysázené vodní rostliny to buď vzdaly, nebo jsou ve fázi čekání v zemi. Čekali jsme že ta voda někdy dojde, ale třeba jen na chvíli v srpnu, ne že hned z kraje května, ještě než začne léto %) . A to nemluvím o místním rybníku a okolních tocích. Ještě že je celá ves napojená s čističkama na potok, jinak by sme neměli čim zalévat :D .
Zpět k počasí- nějaká voda ve výhledech je, ale to byla celý květen, pak se to vždy nějak upřesnilo na lokálnější bouřky s obvyklými trasami. Třeba jako aktuální situace, prší, ale ne u nás, jde to spodem i vrchem.
Ta podobnost s rokem 2015 je fakt čistě náhodná, prší ale ne dost..
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod kapr » 31. 05. 2022 19:13

možná bychom byli všichni spokojení, kdyby přes čr prošla nějaká plošná mcs s bouřkama na čele a trvalejším deštěm později... ale tyto situace jsou častější pro červenec nebo srpen. Uvidíme. Nicméně zatím jsem letos neviděl pořádné květáky na obloze..

No vpravdě, ani měsíční výhled čhmú není výraznějším srážkám nakloněn, taky sme ve studni na nule, to se ještě nestalo...

co se týče teploty v květnu, ta dosáhla 15,8 °C s odchylkou +0,9 °C.. takže teplotně normální měsíc..
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod Tomfik » 01. 06. 2022 06:57

30.5 večer slabší bouřka - 4mm, noc na dnešek 12mm, před půlnocí 3mm. Květen tedy dotáhl svou pouť na 75mm, splnil tedy co splnit má. Teplotně byl příjemný, do velmi lehkého nadprůměru ho vytáhla 1/2. Kdy konec se snažil co to šlo ho dostat zpět na průměr a nevyšlo to o kousíček. Srážky jak byly bídné tak zafinišovaly.

Výhledy něco tam furt naskakuje ve srážkách, pak to mizí, včerejší ecmwf ten se ustřelil s těmi 60mm. Morava něco dostane v noci na zítra. Další srážky asi v sobotu. Teploty příjemné.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod chatar » 01. 06. 2022 07:12

U nás to ta bouřka do půlnoci nestihla, přišla až dnes :) Ale zase máme 16 mm za červen.
Poslední tři týdny máme srážkové úhrny 10, 18, 29 a za tento týden, těch výše zmiňovaných 16 mm. Skoro by to svádělo napsat ideál, ale stav ve studni tomu zatím nenasvědčuje. Deficit 1/3 roku je fakt velký.

Těch srážek na zítřek moc nebude. Ty spadnou východněji.
Co se týká výhledu, tak mě dnes ráno pobavil ecák na yr.no, kde pro nás má od 4.6 do 8.6. 95 mm srážek. To by mě zajímalo, kde soudruzi udělali chybu, že jim z toho lezou takové čísla v relativně blízké předpovědi.
Jihomoravský kraj, Lysice, 380 m.n.m.
chatar
Nový člen
 
Příspěvky: 83
Registrace: 28. 11. 2017 15:16
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2022

Příspěvekod dididi » 01. 06. 2022 07:48

Taky jsem čučel na ecák skoro 50mm sobota-středa zatím co gfs za stejné období 7 a icon 5mm. Včera 1,4 mm dnes ráno 0,7mm a to je v rámci Čech ještě úspěch.
Oblasti sz od Prahy začínají bezpečně přebírat primát sucha a také v dalších dnech v těchto místech bude srážek pravděpodobně nejméně.
Jinak včerejší fronta měla dle ČHMÚ přinést srážky hlavně do Čech což tedy úplně neklaplo. Uvidíme jak klapne měsíční výhled s ochlazením v polovině června. GFS tam jede momentálně nějaké tropy až super tropy.
Jasně ted někdo napíše že to už tady bylo nicméně já bych tomu tentokrát docela věřil a pokles na normální teploty bych čekal spíše na přelomu měsíců či začátkem prázdnin.
Jinak květen zde srážkově dal očekávaných 60% normálu a deficit dál roste. Poslední významnější srážky zde v prví květnové dekádě a to s velkou klikou. Bez nich by to dalo jen 30%.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2935
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé