Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
16. 01. 2011 20:09
Jak tu nechci rozepisovat každý výstup modelu...tak nemohu opomenout, že to co teď nakreslil ecák by znamenalo minimálně 4 dny v kuse silné sněžení.
pěkná fantazie
Hodně zaseklá TN na J až JV tak že by tu byly stálé silné srážky a 850hpa teplota by přitom balancovala mezi -7 až -3°C...takže asi metr sněhu.
No nic, to spíš pro pobavení...ale rozdoně výstupy modelů jsou lepší a lepší...gfs dost chladný.
16. 01. 2011 20:13
tak čakám 21h. na shmú
varel //smazána citace, SZ
16. 01. 2011 20:17
Ano poteší aj jeden výstup z modelu tak ako teraz ECMWF ale treba byt realista je to len jeden výstup a len jeden model a je to strašne daleko .
16. 01. 2011 20:19
Však jsem psal "to spíš pro pobavení" každopádně teplých variant modelů ubývá a i ty sněhové začínají přiobývat. :-)
varel //smazána citace, viz pravidla
16. 01. 2011 22:08
pro naši oblast ecák je nejhorší
Ale ráno bude zas všechno jinak
16. 01. 2011 22:36
Tak jisté je, že obleva nám nejpozději v polovině tohoto týdne skončí. A je třeba říct, že to byla první skutečně velká obleva tady na SZ, která se výrazně projevila ve všech polohách.
Obleva z první lednové dekády se projevila totiž hlavně na horách a v nižších polohách sněhu moc neubylo, teď už to až na pár zbytků slezlo i tady dole. Tady to čert vem, ale na horách je to k vzteku. Bohužel hory (především Krušné) vlivem velmi vysokých teplot, větru a deště přišly za posledních 10 dní cca o 80 cm sněhu, takže z více než metru sněhu začátkem ledna tam zbyly téměř holé pláně a cca 20-50 cm promočené břečky v lese, která je k lyžování téměř nepoužitelná.
Ochlazení je jisté a určitě nejméně týden vydrží, i když otázka celodenních mrazů v nejnižších polohách je nejistá. Ale spíše mě vadí že bude asi dost málo srážek, nějakých 10 cm, hory moc nespasí. Zbývá doufat že bude ještě pěkný únor, ale přes metr sněhu již letos v Kr. horách (snad mimo Klínovce a několika nejvyšších vrcholů) nečekám.
Jinak k diskuzi ohledně možného vrcholu zimy v únoru: pamatuji z dětství (2. pol. 80 let a 1. pol. 90. let) dost často, že v Ústí nebyl sníh celý prosinec a leden a v únoru zima jako z pohádky, naopak bych řekl, že to bylo dost časté. Konkrétně vzpomínám třeba na rok 1993, leden jaro, teploty až k +17 st., únor až do 16. 2. také, první pořádný sníh napadl až 19. 2. a od té doby kolem 20 cm a mrazy až téměř do půlky března. Jindy zase nejvíce sněhu za celou zimu, i když jen na pár dní napadlo dokonce až kolem 20.3. !!! Takže i tam, kde se prosinec moc nevyvedl, bych neházel flintu do žita. Jak zde již bylo uvedeno, únor je na většině ČR v průměru chladnější než prosinec a i sněhové kalamity bývají průměrně v druhé půlce zimy častější, takže i přes chladný prosinec ještě stále nelze vyloučit že zejména na V sněhový a třeba i mrazový vrchol zimy teprve přijde.
Jinak pro zajímavost můžu uvést, že třeba tady na SZ na mnohých stanicích se za posledních 100 let nevyskytl žádný leden, natož prosinec, který by by se teplotně vyrovnal únorům 1929 a 1956. Např. ten uplynulý studený prosinec a loňský leden za nimi zaostávaly o více než 5 st. A pokud vím tak i v Klementinu je za 235 let pozorování absolutně nejchladnějším měsícem únor 1929 a absolutní teplotní minimum za celé období bylo naměřeno dokonce 1. března!!! (rok si nepamatuji, ale hodně dávno).
Takže vy na Východě nebrečte, nic není ztraceno, a to ani kdyby koncem ledna skutečně přišel ten JZ. Zima může vrcholit, a to i arktickými dny, třeba koncem února. Jednou to v tu dobu přijít musí, tím spíše, že se to (arktický konec února) již hodně dlouho nestalo.
17. 01. 2011 05:56
dnešní ráno gfs opravdu nevyšlo....bod pro aladina a někteří se tomu ještě včera hodně divili, co aladin blbne...
-2 a mrznoucí mlha takže trochu nadhledu, stejné to je i s těma nížema..od jv, které ecmwf kreslí dokonce dvě se srážkami, gfs žádnou..a dál kreslí inverzi koncem měsíce s plusovýma denníma teplotama plošně, což je taky blbost samozřejmě:) takže nevím, gfs nejvíc mimo na dnes ráno, ecák podcenil už včerejší večer, kdy kreslil +2 a v tu dobu teplota už byla pod +1 a šla k nule...z toho obrázku u aladina je jasně vidět, že to teplotní pole má hodně roztrhané, takže tam plošně mrazy na dnes ráno prostě nemá...tohle už si musí vysledovat každý sám, ale to sou detajly, které ovšem můžou právě další výstupy modelů dost měnit...je vše otevřené, jak už tady někdo psal, že gfs jdou líp jihozápadní proudění, že zimu absolutně neumí,musím souhlasit
klid hmm komu tu mám psat klid, ti co tu mají rozum si ho vzít nenechají a ti ostatní to je jejich problém
17. 01. 2011 07:50
tak posledny vystup ecaka je trosku mimo,dufam,ze to takto nedopadne. Na druhu stranu ani najnovsi GFS nie je o moc lepsi,hoci hlasi ochladenie,ale nic extra a takmer ziadne zrazky. Zaujimalo by ma,ako vyzeraju jeho priemery,takze by som bol rad,keby tu niekto pridal svoj komentar.
Osobne by som uz privital,keby tato zima skoncila,kedze v terajsej dobe to je skor trapenie sa zimy a ani Vami vytuzena blokacna TV neprinesie ziadne prave zimne pocasie,kedze vacsina Europy ma nadnulove teploty.
Ale ktoho vie,mame este pred sebou cely februar a mozno budeme vsetci prekvapeny.
17. 01. 2011 07:56
Dnešní ráno, -4,7C kam se hrabe GFS, ALADIN jednoznačně vyhrál.
Výstupy modelů se mění každým výstupem, ale narozdíl od pircuka mě aktuální Ecák z 00, kjterý se právě aktualizuje nevypadá špatně.
GFS s průměry není žádná sláva, teploty ale stále kolem nuly v Praze, ve výšce to bude horší, srážky vypadají slabší, ale to už tak bývá doposud bylo srážek nevídaně mnoho.
PIRCUK ansambyly gfs najdes bud pod ENS na GFS a přímo meteogram pro prahu Wetterzentrale.de-Diagramme-Stadteauswahl a najdes prahu jsou tam ansambly pro 850hpa a 2m a další, kontroulhaupt je hlavní výstup.
-----
Nejlepší zatím vypadají průměry ecáka, a všichni víme, že ecák je jednička
17. 01. 2011 09:37
kapr: ha, vsaď se, že vím,proč ECMWF vynášíš do nebe, ale nezlob se na mě používat GFS pro předpověď teploty na další den je skutečně zhovadilost.... i když chápu, že tonoucí se stébla chytá.
Těžko říci kolik bude srážek, včera jich tam GFS házel více a tu níži dával více na západ a výraznější, teď podle toho výstupu zase dává kamsi na východ, takže pro nás prd.
ECMWF nám včera dával nějakých 35 mm ve formě sněhu, sice pěkné, ale vzhledem k situaci ne moc reálné.
Naposledy upravil
pepca dne 17. 01. 2011 09:55, celkově upraveno 1
17. 01. 2011 09:46
Ahoj všem,
tak uplynulo zase pár dní a tak si můžeme projít jednotlivé modely a jejich ensámbly.
-------------------------------------------
GFS: Od 19.1 TV kolem Británie a pro nás to znamená postupně ochlazování pod bod mrazu i přes den a chladnější východ než západ. Nějaké fronty od SZ až S a slabé sněžení, ale více na východě. To vše jen do 23.1. od tohoto dne by mělo být opět na nulou až do konce ledna a srážky spíše ojediněle a postupně náklon na JZ proudění! Navzdory tomu je třeba dodat, že se jedná o trochu zvláštní výstup a jeden z nejteplejších, protože ostatní takový rychlý vzestup teplot nečekají Ensámbly GFS jsou poměrně velmi rozdílné, ale snad žádný nekreslí TN od jihu, ale ani žádný jasný JZ proudění ovšem ani SV. Průměr teploty ve 2 metrech se nám začíná trochu zvedat a vychází kolem nuly. Srážek tam mnoho není.
NOGAPS: Zpočátku podobný GFS, průměr ensámblů nižší než u GFS a poté kreslí výraznější severní proudění a i více srážek.
UKMO: Nechává TV nad Británií a poté naznačuje snad i protažení přes severní Evropu tzn. následně by mohlo přijít i výraznější ochlazení.
GME: Umisťuje TV západně od Británie, což by nám přinášelo chladnější vzduch od severu kolem propadajících se níží. Pro nás tedy slušné ochlazení a více srážek.
BOM: Od 18.1. až do konce počítaného období (27.1.) kreslí TV nad Británií, propadající se TN od severu, časté střídání severního a SZ proudění, což by nám přinášelo chladný až mrazivý vzduch a na frontách i více srážek.
JMA: Umisťuje po většinu doby TV nad Británii a nebo lehce pod ní a pro nás tedy SZ až S proudění a teploty maximálně kolem 0.
GEM:Od 18.1. až do konce počítaného období (26.1.) kreslí TV nad Británií, propadající se TN od severu, časté střídání severního a SZ proudění, přechodně i SV proudění a tedy chladný až mrazivý vzduch a na frontách i více srážek. Ke konci naznačuje postup TV nad střední Evropu, ale možné pak její protažení až k Islandu. Ensámbly velmi rozdílné a hlavní výstup je spíše průměrem.
ECMWF: Narozdíl od toho včerejšího na sníh bohatého počítá nyní jen s frontami od SZ a opět kreslí TV nad Británií, chvíli nad ní, poté pod ní a pro nás SZ proudění s přechodem front. Ensámbly o něco chladnější než hlavní výstup.
------------------------
Tak vidíte, že každý najde v jednotlivých modelech co hledá a vzhledem k tomu jak výrazně se mění již nad 150 hodin, tak nemá cenu nyní spekulovat o únoru. Poslední dekáda ledna by měla být tedy teplotně lehce podprůměrná a leden asi skončí teplotně slabě nadprůměrný.
Hory se dočkají nového sněhu a snad i v nížinnách napadne lehký poprašek. Evropa se trochu prochladí a zvětší se šance na návrat sněžení v únoru.
AO i NAO sice hlásí kladné hodnoty, ale v předchozích dnech jsme měli záporné a AO dokonce kolem -5 a u nás bylo předjarní počasí.
P.S.: Děkuji některým přítomným za zvýšení karmy - beru to jako poděkování za zhodnocení modelů a zároveň motivaci psát tyto modelové analýzy i v budoucnu. Nechť Vám tato zima ještě přinese takové počasí, které máte rádi.
17. 01. 2011 11:09
meteomraz: NAO,AO půjdou dolů, aspoň dle modelů..
17. 01. 2011 11:45
AO teď sice půjde dolů, ale pak je předpovídaný opětovný vzestup.
17. 01. 2011 11:51
Má to vůbec cenu, aby se ochlazovalo, když se stejně zase oteplí? Mám takový pocit, že dejwovi a zimnému snu bude nyní trnem v oku ta výše, která se bude přesouvat na východ....to by iba znamenola inverziu a hlmu.
Ale co mě teď spíše zajímá jsou ty srážky, vypadá to, že během středy budou postupně přecházet ve sněhové. Do konce týdne to vidím možná, když budou hvězdy nakloněny na 5-10 cm u nás a na horách 15-20 cm když se bude fakt hodně dařit.