Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Odeslat odpověď

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 10:31

Problem je ovsem v tom, ze to neni moc pravdepodobne. Respektive, aby se zalil i stred Cech, muselo by plosne prset v celych Cechach, jinou variantu si pres chladnejsi polovinu roku nedovedu moc predstavit. Mozna jeste nejake prehanky, prip. snezeni, ale tam je ta pravdepodobnost snad jeste mensi. Tim nerikam, ze se to stat nemuze, jen bych tomu dal tak do 5%. Ale oblast Prahy a okoli v prumeru moc srazek nedostava, spis me ale sokuje, ze podobne uhrny jsou i v podhuri Sumavy, to mi hlava nebere... CR je fakt jako zed pro vsechny ty masivni fronty z okoli.

Jo, souhlasim, ze na vyvoj pristi tyden bych si pockal, do te doby jedeme v rezimu 5-10-5 s drobnymi korekcemi a mozna i nejakym destikem.

EDIT: jeste i k tomu vybuchu na Kamcatce. Jak moc velke to bylo? Zaslechl jsem totiz jen kratce v nedeli v radiu o omezeni letecke dopravy, ale pak uz nikde nic ve zpravach. Z toho bych usuzoval, ze nic velkeho, co by mohlo ovlivnit pocasi nasledujicich mesicu, se nestalo, ale na druhou stranu jde o dalne Rusko. Tak nevim.

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 12:45

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 13:33

Ahoj,

Tak nakonec napršelo kolem 12 mm srážek, což vzhledem k původní předpovědi potěšilo. Pršelo místy i v noci a brzy ráno. Další milimetry jsou zde hlášeny na zítra ráno a dopoledne, poté další větší srážky snad o víkendu. O víkendu by mohlo na Z republiky od nějakých 800 m i sněžit s tím, že bude postupně Z polovina chladnější a východní teplejší (otázka na jak dlouho).

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 14:16

Tak ,,mnej" 650mm pěkné ale bral bych i ovarových 474 protože zde je k dnešnímu dni 364mm a reálně je tedy možné že nedáme letos ani 400mm. Ve výhledech se zdá že současná situace bude trvat ještě cca týden.
Na ochlazení to ale moc nevypadá a pokud by to mělo směřovat dál dle gfs tak se prvních sněhových srážek a vůbec nějakých významějších srážek hned tak nedočkáme a to opět zejména v Čechách. Okolo 180 hod. prohloubení a obnovování hluboké TN někde u Islandu to je nepěkný a trvanlivý scénář. Nicméně uvidíme zda to amíci budou i dále potvrzovat na druhou stranu žádné zavratné překvapení by to nebylo.

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 14:53

Zonální proudění by mělo oslabit v druhé polovině listopadu. Nejvíc srážek má mít západ Evropy, jinak zimní výhled je na srážky docela bohatý.


Jestli myslíš ten odkaz co jsi sem dal,tak klobouk dolů(Dášo)stejné počasí na jihu Portugalska jako v Tatrách-to se mají Bačové na co těšit! :D Já vím že se to sem dává"jen pro zajímavost"ale polovina lidí na Acuwetteru ví s bídou kde jsou Čechy a Praha,ale mapky jaké bude počasí pro naší lokalitu mají rok dopředu! Ale bohužel na to taky občas kouknu :ahoj:

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 18:23

Tak já si naopak myslím, že to na tu letošní bídu vypadá na víkend a první pol. příštího týdne se srážkami pro mou oblast docela optimisticky, snad se to ještě moc nezmění. Myslím, že je celkem realistická šance na cca 10 mm během víkendu a dalších 5-10 mm po-st. v příštím týdnu. Tedy úhrn, která by s tím málem co už spadlo prakticky naplnil listopadový normál. Navíc ty teploty už jsou nižší a vegetace téměř netranspiruje. Takže je naděje, že by mohl přijít první srážkově normální - nadnormální měsíc od května. Navíc modely už korigují své výstupy a hnusný dlouho trvající JV již není tak pravděpodobný. Dokonce je tam později i šance i na postup jednotlivých TN z Atlantiku nad Evropu a další srážky z okludujících frontálních systému při +- listopadových teplotách. Zimu, zvláště pak pro střední a nižší polohy nám sice modely zatím nedávají, nicméně hory se konečně mají šanci prvních sněhových vloček dostat, i když opět o cca 3 týdny později, než bývalo obvyklé. Polohy cca nad 1000 m. n. m. pak mají šanci i na opakované sněžení a krátkodobou pokrývku, níže půjde spíše jen o ty vločky, alespoň co se týče víkendu a poč. týdne.

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 18:45

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 19:13

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 19:47

Jen tak na odlehčení: Dnes jsem si koupil nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů... do -30°C :zima: :D snad to bude stačit. :D

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 19:51

Pro porovnání, lidstvo vypustí každý rok 30 miliard tun CO2. Takže 1000x tolik, co ta tvoje sopka. Každý rok.. ;)

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 20:17

Ani tak nejde o to, čemu věřím, čtu celkem vše a na internetu je taky dost blábolů, ale v článku se píše o vyvržených skleníkových plynech, nejenom o CO2. Dle historie sopky skutečně ‚‚vaří‘‘ počasí, velké erupce dokážou změnit počasí na celé planetě na hodně let až desetiletí. Naše ‚‚moderní‘‘ doba zatím nemá zkušenost s kategorií nad VEI6. Sopky od Pinatuba ‚‚spí‘‘ A náš život je hodně krátký... (St. Helens VEI5, Pinatubo VEI6, Krakatau VEI6, Tambora VEI7, Toba VEI8)...

...vulkanologové upozorňují, že CO2 není zdaleka jediným skleníkovým plynem, který sopka při erupci vypouští. Z kráteru uniká i metan a řada dalších plynných látek, navíc se z něj valí i vodní pára, opět přispívající významnou měrou ke skleníkovému efektu.

Právě obtížnost odhadnout klimatické účinky sopečných erupcí je přitom hlavním důvodem nejrůznějších spekulací a protichůdných vědeckých teorií. Některé nahrávají zastáncům teorie o vlivu člověka na klima, jiné ho naopak popírají...

Největší sopečná erupce moderní doby zabila miliony lidí po celém světě

Během uplynulých dvou století nám spojitost mezi velkými vulkanickými katastrofami a lidskými dějinami unikala kvůli nedostatečným znalostem a našemu antropocentrickému pohledu na svět, který hledá vysvětlení lidských dějin v lidských činech a pomíjí dopad změn v prostředí. Na začátku 21. století už lépe chápeme, jak propojené jsou lidské a přírodní systémy, a konečně tak můžeme plně pochopit poučení z 200 let staré katastrofy.

https://www.idnes.cz/technet/veda/vybuc ... 7_veda_mla
Naposledy upravil Jarda Max dne 06. 11. 2019 20:57, celkově upraveno 1

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 20:35

Ahoj,


Tak dnes zde skoro jasno až polojasno, pěkný den s maximy na 11, včerejší déšť dal pouze 5 mm
Stran ročního úhrnu srážek, máme zde jen slabě přes 500, takže mnohem méně vláhy, než u Mneje, což opravdu nebývá časté. Střední Morava bývá na srážky chudší. Obvykle v tuto roční dobu měli bychom mít napršeno na 730 mm, protože roční úhrn je zde cca 800. Takže chybí cca 250 mm. Ano, donedávna při SZ situacích a zvlněných frontách napršelo vždy dost a letos je to jedním slovem katastrofa. Pořád převládající jižní až západní směry zde déšť nepřinesou a je jedno o jakou roční dobu se jedná. Pokud do konce roku se situace s deštěm nezlepší, budeme mít méně srážek, než v 2015.
Výhledy jsou nanicovaté, pořád nadprůměr, pro pátek a sobotu modely pro náš region mají hodnoty okolo 14 nad nulou a aktuální sumace GFS pro nejbližší dny dává rovnou ...0 co se deště týče. Snad až za týden to padá na pěkné rozhraní, ovšem to je stále kategorie pohádek ovčí babičky.

S těmi sopkami to může být zajímavé. Nemáme zkušenost s velkými erupcemi, vše je staré cca 200 roků. A to je dlouhá doba, protože mezitím byl vesměs klid (Kromě Krakatoa). Souvislost slabého slunce a sopečné činností je zřejmá.


Tak lidstvo vypustí CO2, no a co. Mám se z toho zvencnout? Mám si sednout a ponožky žvejkat? Mám super eko kotel, ovšem co z toho, když soused kde čím a nedaleko dýmá Mittal a celá průmyslová aglomerace. Bavím se o sajrajtech, protože co2 jde do luftu tak či tak. Co tak se co nejdříve přízpůsobit. Soláry a další OZE celou situací jen zhoršují a elektroauta jsou onou korunou toho blbnutí. Na kvalitu vzduchu to nemá žádný vliv, ba naopak. Ostragenů jsou zde mraky. Jsme zde přitrávení, ale řeší se CO2. Celá věc je tak zpolitizovaná, že o skutečně eko řešení není .. poptávka. Nestaví se nové jaderky, tedy staví, ale málo, mezitím zelené šílenství vyhání ceny energií do nebes a Evropa půjde ještě rychle do zadele i s rebelujícími zelenými idioty. Nebo nakonec pod jejich kuratelou? Protože navíc není vůbec není jisté, zda evropská komise zařadí jaderky do zelených, tedy těch správných zdrojů energie. Proč mám stále pocit, že o ekologii vůbec nejde a co2 je nádherný zástupný problém?
A i kdyby nakrásně Evropa byla jakože neutrální, tak čína, Indie a další země toto hravě vyženou nahoru.

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

06. 11. 2019 20:51

Jako.. furt prší, ale do ročního dp nám stále chybí.. konkrétně kolem 50 mm.. takže se zdá, že stále prší, ale na nějaký nadprůměr to i přes to zatím nevypadá. Pršívalo i více.. gfs si stále drží významné srážky, tak snad se do toho nadprůměr dostaneme.. chladnější bude stále západní Evropa, východ teplejší. Do úterý ani mm, a pak kdoví co spadne, i když ecák má nějaký déšť i zítra..ale nějak mu to nevěřnevěřím.. gfs to ještě x krát změní.. :(

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

07. 11. 2019 09:56

Adi: já bych ty neustále se opakující výroky o podmáčeném terénu od mneje nebral vůbec vážně. Zde od 7.10. spadlo kolem 6 mm srážek. Takže měsíc v podstatě sucho, a nepamatuji se, že by se kolem Prostějova něco významného vyskytlo. Suché podzimy začínají být pravidlem, viz současná tlaková níže, která je tu skoro týden ,ale nadělila celkem 3 mm ...

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

07. 11. 2019 12:49

Aby sopka ovlivnila celosvětové klima, je nutné, aby zejména oxid siřičitý, který se při erupcích uvolňuje, pronikl až do stratosféry – tedy zhruba do výšek nad 15 kilometrů. Na Kamčatce se tam ale prach nedostal. Pokud zůstane níže, v troposféře, je prostřednictvím srážek během několik dnů až týdnů vymyt a z atmosféry odstraněn. Stratosféra se ale vyznačuje podstatně stabilnějším zvrstvením teploty, proto tam plyn setrvá výrazně déle. Působením vlhkosti a slunečního záření se postupně transformuje na malé kapičky, tedy vytváří sírový aerosol, který dobře pohlcuje a odráží přicházející sluneční záření a tím tak stíní zemský povrch, na který dopadá méně energie a ochlazuje ho.
Jinak oteplování je podle mne také tvořeno změnou odrazivosti planety - dobře je to vidět na městských tepelných ostrovech. CO2 je stejné na celé planetě, ale městské tepelné ostrovy jsou o několik stupňů teplejší než okolí. Je to dáno nižší odrazivostí městské zástavby a vlastní produkcí tepla.
Například podle této studie tvoří v Číně až 50% oteplování městské tepelné ostrovy:
https://www.thegwpf.com/urban-heat-isla ... -in-china/

Pokud by lidstvo chtělo snížit globální teplotu, tak snížení CO2 nestačí. Musí se zvýšit odrazivost země, tak jak to dělají sopky. Třeba tak, že hory na poušti natřeme na bílo, na pouště naházíme odrazový materiál. Na oceány naházíme bílý plovoucí materiál nebo zrcadla, apod... možností je spousta a efekt bude vidět hned.
Odeslat odpověď