Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
03. 11. 2011 14:35
No možná je to tím, že se pohybuji v nevhodných místech, ale mně zatím toto období teplotně příliš nadprůměrné nepřipadá... minulý týden jsme byli v Krkonoších, teplota v 1300 m St +3°C, Čt +2°C, Pá ráno nula (!), odpoledne +1,5 °C. V sobotu svítilo sluníčko a vylezlo to v poledne na těch +8 °C, které slibovali meteorologové na celý minulý týden (na pátek dokonce ještě v pátek ráno předpovídali +10 °C). No a tady dole (Strunkovice nad Blanicí 448 m n.m.) - v pondělí to šlo a bylo až +11, ale od té doby se to drží dole a dnes byl dokonce mrazový den, Tmin -0,3 °C ve 2 m!! (Teď je +4,8 °C.) I předpověď z ČHMÚ je nemastná neslaná pořád stejná někde kolem 7 °C přes den...
04. 11. 2011 14:22
Ahoj všem,
tak modely nám stále ukazují to samé dokola a nejinak tomu bude i v dalších dnech. Možná by stálo za to pomalu založit téma "Předpověď počasí na prosinec 2011", protože listopad už je vlastně jasný. Ne, teď asi předbíhám. To, že do poloviny měsíce bude teplo zejména na horách a zataženo i mlhavo v nížinách je velmi pravděpodobné, ale druhá polovina možná přinese oteplení. Ne, nespletl jsem se opravdu "oteplení". Pár ansámblů tam začíná ukazovat JZ proudění a to může trvat klidně měsíc tedy třeba většinu prosince, ale to už předbíhám až příliš. Každopádně při JZ proudění inverze nebývá a teploty šplhají vysoko v podstatě na celém území. To, co je velmi pravěpodobné je to, že v listopadu zima do nížin nepřijde a nelze vyloučit, že ani na hory. Pokud snad ano, tak ve druhé polovině poslední dekády.
04. 11. 2011 15:46
Ano toto postavení tlakových útvarů na mapě Evropy je docela jasně statické už nějakou dobu trvá a trvat ještě bude...nicméně jak se tu psalo, vyhovuje zejména východní Evropě, kam bude budou směřovat vpády arktické masy (GFS tam snad kreslí 4 vpády do půlky měsíce, které to tamější krajinu pěkně zchladí.
Aktuální GFS ač nepřímo opět koketuje s vpádem chladnějšího vzduchu někde nad Ukrajinu a dále na Balkán. Otázka jak se postaví ta TV nad Skandinávií.
Nicméně stále si pořád myslím, že od východu nás zřejmě nic nečeká, spíš se to otočí obratem proudění během přelomu 2/3 dekády na JZ postupně SZ...a odtud bude vpád chladného vzduchu...z hlediska aktuálně dlouhodobého suššího počasí přijatelnějšího...na hory pak šance nějakých sněhových srážek koncem měsíce...
05. 11. 2011 13:31
No vyzerá to tak, že do polky novembra sa už zrážok nedočkáme. Zima snáď príde až v druhej polovici mesiaca.
05. 11. 2011 17:00
Jinak jsem koukl na oscilace a aspoň NAO by mělo v druhé půlce měsíce zalézt do záporných hodnot, což může znamenat přestavbu synoptické situace a následný vpád chladnější vzduchové masy do Evropy, otázku lokality je asi zatím bezpředmětné řešit...
link:
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... .sprd2.gifAle na toto téma tu máme jiné profíky tak nechť sa vyjádří
05. 11. 2011 18:02
Ano j etomu tak, nao konečne pujde do záporu. čili velke koncetrace ledových mas zahájí do některých oblastí
velké vpády. Zatím se zdá že první vpád se rysuje do zapadní časti usa, což není pro evropu zrovna idealní, nicméně i tak očekávám kolem 15 -20 listopadu vpád ale bude bohužel spíše sušší. V následujících dnech behem příštího týdne začnou ensablove vystupy delat velké odchylky a začnou kreslit tzv. pohádkove situace pro zimu. No nicméně realně očekávám že ten index spadne nekam na hodnoty kolem -1,7. -1,8 a ještě budem potřebovat aby tam aspon 7 dní zůstal, protože se muže lehce stát že přijde vpád a pak nastoupí už jen studena inverze. pokud by ty hodnoty indexu byly nižší výše by nemela takove tendence jít nad evropský kontinent čili tam bude velká otázka kam ty indexy skutečne spadnou.
Atlantik se zdá že mimo hru tím že je chladnější neprodukuje moc hluboke níže. bude mimo hru i nadale musime si pravdepodobně počkat na cyklonalni činost ze středomoří a ta muže skutečne začít až se nějaká masa studeného vzduchu dostane nad evropu.
Během příštího týdne se bude postupně stupinek po stupinku ochlazovat na konci tydne už snad začnou pravidelne noční mrazy. tento podzim byl skutečne mimořadný tlakova vyše tady je byla a ješte bude a z podzimu tady byla kolem 6 týdnu a ješte nas určitě jeden týden čeká. tak mimořádně nudný podzim nepamatuji snad se to v zime ožíví a indexy budou pravidelně v zaporu to by sice značilo i riziko fenu ale zaroven i extremních snheových situací.
06. 11. 2011 12:40
Na jednu stranu je velmi hezky, ale doufám, že nic nezačne kvést, protože to by byla tragédie, hlavně pro úrodu ovoce příští rok. Ty teploty jsou fakt vysoko.
06. 11. 2011 13:02
Dnes se to s výjimkou západních Čech protrhalo na celém území, zejména tedy v úseku Praha - Ostrava. Je to dáno zesílením větru, které je způsoboné velkým tlakovým gradientem západ východ, zejména Praha (1016.2 hPa) - Ostrava (1019.5 hPa) ve 12h a dále silným poklesem vlhkosti. I když v nižších polohách Čech neduje tak jako v Moravskoslezském kraji, tak to přispělo k rozrušení inverze. Dnes mohou padat rekordy i v nižších polohách středních a východních Čech.
Jinak pro vpády aktického vzduchu k 50°C SŠ je daleko důležitejší, aby byl v záporu index AO. Záporný index NAO nic neřeší, pokud sem do středních zeměpisných šířek není vyfouknut arktický vzduch v důsledku záporné AO. NAO pouze určuje polohu Jet Streamu, který tak určuje dráhu chodu TN přes Evropu.
Zpravidla to bývá, že oba indexy chodí souhlasně, ale v několika procentech případů se může stát, zejména ačkoliv je kladné AO, tak NAO je záporné.
06. 11. 2011 13:19
No nevim jestli dalko duležitější, ale AO je duležitější zejména pro ameriku NAO pro evropu. ale jinak souhlas ona indexy sou duležité většinou chodí společně.
06. 11. 2011 17:33
No s předpovědí AO je to aktuálně složitější - křivky jsou dost rozkolísané, nicméně zdá se že by slabě do záporu mohla jít, vzhledem k tomu, že jste psali chodí většinou současně. Tudíž tu máme indície na potencionální vpád během poslední dekády...
06. 11. 2011 19:23
Podíváme-li se na současnou synoptickou situaci a hodnotu obou oscilací, lze jen konstatovat, že se jedná o situaci zcela neobvyklou a lze jen spekulovat, co za tím stojí.
Ve východním Atlantiku zcela chybí azorská TV. To je jev typický pro kladné NAO (které tu máme nyní). Ale tím všechno končí. TN místo aby, šly rovně přes Britské ostrovy a Pobaltí, tak se propadají východním Atlantikem až k pobřeží SZ Afriky (tak to větčinou bývá při záporné NAO). Vše blokuje neustále obnovující se mohutná TV, jejíž střed se pohybuje +/- někde nad východní Evropou a o kterou se veškeré frontální systémy ze západu rozbíjí. I ten relativně studený vzduch, který se prožene skrz Gibraltar, tak skončí v JV Francii, potažmo S Itálii, dál na východ do Středozemí již nemá šanci dojít. To svědčí o tom, že letos nemá Atlantik dostatečnou sílu na to, aby i při takto "pozitivních" podmínkách zvítězil.
Tahle "pseudokontalita" počasí by mohla ještě posílit v případě, že se obě oscialce otočí do záporu. Pak by to mohl být opravdu mazec.
Nezapomeňte ještě na jednu věc, kterou bychom mohli zachovat něco jako zákon zachování energie. Letošní léto bylo typické ve střední Evropě nevýrazným tlakovým polem případně si tu TN ustlaly na hodně dlouho. A někdy se to prostě musí vykompenzovat... Také není možné aby tu pořád pršelo...
06. 11. 2011 23:26
Obusek No problém je v tom, že mě zatím vychází rok celkem se srážkama pod průměrem, a to ne zrovna málo. I to deštivé léto bylo víceméně v průměru, řekněme 110% srážkového úhrnu. Vím, je to lokalita od lokality a na západ to bude o dost lepší s ročními srážkami, ale obecně si troufnu říct že letos na Moravě, ale i SVK je sucho, snad jen s výjmkou Ostravska, kde padají enormní srážkové úhrny při TN nad SE. Tudíž mi tu nemáme zrovna co zachovávat
Uvidíme jestli se to nevykompenzuje v podobě TN ze Středomoří tou východnější drahou, nebo ne... Accuweather tuším předpovídalo srážkově bohatší JV kontinentu (pro zimu)...ale to jsou jen pouhé spekulace zatím...
Když tak koukám do zápisků, tak podzim je zatím srážkově bída 67% normálu...
07. 11. 2011 07:18
Takhle dlouhou vládu tlakové výše snad nepamatuji, kdyby tahle situace nastala v létě, tak tu máme katastrofální sucha. Průměrný tlak vzduchu za říjen - 1021 hpA vypovídá za vše, listopad zřejmě pojede ve stejných kolejích.
Ale pozor, od čtvrka nás čeká "změna", začne zde proudit ještě sušší ale hlavně studený vzduch od SV. Samozřejmě to všechno vyjde na "sucho", takže nespadne ani milimetr,možná na návětří hor něco vypadne, ale minimálně. Kažopádně čekejme pěkný holomráz už od konce tohoto týdne. A jak sem jednou zateče studený vzduch, už ho odsud jen tak nic nedostane...
Myslím si ale, že tahle dlouhá vláda vysokého tlaku se musí jednou vykompenzovat, a může se stát, že v zimě se tu na dlouho dobu usadí nízký tlak, a můžem mít i třeba rekordní úhrny za zimní období. Vzhledem k nulové síle atlantiku ovšem nepočítám z žádným výrazným zónálním proudění...
07. 11. 2011 09:30
tak neviem,ale posledne predpovedne modely,teda aspon model ECMWF hlasi od zaciatku buduceho tyzdna relativne vyrazne ochladenie,kedy by sa teploty cez den mali pohybovat len na urovni 2-3°C.
Takze otazka teraz na skusenejsich na tomto fore ako meteomraz,risingstar a ini,ze ako to vidite vy s tým ochladenim koncom tohto a zaciatkom buduceho tyzdna. nieco sa tak vyrazne zmenilo? alebo je to len nejaky ulet tohto modelu?
lebo pokial si pamatam,tak sa tu pisalo o stabilnom a relativne teplom pocasi do polovice mesiace s naslednym JZ prudenim potom.
Dakujem za odpovede a analyzy
07. 11. 2011 12:24
Ochlazení koncem tohoto týdne opravdu přijde a nebude souviset s nějakou výraznou změnou v proudění, ale spíše s tím, že i ty teplejší části Evropy se pomalu ochlazují a už zkrátka není, kde to teplo brát. Je třeba si uvědomit, že v případě trvalého proudění teplého vzduchu do střední a západní Evropy to znamená proudění studené do Evropy jižní či JV a tak vlastně ten příliv teplého vzduchu do severnějších částí Evropy slábne.
Na druhou stranu je třeba říci, že drobná změna v proudění a opravdu nastane a to ta, že se TV nasune výrazněji k severu než se původně očekávalo a tedy do střední Evropy nebude proudit vzduch od JV, ale od východu či přechodně od SV a Rusko zažilo už nějaký ten vpád studeného vzduchu a tak toto proudění přinese opravdu ochlazení.
Bohužel se bude jednat opět o velmi suché proudění tzv NEa (Severovýchodní anticyklonální) a nelze tedy počítat se srážkami, ale s poměrně mrazivými rány. Denní teploty budou pak v rozmezí 3 až 8 stupňů nejčastěji s tendencí dalšího slabého ochlazování.
Predikce dalšího vývoje v příštím týdnu začíná být komplikovanější a je třeba provést hlubší analýzu současných modelů.
Poslední hlavní výstup GFS ukazuje postupné obnovování proudění od JV a nekonečné suché období s tím, že po přechodném ochlazení na přelomu týdnů dojde k takovému prochlazení povrchu, že by nížiny mohly v poslední listopadové dekádě zažít i celodenní mrazy při trvalé inverzní oblačnosti. Naopak na hory se vrátí slunce a teploty rostoucí i nad +5.