23. 11. 2017 22:33
No vrátil bych se zpátky do reality a zhodnotil výstupy známějších a spolehlivějších modelů.
Nuže začal bych GFS:
Oblast vysokého tlaku protáhlá mezi Azorami a Grónskem nám zajistí 1. ochlazení, které ale bohužel k nám přijde od západu na Moravě v proudění až od JZ, tudíž nedá se očekávat i přes to že ve výšce by mělo být kolem -8C, že by bylo ochlazení nějaké významné, sněhové srážky od cca 600m . Výběžek TV které k nám ochlazení od Z přinese se posléze stáhne a jako podpora příjde od západu nová TV, která posílí posléze nahradí již slábnoucí TV u VB. Ta se protáhne posléze spojí s TV nad Grónskem a vytvoří nádhernou blokační situaci pro Evropu. Naneštěstí Tuto krásně vypadající zimní situaci zkazí rozsáhlá oblast VT východně od nás, která nepustí příhodně vygenerovanou TN dále na východ a zasekne se někde nad Nizozemím. Tudíž se ocitneme z větší části na její přední straně. Spásu pro zimu přinese až po jejím pomalém odsunutí na SV....dále už je výhled velmi nejasný...Takže tak ke GFS.
ECMWF:
Ecák je ze začátku velice podobný.
Je ale pro zimu u nás trochu příhodnější.
Jeho TV na rozdíl od GFS hned nespojuje s TV nad Grónskem. Počítá s tím že TV bude samostatná s tím že se usídlí někde pod Islandem s tím že bude oproti GFS trochu blíž k Evropě. TN která ale sestoupí od SZ stejně jako u GFS nebude tak výrazná a tudíž nenažene k nám tolik teplého vzduchu, ba naopak sestoupí až ke Středomoří kde se opět nad teplým mořem prohloubí a nabere směr SV, s tím že by nám mohla přinést přívaly sněhu jak u těchto situací většinou bývá zvykem, to vše by ale záleželo na její přesné poleze. Model dále počítá s posupným rozpadem TV na oblast nevýrazného tlaku, tím výhled končí.
Gem:
Vesměs velice podobný, Pro zimu nám příhodný až od cca 1.12 do té doby počítá s tím že se budeme nacházet na přední straně už zmíněné TN jako u GFS. Tato TN posléze spadne až na Středomoří kde dostane novou sílu, taktéž se stočí k SV ale její pozice už z pohledu Gemu nebude pro nás tak příhodná (většina srážek v kapalné podobě)...Počítá s vyplněním TN někde nad Polskem. Dále natahuje výběžek TV až nad Skandinávii, s tím že ochlazení by přišlo až po odchodu TN a to na sucho.
UKMO:
Ještě že jeho výhled je docela krátký a nemusíme si dělat nervy s jeho výstupy
.
No řeknu zkráceně, jeho výhled pro zimu v Evropě vypadá celkově docela příhodně, s tím že i něho to ze začátku vypadá na přední stranu TN.
Ke zbytku asi takto...nemá cenu moc komentovat každý model, jejich výsledky jsou velice podobné.
NAVGEM:
Kontrolní běh GFS:
Tento výhled se i mě osobně docela zamlouvá, škoda jen, že v delších výhledech je dost fantasmagorický.
Pro zajímavost:
Kontrolní běh Gem:
JMA:
Takže modely asi takto.
No shrnul bych to tak, že: Modely se víceméně shodují na 2 TÚ, a to Vytvoření TV okolo Islandu a taktéž na sklouznutí zmiňované TN.
Z mojeho pohledu: Záležet teď bude na tom do jaké míry, rozsáhlá TV východně od nás, pustí zmiňovanou TN na V. Myslím, že to je teď takový středobod, který bude rozhodovat, a Pravda bude tak nějak mezi s tím že, TN sklouzne až ke Středomoří kde se zregeneruje a bude procházet přímo nad ČR s tím že Čechy zasype sněhem a Morava se ocitne v dešti. Tedy něco ve smyslu Ecáku.
Fíííha
,takže asi tak.
Zatím