Ahoj, tak zde dnes zapisujeme z okraje dopolední bouřky další 2mm. Ale ta tma, jak to přiletělo, měl jsem pocit, že je už večer, vypadalo to dost výhružně. Celkem tedy máme za červenec zatím 36,3mm. Dnes jsem se bavil s kolegou na volejbale, který je z 5km vzdáleného Žešova ode mne, a říkal, že naměřil včera 16mm, nejspíš tedy bude pravda, že ta vnořená konvekce udělala opravdu velké regionální rozdíly.
Dnes tedy s bídou jen letní den s 25,5st. Odpoledne však bylo již příjemné slunečno. Relativně jisté je, že minimálně týden bude chladněji s teplotami okolo 23st. Tedy žádné terno. Víkend však bude ještě chladnější. Zatím bych ty tropíky někdy po půlce příštího týdne nepřeceňoval. To je opravdu tak daleký výhled, že to vůbec přijít nemusí. Když beru tu uplynulou hotwave, tak taky vznikla prakticky z ničeho. Nejdřív to měl být peak na dva dny a nakonec z toho byly dva týdny. Ty jednoznačné horučavy nebo ochlazení na 14dnů dopředu modelům skoro nikdy nevyjdou. To rovnou můžete dát sportku a vyjde to nastejno.
Zaujala mne rovněž diskuze ohledně přesnosti srážkoměrů. Myslím, není podstatné, jestli má člověk nějakou ultra drahou meteostanici se srážkoměrem jako Kapr, nebo někdo levnější. Podstatné hlavně je, zda-li srážky padají kolmo k zemi. pokud ano, měření je přesné, ať máte třeba dva srážkoměry 50cm od sebe, měly by naměřit relativně podobnou hodnotu. Pokud však prší pod nějakým úhlem (což se v praxi stává docela často), někdy dokonce i horizontálně, tak ať se na mne nikdo nezlobí, tak tyto srážky nikdy přesně nezměří žádný srážkoměr, ať je ultra jak drahý. Aby měření bylo tedy přesně absolutní, to by se srážkoměry musely automaticky natáčet podle úhlu, jak zrovna prší (něco podobného, jako když solární panely se otáčí za sluncem). Čím větší sklon pršení, tak tím větší nepřesnost, protože staticky umístěný srážkoměr není schopen změřit vodu, která se při šikmém úhlu pršení do něj zákonitě nedostane, neboť se do něj prostě netrefí. O takovém natáčecím druhu srážkoměru mi není ale nic známo...., nejspíš proto, že by to bylo neúnosně drahé řešení.
Z výše uvedeného vyplývá, že jestli Daviska nebo nedaviska, Gogen, Sencor, či obyčejný kýbl nebo nějaký manuální manometr, na měření je to prakticky jedno. Dle mého názoru by mělo platit, že výše zmíněné odchylky je schopna zmenšit větší plocha srážkoměru, což samozřejmě výrobci z důvodu úspornosti nedělají. A tak nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že kdyby např. DIDIDI po každém větším dešti si přeměřil výšku hladiny svého bazénu, dostane přesnější údaj o spadlých srážkách, než z maličkého srážkoměru, který trpí výše uvedenými neduhy. Tak bych to asi viděl já, když se nad tím zamyslím. Samozřejmě ostatní můžete mít klidně opačný názor.
CIAO.