13. 01. 2015 09:03
Zdravím všechny po delší době. Máme za sebou téměř polovinu zimy a můžeme ji zatím zhodnotit jako teplotně nadprůměrnou(někde více ..někde méně). Zatímco na počátku prosince bylo chladněji v Čechách, později se situace otočila, v lednu pak bylo chladněji většinou na východě. Tato zima je zatím charakteristická několika znaky:
1. Doposud jsme nebyli pod klasickým vlivem TV z Ruska - zatím je Ruská TV hodně východně a poměrně slabá
2. Arktická TV je letos zatím velmi nestabilní a nedosahuje velké mohutnosti
3. TN postupují z Ameriky k Evropě SV směrem a tedy přináší četné srážky do severní Evropy a teplejší vzduch zejména do Evropy střední
4. Severní Evropa zatím nezažila nějakou delší epizodu s TV
5. Ve střední Evropě se od poloviny listopadu drží formát 3 týdny tepleji a 1 týden zimy - tedy cca kolem 20.1. by dle tohoto pravidla měla dorazit do střední Evropy zima...možná ovšem jen na týden.
Sečteno a podtrženo je stávající zima prozatím mírně teplejší, ale na teplé zimy v minulosti a to i dávné rozhodně nemá. Rozložení teplotních mas nad severní polokoulí dává naději na zimní epizody i v únoru či možná i mrazivý týden v březnu. Sníh na horách bude přibývat a letos po dlouhé době budou zřejmě na tom poměrně slušně střední a vyšší polohy.
Nyní se podívejme na velký rozdíl ve výpočtech jednotlivých modelů:
ECMWF

GFS

GFS Para

UKMO

GEM

CMA

NCWMRF

NAVGEM

Vidíte, že ani u GFS se neshoduje hlavní výstup s Para modelem, ECMWF poté prosazuje vliv kontinentu, GFS zase oceánu, ostatní modely jsou takovým průměrem...naznačují mělká tlaková pole a v těch se může stát cokoliv. Všechny modely se ovšem shodují v tom, že se minimálně přechodně ochladí a na horách určitě napadne další sníh.
Zajímavý je i výstup GME, který jsem zde neuvedl, protože je na max. 132 hodin, ale naznačuje krásně usazenou TV nad Islandem.
Určitě nyní bude co sledovat. :-)