Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
31. 10. 2017 10:47
Když zhodnotím říjen v naší oblasti, tak trochu dohnal a napravil to, co září zameškalo. Byl mnohem "letnějším" měsícem nejen z pohledu často i vyšších teplot, ale spíše teplotního nadnormálu, který sice nebyl nijak extrémní, ale v kontextu se studeným zářím vynikl říjen pocitově dosti příjemně a teple. Nebyl jediný hnusný inverzní den, kromě pár ranních a dopoledních hodin ojedinělých dnů a nebyl ani jediný den s typickými podzimními plískanicemi, kdy za den "naslintá", namrholí pár desetin milimetru. Naopak, byly asi 4 srážkové epizody, 2 zpočátku a 2 ke konci měsíce, které stály za to a ve všech se vyskytly srážky s docela výraznou intenzitou (na říjen). Téměř každý říjen poslední roky nás zasáhne bouřka, letos byla blízko, bez přímého zásahu a nejsilnější srážky přišly spolu s orkánem na konci měsíce, jejichž intenzita se jevila jako nejsilnější ze všech letošních dešťů. Ovšem srážkově jako celek budeme - když dobře - kolem normálu, což spolu se srážkově normálním zářím je sice "návrat do normálu", ovšem deficit srážek je stále ohromný a při nedávném vyrývání topinamburů a jakonů se prášilo!
Říjen navíc, až do svého konce, nepřinesl minimum nižší, než záříjové 3°C. Až včera, 2 dny před koncemměsíce, bylo 2,6°C. Mrazík jsme tak zatím ještě neměli, stejně jako sněhovou pokrývku a co se týče prvních vloček, je otázkou, jestli vůbec byly, protože sice předevčírem pršelo s jakýmisi krystalky, což bylo vidět na střešních oknech, a druhý den padaly krupky s deštěm...
Co přinese listopad?
Zatím to nevypadá ani na mrazíky, na druhou stranu na nějaké teplo také ne.
01. 11. 2017 05:42
Významně se ochladí až někdy koncem druhé listopadové dekády. Do té doby to vypadá na cyklonální proudění střídané přechodnými výběžky vysokého tlaku.
01. 11. 2017 10:43
Prosím Tě, co je to podle Tebe za období druhá listopadová dekáda? Díky
01. 11. 2017 10:47
Zimu netřeba vzívati, pokud zima začne poslední týden v listopadu, nebo v prosinci není podstatné. Důležité je, aby přišla v druhé půlce prosince a zdržela se alepoň do začátku února, bez velkých oblev.
Zima se hodnotí především podle počasí v druhé půlce prosince a leden, či první drny února. od druhé půlky února je vidět už vždy raději jaro, než dlouhou pozdní zimu.
01. 11. 2017 14:24
Tepleji trochu bude, ale tak jak to vypadalo na velmi teplo pár dnů zpět, tak to asi ne. Alespoň tady na SV. A dnešní hejno vran bylo velmi zajímavé. Je jasné, že trocha vran zimu nedělá, ale.... Bude zajímavé sledovat, jestli se v synoptice něco zásadněji změní.
02. 11. 2017 11:59
Ahoj,
Vyhlížení zimy, nebo aspoň teplot v rámci normálu bude v první dekádě listopadu neúspěšné.
Po zítřejším slabém ochlazení se dostaneme na zadní stranu mohutné výše nad Ruskem. Po její zadní straně bude proudit teplý vzduch atd. Teplá advekce se peojeví především na východě, kde teploty během víkendu mohou stoupat až k 15 stupňům.
Na začátku týdne se ochladí - ale jen slabě a více na západě území. Již v neděli ovlivní Čechy zvlněná studená fronta, která se během pondělka nad Moravou a Slezskem bude rozpadat. V Čechách tedy zaprší. Tím se advekce teplého vzduchu zastaví, přesto většina našeho území zůstane v poměrně teplé a vlhké vzduchové hmotě. To znamená inverzi, mrholení a mlhy, ze začátku na východě i polojasno.
Inverzně laděné počasí s mlhami, mrholením a smogem, zůstane do konce první dekády, tedy do 10 listopadu. Přibližně 11 nebo 12.11 k nám začnou pronikat frontální systémy od západu až severozápadu. Ve výsledku to hodí trochu sněhu na hory, Martin v nížinách přijede na zablacené kobyle při teplotách mírně nad průměrem.
Je předpoklad, že by se dále mohlo ochladit, nicméně na zimu v nížinách to rozhodně nevypadá, maximálně na přechodné sněhové přeháňky při nadnulových teplotách, podobně jako při větrné bouři na začátku tohoto týdne. Pokud se ochladí do zimnějšího počasí, nastane to až po 15.11. Dříve rozhodně ne. Navíc již dnes platí, že první dekáda listopadu bude teplotně nadprůměrná a s největší pravděpodobností podobně na tom bude i začátek dekády druhé.
Přeji pěkný den
Ps. Dnes zataženo nebo skoro zataženo, teplota vystoupala na 12, dopoledne trochu pšelo. Fučí stále protivný JZ.
05. 11. 2017 21:27
Ahoj,
Žeby první pořádnější pozdrav paní zimy v příštím týdnu?
Modely vypadají zajímavě
05. 11. 2017 23:23
Tento vývoj GFS do včerejška ignoroval a stále jel svůj výhled z otáčením TN přes VB nad sever Evropy střídaný výběžky azorské TV do alpské oblasti a to přesto že bylo patrné že TN budou opakovaně mít tendenci nepostupovat ve směru JZ-SV nýbrž postupně budou navedeny na jižnější dráhu a dají postupně vzniknout TN v oblasti středozemního moře.
Jak výrazně se ochladí není zatím jisté ale zdá se že to ochlazení může vydržet delší dobu. Bude záležet zda TN budou mít sílu se prokousat dál na V-SV a taky na vývoji nad severní Evropou kam by se mohla postupně rozšířit či vzniknou TV.
Pro vyložené nížiny to na sníh zatím není. Během druhé dekády se bude postupně ochlazovat a sníh od 800 postupně od 600 m.n.m. zda to pujde ještě níž bude záležet ba dalším vývoji který kromě možnosti dalšího ochlazení může přinést i zcela opačný vývoj a hodně do toho řekne TV nad východní Evropou.
06. 11. 2017 18:49
Tak GFS je výstup od výstupu stále zajímavější. Tohle už je regulérní zima tak cca od 500 m.n.m. a sem tam sněžení až do nejnišších poloh.
Když se na konci října rýsovalo jakési ochlazení bylo patrné že to bude slabá a krátkodobá záležitost a tehdy jsem tipoval výraznější ochlazení přechodně i se sněžením v nížinách na období 15-20.11. a nyní se zdá že by to mohlo přijít.
Nejzajímavější je ovšem to jak velká část kontinentu by byla zalita studeným vzduchem a jak velký teplotní kontrast by vznikl mezi JV Evropou a tím ostatním stejně jako teploty k -20 na severu skandinávie. A protože ta situace vypadá celkem stabilně díky rozložení TÚ mohlo by toto docela dobře nastartovat zimu.
Nemyslím tím samozřejmě zimu od listopadu do března ale spíše to že v minulých letech jaksi nebylo studený vzduch kde brát zatímco nyní by S-SV Evropy mohl citelně promrznout což by mohlo opakovaně vést v těchto místech k vytváření TV a tím nastavení příznivých podmínek pro příhodnou dráhu TN z atlantiku.
No nechci být přehnaně optimistický ještě pořád je to celkem daleký výhled ale na druhou stranu ta situace je tak zajímavá že za určitých okolností by sníh mohl napadnout okolo toho 20.11. i v nejnišších polohách. A pokud jde o horské oblasti tam je velká šance že tento sníh by mohl vydržet až do jara a určitě bude možné okolo toho 15.11. začít zasněžovat. Pro vlekaře by to byla sezona snů.
Uvidíme co z toho nakonec bude poslední odhad zimy je velmi teplý prosinec +1+2 leden dokonce +2+3 nadnormál ale já tyhle sezoní předpovědi neberu moc vážně myslím že loni měl leden podobná čísla a pak jsem tu měl odchylku -3,4. Ale je to počasí možné je úplně všechno.
06. 11. 2017 21:28
To dididi:
Pokud myslíš S-SV ve smyslu SSV, tak souhlas, od severu se mi zdá, že se studený vzduch má tendenci prosazovat více, resp. tyto scénáře modely opakují poměrně často. Na druhou stranu evropská část Ruska se mi zdá oproti minulému roku velmi teplá. Jako by proudění více meandrovalo a my se zrovna měli dostat do té pro zimu příhodné půlvlny. Proto v současnosti nemůžeme vyhlížet zimu v podobě Leningradského expresu.
Líbí se mi, že se v listoadu začalo mírně, ale poměrně stále ochlazovat, letos je po dlouhé době podzim takový, pod jakým si ho vybavíme. Škaredé, vlhké, relativně studené počasí. Nic příjemného. I když o důkladném hojení ran od sucha stále na velké části území nemůže být řeči, voda v hloubce stále chybí.
Ale je to jen takový můj blemc.
06. 11. 2017 22:39
ČAU,
Myslím si, že pozitivním faktem je, že už na konci října se sněžení dostalo i do nadm. výšek kolem 300 m.n.m. Jinak byly listopady zejména ty poslední, kdy i v půlce či na jeho konci se teploty stále pohybovali i mezi 10-17 stupňi. Letos se zdá pozitivní, že se bude ochlazovat (v čechách už chladněji je, na východ se to dostane o něco později, zato jsme měli dnes přízemní mrazík a zítra ráno dáme možná další).
Dávám zde graf sněhové pokrývky v Evropě. Jde tam vidět, že sněhová pokrývka ve Skandinávii a na S Evropy se tvoří. Jinak alpy dostali slušný příděl sněhu.
http://zimnipocasi.e-pocasi.cz/snih-v-evrope/
07. 11. 2017 06:42
Až na ten pravopis..
. Já si myslím, že ochlazení, které nás čeká nebude tak výrazné a už vůbec ne dlouhodobé. Žádný náznak stabilní zimy v modelech nevidím. Ale třeba modely otočí. Za mě zimu nebrat
07. 11. 2017 10:34
Ahoj, podle mého má zima ještě čas do prosince.
Ale proč píšu, na serveru meteociel.fr přibyl pro GFS graf pro nulovou izotermu a nadmořskou výšku, což je myslím velmi dobrá zpráva.
07. 11. 2017 14:00
Ahoj
Ochlazení se rýsuje,v jake podobě a intenzitě je ještě předčasné mluvit.Martin na bílem koni zamíří do vyšších poloh,v příštím týdnu možná i níže,tam se modely vubec neshodují.Co mě moc těší,tak TN ve středomoří,srážky a ochlazení v Itálii,tam bylo snad letos největší sucho v Evropě,taková situace nad J Evropou poslední roky zcela výjmečná.