19. 11. 2019 17:47
Je to zajímavé, ale já jsem zastáncem toho, že se "samo" neochladilo, ale že například velmi nízkým slunečním minimem se probudily nějaké sopky (tehdy nikdo nemohl vědět, že na druhé straně planety bouchla sopka jako kráva, protože popel se třeba nedostal ani do severní hemisféry, prostě se jen "záhadně" ochladilo). V tom smyslu by mě spíš zajímalo, kde všude se ochladilo, existují tu rostliny nebo korály, které jsou extrémně citlivé na změny teplot a netolerantní ke změnám - a přesto obývají naší planetu miliony let (vývoj rostlin netrvá tisíce let), takže podle mě se neochladilo na celé planetě stejně.
Ku příkladu z Malediv pochází palma, která nesnáší teplotu pod 20°C, pokud se dívám na nějaké simulace teplot v době ledové, tak mi tu prostě něco nesedí...
Nicméně mám čím dál větší pocit, že je Tomáš.Málek dost povedený troll, kterého tu všichni berou vážně, jakože on tu hysterii opravdu myslí vážně
.
Ono vzhledem k tomu, že ty nejhorší vedra trvaly 3 dny a nebyly zase tak rozsáhlé a celkově se to vyblblo v červnu a zbytek léta už byl "klid", to za nějaký historický extrém nepovažuji, byly i mnohem horší vlny veder, ne co do síly, ale do délky a rozsahu území.
Ta kronika je super, nicméně je to fakt lokální. Já bych třeba s koňským povozem jel maximálně 20 km od statku, abych nemusel nocovat v lesním krmelci. Takže bych komentoval jen o místní lokalitě.:
Z kronik města Mürchova
Toho roku pokračovala zima nezvykle mírně, což dobytek využil k lednové pastvě. V únoru se přihnala velká mračna a k zemi se sneslo rekordní množství sněhu, že před vraty rolník naházel hromadu větší, než mají koňské kohoutky na výšku hlavy. Týden se chodila krmit zvěř v úzkých tunelech, ani děti si nepřišly na své, jelikož po pás ve sněhu se bořily. Palmám listy pod tíhou sněhu praskaly, ale požehnání jest, že sněhová peřina je od mrazu uchránila. Toho února se sníh ze země ale rychle vytratil a na konci měsíce se sněženky do váz trhaly. Jaro přišlo brzy, duben léto počalo, ale květen zimu vrátil a stromy pak pomrzly, toho roku velká neúroda byla, všechno skosil mráz, celý sad přinesl jablek do 2 ruk. Polní neúrodu dokončil červen, který tak horký jest byl, že ani k vodě to netáhlo. Toho měsíce velmi málo vody spadlo, na sklizně spadla neúroda. Léto již mírnější tu bylo, že louky poprvé toho roku zelenou barvou kypěly. Ale pouze oku lahodící barva léto přinesla, velký nedostatek vody se přenesl přes celé léto až k podzimu, kdy uprostřed listopadu se dále na vodu čeká. Studny jest prázdné od června, potok u luk suchý na prach.
Naposledy upravil
Ovar dne 19. 11. 2019 18:21, celkově upraveno 4