od meteomraz » 16. 01. 2015 09:48
Dobré ráno všem,
tak od včerejšího dne se mnoho v modelech nezměnilo. GFS ukazuje v delším časovém horizontu sněžení a dokonce denní teploty postupně -7 až -3 (západ chladnější) a ecmwf poté co večer trochu přestřelilo např. s +7 pro Prahu dnes sundalo teploty o 3 až 6 stupňů. Každopádně oba dva modely budou své předpovědi dost překopávat. Pokud si vzpomenete na dobu před Vánoci, tak ECMWF dlouho držel v předpovědích celkem vysoké teploty na dobu před silvestrem a naopak GFS tam zase vypálil málem arktické mrazy a realita byla nakonec v podstatě průměr. Tipoval bych, že nakonec budou teploty kolem 0, chladnější západ, ke konci se v případě stočení a zesílení SV proudění bude ochlazovat zase více východ. Srážky nelze moc ani tipovat. Např. na neděli a pondělí oba modely srážky skoro vymazali a vzhledem k nižším teplotám ve výšce mohly být sněhové na většině území.
Tak či onak se nám pomalu leden překlápí do druhé poloviny a zimy jsme si zatím moc neužili...někdo by spočítal ledové dny na prstech jedné ruky a to stejné v případě dnů se sněhovou pokrývkou či max. sněhovou pokrývkou. Aktuálně to vypadá, že leden skončí teplotně nadprůměrný o cca 1,5 až 2,5. Posledním teplotně podprůměrným zimním (prosinec - únor) měsícem v průměru celé ČR, bereme-li odchylku alespoň 1 stupeň, tak je únor 2012 a je dokonce jediným podprůměrným měsícem od ledna 2011 včetně, tedy(nepočítáme-li ještě letošní leden), tak lze napsat, že z posledních 12 zimních měsíců (tedy za poslední 4 roky) měl pouze jediný zápornou odchylku od průměru více jak jeden stupeň(únor 2012) a naopak pro zajímavost, tak hned polovina byla teplejší o více jak 2 stupně a dokonce poslední 3 zimní měsíce o cca 3 stupně.
Naopak bychom měli uznat, že leden a únor 2010 a dokonce pak ještě v tom roce i prosinec byly v nížinách ty nejpovedenější zimní měsíce co si lze představit.
Při probíhající letošní zimě je dobré posoudit význam dlouhodobých předpovědí. Britské zdroje slibovali mrazivý prosinec, pak leden a nyní pro změnu únor. Opírali se o předpokládané AO silně v záporu, což je jedna z podmínek, ale nikoliv jistota zimy v Evropě. Pravdou je, že AO je naopak až skoro rekordně v plusu a to samé i NAO bylo třeba v prosinci. ČHMÚ je nakonec v tomto o něco úspěšnější byť tedy předpověď pro období těsně po Vánocemi jim také příliš nevyšla. Meteopress a další šarlatány raději nezmiňuji. Právě při současné synoptické situaci je zbytečné předpovídat počasí na více jak 10 dní, stačí jeden stupeň odchylky, který by třeba umožnil vznik souvislé sněhové pokrývky, zmohutnění TV a větší blokaci oceánu a z předpovídaných kladných teplot máte třeba skoro arktické.
Jsem dnes velmi zvědavý s čím přijde ČHMÚ.