Modely se zásadně rozcházejí již na konci tohoto týdne a to způsobem, který určitě stojí za pozornost.
Predikce:
------------------------
Poslední GFS:
Mohutnění TV nad západním Ruskem a její pomalé posouvání k severu -> pro střední Evropu příliv studenějšího vzduchu od SV až V = chladno a sucho.
Poslední ECMWF:
Slábnutí TV nad východní Evropou a vytvoření TV nad Islandem. Propad TN do západního Ruska -> pro střední Evropu příliv postupně studeného vzduchu od S až SZ, možné i sněhové přeháňky = postupné ochlazování a vhlčí proudění zejména pro hory.
Poslední GEM:
Slábnutí TV nad střední Evropou a její pomalé posuouvání k jihu -> pro střední Evropu příliv teplého vzduchu od J až JV = inverze.
Poslední NOGAPS:
Slábnutí TV nad střední Evropou a její pomalé posuouvání k JV -> pro střední Evropu příliv teplého vzduchu od JV = inverze.
--------------------------------------
Ještě bychom mohli rozbrat ansámbly, ale ty lze brát pouze orientačně, jelikož zde najdeme opravdu kombinaci všech možných situací. Alespoň tedy dle průměrů ansámblů lze říci, že ECMWF hlásí po 15.11. výraznější ochlazení od SV, NOGAPS hlásí výraznější ochlazení až po 20.11, GEM hlásí drobné ochlazení až po 19.11. a ansámbly GFS hlásí výrazné ochlazení již 12.11., ale paradoxně poté pomalé oteplování. U ansámblů GFS je potřeba ovšem říci, že jednotlivé ansámbly se od sebe natolik liší, že dosahují i rozdílů kolem dvaceti stupňů a brát tedy jejich průměr je bohužel dost zkreslující informace.