26. 11. 2017 16:49
Ahoj,
Vithostis: Nejteplejší počasí přinášejí sem jen některé situace. Třeba včera onen profuk před frontou. Předchozí dny bylo teplo (Max 11, resp. 8,5,) ovšem nebylo nejtepleji, to pouze včera. Navíc ráno byl včera šediváček při zemi a na teploměru necelý stupeň. V Ostravě ráno nebylo o moc tepleji. Dnes už max necelé, v O-vě dejme tomu okolo 4. Nyní jeden stupeň a při zemi přimrzá, obloha je oblačná, čistí se.
Jinak výhledy skutečně vypadají stále líp. Je velmi pravděpodobné to, že srážky v noci na čtvrtek a ve čtvrtek už budou čistě ve sněhu, nemluvě o frontě v neděli, tedy její vlně od východu. Pro náš východ požehnání
Nejdříve ve čtvrtek, nejpozději v neděli zde bude bílo a to určitě déle, než jen pár dní. Od soboty pravděpodobně celodenní mrazy. Proč ne?
Je otázka, jak dlouho to vydrží - Zatím je takřka jisté to, že i po Mikuláši se budeme moci bavit o zimnm počasí. Uvidíme, jestli do vánoc, nebo před nimi dorazí známá singularita zvaná vánoční obleva : Nyní mně uklidňuje faktor Honsová
takže by snad mohly by být po létech bílé. Je to však krajně nejisté .... Poučen vývojem počasí v posledních létech si musím stále opakovat svoje !místní" heslo, které mám pod svými příspěvky
zatím
Ps. Přispěvek o vlivu sopek na počasí v korelaci se sluneční aktivitou by více slušel do fóra o globálním oteplení, přesto jej hodnotím velmi kladně. Jak je to s prachem sopek v ovzduší nyní?
Ještě jako zajímavost zmíním to, že na podzim 2008 byly krásné, oranžové západy slunce díky pár sopečným erupcím v řadě (Myslím na Kamčatce) a ještě někde jinde ... A zima byla fajn. Možná taky díky tomu, že se výhradně jednalo o sopky umístěne v severních oblastech, v chladném podnebném pásu.
Ono to má totiž vliv na zimy u nás, ale podle toho, kde daná sopka pšoukne. Pokud je to v rovnikové či subtropické oblasti, tak erupce mají spíše špatný vliv na zimu, naopak, když pšouknou severněji (např sv. Helena v roce 1980), tak to zimu spíše "ochlazuje! - aspoň v Evropě.