Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
04. 04. 2019 09:50
Na té Šumavě je vidět, že to není o srážkách a vodní hodnotě, to je o celých generacích v lesnictví, o tom, co tam provádějí duháci za kraviny a co CHKO z toho udělalo, příroda si pomůže, ale pomůže si tak jak potřebuje, ne tak, jak člověk chce... je to smutný, hodně smutný.
Co se týče výhledu, tak se zdá, že srážky hlavně na SV budou a nebude jich málo v sobotu, východ asi něco dostane, sever taky, JZ nejmíň, situace by se měla naklonit více srážkově bohatší a to zejména v čechách a taky bych řekl, že šance na vpád s T850 mezi -5/-10 do severních čech se zvyšuje každým zpřesňujícím výpočtem, to můj odhad na příští týden.
V oblasti Cortiny D. Am. se očekávají extrémní úhrny až 200mm = 250cm sněhu
Naposledy upravil
Tomfik dne 04. 04. 2019 11:08, celkově upraveno 2
04. 04. 2019 10:25
Já jsem to napsal vlastně hlavně kvůli tomu, že mě je z toho smutno. Jako ano - já mám třeba fotky z května 1945 a lesů bylo méně než před pár lety, než začal řádit kůrovec. Ale to se dá těžko srovnávat, tehdy naše město nemělo 25.000 obyvatel, ale necelých 10.000. A příroda nebyla zaneřáděná chemií, nebyla těžká technika pro práci na poli a v lesích, všude byly malé hájky a remízky. Nic proti pokroku, ale dnes - aby bylo vše nejrychleji a kvůli prachům, je vidět eroze půdy už i na Vysočině. A na některých svazích kolem řek se nechytají malé stromky.
Ale přitom se kácí i dnes - řekl bych v některých případech zbytečně. Ano - černý bez, tůje, různé nálety stromků - nevypadá to moc hezky. Ale kde mají pak třeba ptáci hnízdit ? A letos na jaře "řvou" opravdu méně než dříve, toho si nedá nevšimnout.
K výhledům - na zítra a sobotu jsou spíše horší než včera. U nás v nějaké 2-3 mm doufám - snad to spadne. Ale sever asi nic a i to mě mrzí - České Středohoří, Lužické hory, Česko-Saské Švýcarsko, Ještěd - to byly také moje oblíbené vandry.
Hlavně to zatím alespoň nevypadá na mráz, ale to může přijít. U nás na Vysočině ani není nijak zvlášť hezky - max. 15-16°C ve městě, mimo město méně, a silný jv. vítr, který snižuje pocitovku, takže je to na bundu. Jen minima jsou poslední dny vysoko. Horší je, že ten nárazový jv. vše vysušuje hodně, velmi hodně a rychle.
04. 04. 2019 13:01
Na hodnocení je ještě brzo. Zde už kůrovec zlikvidoval 90 procent smrků a uvidíme jestli se ty holiny začnou zaplňovat opět stromy. Věřím tomu, že se za 10 let projdeme po těch holinách , ale už to nebudou holiny, ale budou tam nové buky, duby nebo i kaštany. Smrk bude vzácnost, a bude potřeba se vydat do hor.
Aktuálně 17,9 °C, vítr v nárazech 13 m/s . V pátek má "zapršet" a to 3mm. Uvidíme jak dlouho suchý mód bude pokračovat.
04. 04. 2019 13:23
U nás v blízkém okolí registruji úhyn zejména borovic a bříz. Naštěstí smrkových monokultur v našem sousedství není tolik, mnohdy se jedná o smíšené nebo dokonce listnaté lesy. Každopádně lesy složené mj. z výše zmíněných stromů znatelně řídnou. Troufnul bych si tvrdit, že ještě nenastala hranice, kdy by byl les nenávratně poškozen, domnívám se, že se les dokáže vzpamatovat i sám, z náletových dřevin. Ovšem pouze za předpokladu, že nebudou pokračovat zničující sucha. A sucho se opět rozjíždí. Nejsme sice tolik postiženi v rámci ČR, ale neprší již dlouho a svrchní vrstvy půdy intenzivně prosychají. Zásoby 3,5 m3 vody, zachycené s vypětím všech sil během února a části března, se den ode dne tenčí, nyní jsme někde u 50% zásob. Studna sice disponuje řekl bych průměrným jarním vodním stavem, ale čerpat z ní pokud možno nechci. Každý litr ze studny odebraný zhoršuje výhledy na léto. Rybník se během ledna naplnil kompletně, pochopitelně vč. zdrojové lesní kaskády. Vzhledem k potřebě založit suchem naprosto zničený travní porost kolem baráku (a to pouze na malém prostoru - na víc voda není), opětovně uvažuji technicky realizovat dovoz vody z tohoto zdroje, dokud nebude vyhlášen zákaz odběru.
04. 04. 2019 16:04
Nám ze všech modelů zmizelo i těch málo slibovaných srážek, jak jinak
Já bych uvítala i 3mm, už třetí týden jsme takřka nasuchu. Žádné větší srážky nemáme ani ve výhledech. Nerozumím tomu, proč zde již druhým rokem máme takový srážkový deficit, který stále narůstá.
04. 04. 2019 19:27
No na poč. dubna spoléhat snad mimo intravilány měst v nejnižších polohách na to, že už mrznout nebude, je spíše bláznovství než realita. Jakkoli se klima otepluje, náhlé krátké vpády trochu chladnějšího vzduchu se zatím objevují na jaře téměř každoročně a ve spojení se zmenšenou oblačností a uklidněním větru to kdykoli během dubna a často ještě i na poč. května na na mráz bohatě stačí. Pokud by sem pak nějakou shodou okolností nakrátko pronikl skutečně studený vzduch od S z vysokých zeměpisných šířek a následně se rozšířila TV (jak se dříve v dubnu stávalo skoro pravidelně), pak klidně v pol. dubna může být a v minulosti běžně bývalo plošně -4/-8 st. přičemž trochu tepleji jen v tepelných ostrovech měst, naopak vyšší polohy klidně i kolem -10 st. Když se podívám do záznamů z 80. a 90. let, byly takové situace spíše pravidlem než výjimkou. I když nečekám, že by se letos ochladilo až takhle moc, jak tomu bývalo běžně v minulosti, stejně min. kolem -2 až -4 st. považuji zejména ve středních polohách i přes očekávání dalšího velmi teplého dubna a jara jako celku vůbec, ještě za velmi pravděpodobná a spíše bych byl hodně překvapen, kdyby k tomu nedošlo. Existují určité indicie pro možné ochlazení ve 2. dekádě, popř. na poč. dekády 3. a je tak docela možné, že by aprílové počasí či ranní mrazíky mohly nakrátko dorazit právě třeba kolem Velikonoc. Je to ale ještě extrémně daleko a jedná se tak spíše jen o spekulaci, něž nějaké realistické očekávání.
Co se týče srážek, ano za 1. čtvrtletí letošního roku např. zde na Ústecku spadlo jejich normální, obvyklé množství, dokonce i o trochu více. Ale většina spadla již v lednu a v prvních únorových dnech, naopak od cca 17. 3. nespadlo téměř nic a díky dlouhodobě velmi vysokým teplotám a ve spojení s deficitem z loňského i předchozích let je to jako když plivne a v přírodě už to přestává být znát. Stráně kde odumřela díky suchu v loňském roce veškerá vegetace se zatím nezazelenaly ani letos a vypadá to tam úplně stejně jak loni na podzim, tedy jak na poušti. A díky stabilnímu teplu a slunci jsem již první kvetoucí pampelišky zaznamenal cca před měsícem a ty jsou již nyní odkvetlé a létají z nich semínka s chmýrem, na poč. dubna nevídané. Tento týden ta vegetace vůbec hrozně pokročila, ještě v neděli teprve rozkvétaly meruňky a nyní již kvete skoro vše, kromě hrušní a jabloní. Tímto způsobem do pol měsíce pokvetou nejen zbývající ovocné stromy ale i šeřík a jírovec.
Srážky nejen do konce týdne ale zřejmě nejméně do 9. 4. nulové, jen teplo, vítr a slunce. Pokud neskončí celá 1. dekáda s úhrnem 0,0 mm, bude to jen zásluha jejího posledního dne, do té doby měřitelné srážky nečekám. Zajímavé je rovněž to, že ačkoli zejména ve vyšších polohách teploty víceméně stagnují již od pol. února (je to dobře patrné když se podívám na graf minim a maxim z Cínovce, viz.
https://www.wetteronline.de/wetterdaten ... &year=2019,
https://www.wetteronline.de/wetterdaten ... araid=TNLD), i nyní poč. dubna jsou v podstatě podobné teploty stále vysoce nadprůměrné.
04. 04. 2019 19:52
Srážky budou se štěstím nějaké v jižních Čechách a něco na Moravě.
Nic moc ale lepší než drátem do oka...
O tom že smrkové monokultury jsou špatně se mluví už roky. Od posledních katastrofální h povodní. Tehdy ovšem v souvislosti se vsakovanim vody.
Tohle není první kurovcova kalamita a ani odlesneni území.
Na nějaké souvislé listnaté porosty bych nesazel, není dost sazenic ani na to minimum dle vyhlášky a smrky možna půjdou do kompostu.
A i kdyby se obnovili lesy smrky, tak než trochu vyrostou tak je kůrovec v prd.. a může trvat hodně let než se tam vrátí.
Ve starších filmech jsou vydet i na Šumavě rozsáhlé holiny se soušemi. Pokud to nebyl požár tak kůrovec a dnes je tam 40-50 let starý les.
Co je pravda je transport kůrovce na autech a vlacích zde je na nadru halda jak prase..
Novinky + intersucho....
Od nadpisu napsáno jako u bulváru.
Jsou oblasti kde je situace horší než loni. Ale celkově se situace zlepšila.
U nás celé roky nebyla půda vlhká jako nyní natož do hloubky.
Katastrofa se lépe prodává...
05. 04. 2019 07:05
Takže z výhledu propršeného týdne máme 0mm. Tady je vidět jak tu situaci modely neodhadly. Zítra pokud nám spadne víc jak 5mm bude to zázrak, poslední výstupy to ještě zkrouhají ke 2-3mm, to je jen tak na smočení prachu.
Co je pozitivní, tak se zdá, že konečně bude odpálkovaná ta TV na východě, která totu "sucho" působí. Déšť je potřeba akutně všude a vyjma SV je tu naděje až tak 5dní, a ta naděje roste s absencí té TV na východě a s tím, že TN nebudou mít na východě překážku je relativně otevřen prostor na východě severovýchodě pro jejich postup a posun chladného vzduchu ze severu na sever ČR
Je to hnus.
Ale zase je třeba říct, že čím dál více se v dubnu projevu blokace oceánu, která by za zimního období přinášela silné mrazy především na SV od ČR.
05. 04. 2019 07:24
Ahojte, no já už počítám s normály v novém století od r. 2007 a musím napsat, že i tak jsou další měsíce v porovnání s tímto dp o víc než 1 °C nadprůměrné.. takže se otepluje opravdu významně. Snad se i aspoň přechodně zase ochladí a pár měsíců bude pod, aby to nebylo takto divoké. Snad jen ten leden byl chladnější.. srážek zde zítra mnoho nebude, v noci na sobotu déšť na frontě, v sobotu během dne pak na východě přeháňky. Tak uvidíme, spíš to vidím na nějaký milimetr. Na sv toho bude asi víc, jak to má Aladin. Neděle nic a příští týden snad postupně přeháňky. Maxima stále 15-20..
05. 04. 2019 10:56
Když vezmu 2. polovinu dubna, tak v mé lokalitě cca 450 m by větší mráz než -2°C v letech : ( od roku 1997 )
1997 - to mrzlo v podstatě celý duben, který byl velmi studený a proměnlivý
1999 - kolem 20.4. do -4°C, nebyl to problém
2001 - po 15.4. - spíše velká oblačnost a sníh, do -2°C, nebyl to problém
2005 - kolem 23.4. do -5°C, úroda ovoce odepsána, další mráz v květnu do dorazil
2007 - koncem dubna do -2°C, u nás problém nebyl, i když už kvetly jabloně
2010 - kolem 23.4. do -4°C, kvůli pozdnímu jaru žádný problém
2012 - 18.5. -4°C, finis.... ( začátek května 2011 se nám vyhnul )
2014 - kolem 15.4. a začátkem května do -3°C, částečné škody
2016 - konec dubna - částečné škody
2017 - kolem 20.4. do -3°C, ještě celkem v pohodě, -3°C 9.5. - finis....
05. 04. 2019 12:44
Na současné počasí se dá napsat.. jaký je rozdíl mezi nízkým a vysokým tlakem? Žádný, obojí je beze srážek.. zítra to budou jen drobky.. až na ten vítr nuda, snad jen zajímavost, že tu dnes padla první 20 °C. Poslední srážky nad 2 mm před 20 dny. SHMÚ dokonce vydal výstrahu na silný déšť.. u nás byla naposled taková výstraha v září 2018.
05. 04. 2019 16:14
Tak srazky se pomerne tvori a prejen postupuji vice od JV k SZ, tak se zda, ze by zitra neco spadnout mohlo.
Vyhledy se zlepsuji jak na srazky na cca 3-5den, tak klesa teplota, snad se dostaneme vice k breznu nez jak nyni do kvetna.
05. 04. 2019 21:03
Když tak koukám na modely tak mám z toho takový nedobrý pocit že pršet bude spíš na východě zatímco tady bude spíš než pršet mrznout.
A pokud jde o ty jarní mrazy tak většina mrazů které zničí úrodu meruněk,broskví a třešní je právě ve druhé polovině dubna. Málo kdy to zmrzne dřív a ještě méně často až v květnu to jsou opravdu vyjímečné případy. Riziko bych monentálně viděl tak 50/50 a rozhodne o tom jen a pouze přitomnost či nepřítomnost oblačnosti protože při celonočním vyjasnění a za vzduchové hmoty která zde nějakou dobu nejspíš bude to bez problémů klesne pod -3.
Zatím ještě nekvete třešen ale merunka už odkvétá a broskev je v plném květu.
05. 04. 2019 21:04
Haleluja , máme první 1 mm za měsíc duben. Zítra něco pro nás, Čechy musí počkat do středy, kde by mohlo spadnout i přes 15mm. Snad se nastartuje trochu vlhčí mód, než byl doposud. V potoce zatím teče hezky, květen rozhodne...
Co se týče mrazů - žádný model nenaznačuje nic extrémního na další 380h a to opakovaně. Pokud něco přijde tak až v květnu, kdy už většina stromů odkvete.
Edit: tak koukám na nejnovější výstup aladina a z původních možná 8 mm to vypadá na další zvlhnutí prachu ve formě 1-2 mm. Zítra napíšu reálný stav.