21. 06. 2023 09:03
Ahoj, koukám, že Dazík je v čase mimo realitu, asi zapomněl obrátit list v kalendáři, je půlka června pryč a ne teprve půlka května....
Hlásím, že tady rovněž včera první tropík s max. 31,8st., konečně i tady, hurá, už jsem myslel, že tady je klasickému pařáku zapovězeno
neděle, pondělí byly jen letní dny, včera max. jen 29,4 resp. v pondělí 28,2st. Konečně postupně napouštím bazén, aby se voda rychleji prohřála, včera už jsme prvně s dětmi juchali kupodivu i s manželkou.
Já jsem spíš zvědavý na to, jak dlouhé letošní léto bude, neboť takhle pozdě jsem bazén napouštěl málokdy a už jsem tu psal, že pokud je to v druhé půlce června, bylo léto vždy kratší než obvykle. Statistika je neúprosná a tento jev se dobře pamatuje, neboť mockrát k vidění nebyl.
Konečně jsem se od pondělka dočkal první pravé letní noci, kdy to už nebylo večer na mikinu. To byla romantika. Dnes nejvyšší noční teplota v tomto roce s min. 18,3st. způsobená spíše dílem rozpadající se noční bouřky, která v noci prošla Čechami. Ale slunce už se klube, tak snad bude další krásný den.
Při pohledu po Evropě, mě zaujalo, že paradoxně teď je ve Španělsku a Portugalsku chladněji než u nás. V minulosti to bylo na jaře docela často, neboť tam bývala níže, ze které tam duben, květen pršelo, a tady bylo díky tomu tepleji. Letos se tento jev posunul. Ovšem od zítřka to tam začne Sahara pumpovat, aby o víkendu tamní teploty byly v Madridu okolo 40st. Takové horko však zůstane zamčeno jen tam. Španělsko je na toto prostě více náchylné, přece jen Afriku má za rohem.
Co se týká El Niňa, vůbec bych se tímto jevem v našich podmínkách moc netrápil, neboť vliv tohoto jevu na Evropu je spíše omezený. Navíc je k povšimnutí, ať je El Niňo či La Niňa, tak pokaždé se projevují jinými projevy. Není to jak šablona, kterou člověk narýsuje a řekne bude tak a tak.... Teplá voda u Londýna je způsobena zřejmě déletrvajícím teplejším obdobím v dané lokalitě. Historicky Londýn a VB obecně beru jako uplakané ostrovy, kde věčně prší. V posledním období si spíše všímám, že ten jazyk teplého vzduchu ze Španělska se protahuje až směrem k jihu Británie. Proto není divu, že je tam teplejší voda než obvykle. Ovšem to neplatí pro celou VB, jen pro její nejjižnější části.
Docela dobře je to vidět na teplotě Atlantiku pod Británií, kde je teplota již 15st a víc např. oblast poblíž Bordaux s 20st již směle konkuruje teplotou západnímu středomoří, a v Severním Moři kde je teplota jen 11st na severu a 14st. na jihu.
Za zajímavost považuji, že teplota vody okolo Portugalska a Španělska je v současnosti jedna z nejchladnějších ze všech jižních moří. Po těch dubnových vedrech, které tam měli, bych na červen čekal vyšší teplotu vody, než kterou tam aktuálně mají mezi 18-20st.
No a Balt? Tam by nám i teď zmrzly kulky....
CIAO.