Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
12. 11. 2021 10:09
Ahoj,
Tak dekl padl i zde na východě a hned je to zde poznat, teplota je pouhých 2,8 st. Minima klesla na -1,1 st. Čekal jsem dnes jasnou oblohu, třeba se ještě vyčasí. Jsme oblast, která není tak náchylná na nízkou oblačnost a kolikrát i v prosinci jsou zde krásné slunečné dny, pokud však fouká z východních směrů nebo od SV, nízká oblačnost se zde často tvoří. Víkend tedy vypadá na teploty do 10 stupňů a spíše oblačno až zataženo, hlavně v Čechách někde i sprchne, zde možná nějaké mrholení.
Další týden nas zřejmě v jeho půlce přejde studená fronta, pak se to bude ještě upřesňovat. Nějaký případný zimní pozdrav bych viděl nejdřív na přelomu 2. a 3. dekády listopadu.
Jinak někdo tady zmínil aktuální počasí ve Skandinávii. Chtěl bych říct, že Severní Skandinávie a Laponsko má oproti jižním oblastem Skandinávie zcela odlišné podnebí. Zatímco na severu může sněžit už v září, na jihu (např. Helsinky, Stockholm, Oslo) často sněžívá až během listopadu.
12. 11. 2021 13:14
Nízké oblačnosti je dnes ještě více než včera. Slunce mají už jen hory popř. vrcholky některých vrchovin. Tohle už musí být jakési možné maximum, inverze "level 99".
Dnešní rozsah nízké inverzní oblačnosti
zdroj: chmi.cz
No a k vyhlídkám, přijde mi to furt stejné, náznaky výraznějšího ochlazení a srážek se nakonec ve větší míře přemění na další tlakovou výši a inverzi. Asi je čas uznat, že zásadní změna přijde až na přelomu listopadu/prosince podobně, jako tomu bylo v říjnu. Tyhlety situace se umí ukázkově zakonzervovat a obnovovat. Řekl bych, že některé oblasti už nemají daleko k rekordně suchému podzimu.
Naposledy upravil
aura33 dne 12. 11. 2021 20:46, celkově upraveno 3
12. 11. 2021 13:45
tož a nezáleží taky na výšce základny? Jinak.. třeba stratus se základnou kolem 200 m se vyskytuje převážně na podzim nebo v zimě při inverzi, to je nebulosus.. jiný tvar je pannus, který se opravdu vyskytuje po celý rok jako současně s nimbostratem při trvalejších srážkách. Nevím, ale teď vidím všude kolem stratus...
s tou nízkou je to takové.... protože za nízkou se považuje i stratocumulus, zpravidla ve vyšších výškách, při inverzi je vyjímečný, ale může být.
A řekl bych, že tou NO měl Mnej na mysli inverzi. Ale to je fuk, on to jistě vysvětlí.
12. 11. 2021 13:53
kapr: Ona ta klasická nízká oblačnost vypadá jinak, je to většinou nějaký stratocumulus, má určitý tvar, zvlnění apod. Ta inverzní je prostě šeď bez ničeho.
Naposledy upravil
aura33 dne 12. 11. 2021 20:48, celkově upraveno 1
12. 11. 2021 14:11
aura33: Díky za pěkné družicové snímky inverzní oblačnosti.
zde (Praha - Dejvice) byl včerejšek prvním dnem letošního podzimu, kdy se "poklička" nízké inverzní oblačnosti udržela po celý den. Dneska to vypadá na druhý den v řadě. Šance na celodenní inverzní oblačnost byla už dříve (např. 28.10), tehdy se to ale kolem poledne jako mávnutím proutku rozpustilo.
Podle mých pozorování ve srovnání s loňskem nastává letos období pod stratusovou pokličkou o pár dní později. Loni v listopadu to bylo už na začátku měsíce. Důvod, proč se letos celodenní NO začala nad celými Čechami vytvářet až později, bych viděl ve velmi suché druhé polovině října. Moje hypotéza je, že v říjnu byl okolí Prahy natolik suchý povrch, že v přízemní atmosféře chyběla vodní pára na vytvoření dostatečně silného stratusu. Má-li někdo z kolegů lepší vysvětlení, sem s tím :-)
Ještě k postřehu, že aktuální NO je extrémní případ - pamatuji situace, kdy byl stratus natolik "tlustý" (jeho horní okraj byl natolik vysoko), že pokrýval i nejvyšší vrcholky Krkonoš.
Jinak mám za to, že se nízká inverzní oblačnost může vyjímečně vyskytnout i v srpnu. Pozoroval jsem takovou oblačnost letos koncem srpna v Polabí, konkrétně v sobotu 21.8.2021. V Dejvicích bylo za svítání jasno, v Praze u Vltavy hustá mlha, na Černém Mostě také hustá mlha, ale když se sjelo k Labi do Brandýsa, tam už nebyla mlha ale stratus se základnou cca. 100m nad povrchem. Rozpustilo se to až v 10:30 dopoledne.
godlike: Zítřejší rozpadající se studenou frontu bych úplně neodepisoval, mrholení a nějaké desetinky mm, maximálně jednotky mm z toho být mohou.
12. 11. 2021 14:14
Po shlédnutí modelů to vypadá, že se nadprůměrnému listopadu nevyhneme. Jistá šance je jak píše aura33, že výraznější změna je reálná přelom listopad prosinec. sed, mordor a hnus donevidim
12. 11. 2021 14:20
jo ještě k tomu co je nyní venku a spokojenosti... podle mě je člověk buď spokojený s tím co je nebo není spokojený nikdy, jen napíšu, že aktuální pocitová teplota je 5 °C..a je 12.11. + inverze... to je přece naprosto normální listopadové počasí. Takže nevím co někteří blázní.. jo kdyby bylo venku +15 asi teda bych byl taky spokojený, ale to je jedno.. podle mě když někdo není spokojený s něčím tak není spokojený pak s ničím.. takže si uplně představuju jak to asi probíhá u uživatele M., ale to jsem jen tak měl na srdci.
12. 11. 2021 14:30
brhel: Nemáš zač. Mě se taky líbí, je to z družice NOAA. Můžeš to najít hned na úvodní stránce ČHMÚ.
Naposledy upravil
aura33 dne 12. 11. 2021 20:47, celkově upraveno 1
12. 11. 2021 14:36
Dodám, že aspoň pro mě osobně mají listopadové inverze své kouzlo - hlavně v lese, kde je naprosté ticho a větvičky jsou ověnčené vodními kapičkami. Ve vesnicích, kde se kouří z lokálních topenišť, je to horší, ale mám pocit, že se mi i v obcích po výměně kotlů v posledních letech při inverzi dýchá o trošičku líp ... Rozhodně doporučuju navštívit listopadový les. A pak si dát horký čaj - nebo (dokud se to ještě smí), zajít do sauny a tam se pořádně ohřát.
12. 11. 2021 14:57
já se nemůžu dočkat až zase o víkendu ráno vyrazím do lesa.. souhlasím s brhelem, má to kouzlo.. jen teď zjišťuji jak vysoko by zítra měla základna oblačnosti, podle ecáka tady někde kolem 300 m. Což je zhruba výška Chřibů, tedy rozdíl já a kopce.. tak pokud se zadaří mlha v lese bylo by to moc fajn, no asi vyrazím tak či tak.. na mlhu tady dole to nevypadá. Takže na přehradu asi jindy. Jsem zvědavý jak to tam bude vypadat.
Hm, tak aktualizovaný ecák dává 0-100 m.. to bude asi dost tma, no ideální doba na procházku :-)
jo, jen tak mimochodem.. dnešní průměr rychlosti větru 0,1 m/s..
12. 11. 2021 15:36
Není krásnějšího lesa než lesa podzimního, není tiššího lesa než lesa ležícího pod příkrovem sněhu, není svěžejší lesa než lesa jarního a není štaštnějšího lesa než lesa po letní bouři.
Omlouvám se za offtopic, ale musel jsem
12. 11. 2021 16:46
brhel: Tady byla na konci října už výrazná inverze, hodně mlh po ránu mrznoucích. Ovšem drželo se to spíše jen v nížinách/údolích a většinou ne celý den. Při takové situaci je v Praze většinou sluníčko a v Polabí mlha. Za mě letošní podzim co do počtu inverzních situací už dohání ten loňský (i vzhledem k předpovědi). Proto se divím, že nepřijde alespoň jeden rok, kdy by té inverze bylo o poznání méně.
12. 11. 2021 17:43
Aura33:
já tedy nevím, ale NO na podzim je následkem inverze vždy- někdy je také nazývána inverzní oblačností. Vzniká na teplotním rozhraní mezi teplejším vzduchem ve výšce a chladnějším při zemském povrchu. Výška inverzní vrstvy se mění a není většinou po delší dobu konstantní. Pokud je např. tak do 900 m.n.m, tak zpravidla okolní pohraniční hory v české kotlině zajistí, že se od listopadu do února NO drží i celé dny...
A zpravidla je na NO expert listopad, kdy se již pevnina značně prochlazuje, ale často sem proudí ještě teplý vzduch ve výšce...Listopad je statisticky nejoblačnější měsíc v roce....
Naopak to neplatí - ne vždy je inverzní zvrstvení příčina vzniku NO - pokud je např. menší relativní vlhkost vzduchu, nebo je silnější proudění...
Myslím, že
Mnej nic nemíchá, ale ty si to srovnej v hlavě...
12. 11. 2021 18:18
Naposledy upravil
aura33 dne 12. 11. 2021 20:49, celkově upraveno 1
12. 11. 2021 18:57
Objevují se tu náznaky na změnu po 22.11, ale upřímně řečeno, nevěřím, ze to vyjde. Takových predikci bylo za poslední dobu už tolik, že se tím nemusíte si myslím ani zabývat.