Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
22. 11. 2016 22:37
Některé výhledy počítají s rozsáhlou oblastí vysokého tlaku. Což je vskutku impozantní. USA zůstává stále v teplém modu. Jet stream má hodně meandrovat. Doufám, že se to rychle zlepší se zaledněním. Být teď větší, byla by to velká podpora. Do Arktidy se tlačí teplejší proudění jak z Kanady, tak i z části Sibiře. Takový přetlak by se dal využít k napumpování studenýho vzduchu i přes velké nezamrzlé plochy moře. No, uvidíme, tak jako tak. Také slunce je stále klidnější, minimum aktivity začíná a bude zřejmě dlouhé… Hlavně tady máme nechutnou inverzi, mlhu, nehybno a smrad. Teplota stále kolem 7-8st. Už aby se to profouklo…
23. 11. 2016 08:12
Ahoj, trochu komentáře k následující synoptice, jak je krásně vidět z tohoto obrázku jsou víceméně dva faktory, které ovlivní počasí začátku prosince, tím neříkám, že ten horší nezaručí později lepší podmínky pro zimní počasí v SE.
Dva hlavní hráči, dva různé scénáře.
1) Obrázek č.1
-ECMWF - v důsledku průtoku studeného vzduchu nad balkán vytvoří TN na JV evropě dříve a více západně, tím pádem odsunuje TV více na západ do oblasti německo-francouzského pomezí a vyplňuje oblast nad TN nad biskajem, tím dojde k nárůstu tlaku v oblasti více na západě a studený vzduch zabezpečí SZ proudění.
2) Obrázek č.2
- GFS - TV se více stáhne nad kontinent, v důsledku toho se postupně dostaneme na J stranu proudění, které by dobré konstalaci ukončí průchod prohloubené TV (u ECWMF vyplněné) a následně možnou blokaci u VB. Uvidíme.
Je i dost situacé s JZ, což je také možné.
Bude zajímavé sledovat co udělá zalednění na severu, tak to ted bude hodně přibývat v oblasti Kárského moře.
23. 11. 2016 09:19
Ahoj,
Ad Jarda Max - je to pěkné, ale výše, tedy blokace je příliš moc západně. Je tendence, že i další ochlazení skončí fénem, popřípadě přechodným JZ, až poté je šance na ochlazení a nástup zimy.
Tomfik:
Obě situace mají jedno společné - nejsou stabilní ve významu delšího ochlazení. Ono teplo sem příjde nejpozději v pátek, nebo o dalším víkendu, až poté doufám v slušnější ochlazení, které vydrží. Z toho pohledu na GFS se dívá lépe, ecáková výše u Alp zavání průserem.
Jinak dobrá práce, pánové, díky
23. 11. 2016 09:58
No já jsem hlavně rád že co se týká ochlazení příští týden že i nadále Adi i James věříte více ECMWF a SV proudění teda že se ten hodně studený vzduch nevylije více východněji jak to čeká GFS, ale k nám prostě že se ta včerejší varianta ECMWF potvrzuje. Těším se na arktické mrazy jako malí
. Co bude potom dál to se uvídí, je to ještě daleko
.
23. 11. 2016 10:20
No mrazy jsou sice hezké, ale chtělo by to nějaký sníh. Zatím to vypadá na holomrazy bez špetky sněhu. V současnosti se mi velmi zamlouvá současný GFS, který už delší dobu ukazuije variantu SZ až S cyklonálního proudění, kdy ve vyšších polohách může napadnout velké množství sněhu. Na moravě i v nižších polohách.
Počasí je každopádně silně meridionální - včera tu bylo jasno a silné jižní proudění, přesně za týden tu bude jasno a silné mrazivé severní proudění. Za další týden opět jižní, aby zase opět bylo vystřídáno severním. Je vidět, že jet stream je totálně v rozkladu.
23. 11. 2016 10:39
nějaký jetstream mě nezajímá hlavně že od prosince lze čekat konečně po letech pravou zimu a ne dvoudenní pšouk jak tu někdo napsal a pak zasec fény takže tady hnusně mlhavo a podzim v zimě.
23. 11. 2016 11:18
Mě Jet stream zajímá, protože aspoň co jsem za poslední roky vypozoroval, stačí sledovat pouze to a mohu si udělat představu o síle a délce trvání ochlazení, které je ve výhledech. Takže toto:
Není známka trvalého ochlazení, každá vlna přinese 3-4 dny proudění ze severních směrů (a to ještě možná ani ne k nám, ale východněji) pak pár denní oteplení z přesně opačných směrů, a pak hned zase znova.
O nějakých arktických mrazech si troufám říct, že ve výhledu není řeč, pouze silné ochlazení.
23. 11. 2016 11:29
jak východněji takže nevyjde ECMWF a studené severovchodní proudění? dyť jste tu včera psali (Adi, James) že je ECMWF pravděpodobnější. Z té včerejší mapy ECMWF bylo jasně vidět že k nám od SV pronikne vzduch až -15 - ta tmavě modrá to by akrtické mrazy dalo minimálne vnoci. Právě GFS to posílal víc na východ. Jak teda my kazíte radost.
A když jsem se ptal esli není pravděpodobnější GFS že ta Coriolisova síla na severní polokouli často způsobí že se ten studený vzduch od severu vyleje často východněji mi nikdo neodpovědel.
23. 11. 2016 11:52
Tak nový GFS potvrzuje výstupy ansámblů, bylo to vidět již poslední 3 výstupy, kdy si jel svou, ale ansámbly byly zcela jinde. Tato situace vypadá velice zajímavě a minulý rok v tomto období se nám o něčem takovém mohlo jen zdát.
23. 11. 2016 12:02
2Frithrah.
Ale to jsou teploty vzduchu pri 850hpa v nadmorske vysce 1500 m.n.m takze z toho nemuzes soudit, ze v Praze bude -20st.
To mozna nekde v mrazovych kotlinach Perla, Rokytka apod. My budeme mit v Praze tak -5st a kdyz to prezenu tak treba az -8st. Uvidime.
23. 11. 2016 12:47
Já nemyslel -20 ale pod -10 navíc jsem koukal a třeba v únoru 2012 ty teploty 850hpa ani tak nizke nebyly a bylo -20 i v Praze jinde i -30. Ale jde o to že i podle tech teplot 850 vyjde GFS ne ECMWF jak jste včera psali.
23. 11. 2016 13:07
Tak jsem zvědav, jestli to ochlazení v samém závěru měsíce bude stačit, aby listopad uhrál alespoň průměr, co se měsíčních teploty týká. Dále to dle mého názoru to dále vypadá jako když jsme se na základní škole učili kreslit sinus. Tak třebas na Vánoce trefíme zápornou amplitudu. Je to sice ještě dost daleko, ale šance, že trefíme buď bílé vánoce, nebo Nový rok je dle mého soudu poměrně slušná.Před tím ještě proběhne určitě 1perioda mrazů a oblevy.
23. 11. 2016 14:28
Ahoj,
Stran toho ochlazení. Povětrnost se chová jinak v únoru a jinak v listopadu. Nelze tedy čekat stejné výstupy v chování počasí. Listopad je vlhčí/teplejší, zatímco únor sušší/chladnější. Navíc v únoru bývá kontinent nejprochlazenější, zatímco v listopadu bývá relativně teplý. Čili stejná teplota ve výšce nemůže dát totožnou teplotu při zemi.
Jinak se ochladí tady již v neděli navečer, v pondělí sníh by měl ležet, aspoň poprašek/pár centimetrů. Jinde nevím, v Čechách asi 0.
Osobně budu rád za celodenní mráz v úterý s tím, že u nás na SV možná dáme v noci na středu -10. V noci na úterý ještě ne, neboť bude foukat a není vyloučena i nějaká oblačnost. pak se patrně opět začne oteplovat.
Přirovnání se sinusoidou sedí, akorát bohužel budeme poměrně často na přední straně brázdy nízkého tlaku, což značí opakování saharského expresu a naopak vpády od severu, popřípadě motání níže okolo, což by mohlo dát hojné srážky. Jenže těžko říci, v jakém skupenství. Obecně však bude platit poučka z let předchozích, že čím dále na západ, tím chladněji.
To nebude platit za předpkladu, když k nám vpadne studený vzduch od V/SV
Přeji pěkný den.
23. 11. 2016 16:35
ahoj díky za zhodnocení, ale nevěřím ti Adi. Moc tomu neorozumím, ale co vím je že táta pamatuje zimu 69 a říká že to bylo jiný kafe a koncem listopadu napadlo prý v Praze půl metru shněhu na brdech až 80 centimetrů a vydrželo to do března a celou zimu jedna kalamita za druhou. A ty teploty na 850 nebyly nijak nízké většinou co sem koukal. A taky to není pravda když jsem koukal na konec listopadu 2010 co už pamatuju teploty tam byly podobné a přitom blizard a málem jsme se nedostali nad -10 přes den a na 850 tam byla menší zima než co ukazoval včera ECMWF a nebyl suchý únor ale konec listopadu a -15 i v 850 na konci listopadu nedá ani v nížinách teploty nad 0, spíš pořádný mráz i přes den v tom SV proudění by to dalo to už jsem nějak pochytil. Zdá že to tu nikdo nechcete přiznat že se bojíte že tahle zima bude zase stát za starou bačkoru. Už ani nepřiznáte že ten model ECMWF zase moc kecal vo tom ochlazení příští týden že bude pořádná zima a ne pšouk na dva dny.
23. 11. 2016 16:50
Osobne neočakávam že tento vpád chladného počasia bude mať nejakú dlhu trvácnosť, myslím si že zhruba cca 4 dni by to mohlo potiahnuť, následne S prúdenie bude vystriedané prúdením z J smerov, a prikláňam sa tiež k tomu názoru že následujúce obdobie bude skôr ako sinusoida. Mám už odpozorované ak začne prúdiť studený vzduch od S, SV tak u nás na krajnom východe SR na južných svahoch vihorlatských vrchou sa arkticky vzduch naplno prejavý až o 1-2 dni neskôr, z toho dôvodu že karpaty spomalia a odklonuju studenu vzduchovu hmotu Z a JV smerom tym pádom pomalšie prechádza arktický vzduch cez horské priesmiky. Takže občas z času na čas aj ked model ukazuje pre našu oblasť že by malo byť -10 tak z tou teplotou treba rátať až následujúci deň alebo dva.
Naposledy upravil
peter. dne 23. 11. 2016 17:26, celkově upraveno 1