Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
12. 12. 2016 19:36
Už asi víc jak týden dost tápu v tom jak teda nakonec bude dál probíhat prosinec.
Po víkendu se ta situace začíná víc vybarvovat. V podstatě máme docela smůlu. Ta situace mohla za jistých okolností přinést sníh i do nižších poloh.
Nyní nás čeká pár dní velkého rozdílu mezi JZ a SV území a v podstatě je i šance, že misty lehce zasněží, specielně na severních a SV horách. Tragedie to není.
Dál to vypadá na inverzi. To je už bohužel dost jasné. Takže, teď už je otázka pouze toho, jak se bude TV nad námi otáčet, jak se bude propojovat s výběžkem azorské TV a jestli spíš budeme v tom teplejším nebo chladnějším sektoru.
Podle ensemblů i kontrolním běhu bych spíš tipoval pro většinu území tu chladnější variantu.
Dál už to bude o tom, co tu situaci rozbije. Aktuální GFS si myslí, že docela zajímavá zimní situace, ráno to zas hodí do nějakého teplého JZ módu. A několikrát se to zopakuje. Problémem je to sucho. Tady u nás se nedostaneme v celoročních srážkách nad 500mm, aktuálně nějakých 470mm. To je vzhledem k deficitu z let 2014 a 2015 špatný.
2017 asi přinese teprv změnu. Možná budeme překvapeni.
PS: USA ( drtivá většina území) zažije pořádně mrazivý nadcházející víkend. Ensembly jsou dost sjednocené a vypadá to na neobvyklou situaci kdy zažijí noční mrazíky i v místech jako Phoenix nebo Houston. A na severu a v Kanadě pak teploty i pod -30°C. Docela se nebojím téhle prongóze věřit. Evropa, navíc ta střední se ale asi zjevně totiž moc předpovídat nedá.
12. 12. 2016 20:18
Letos podmínky pro dobrou zimu byly víc než dobré. Bohužel extrémní nedostatek zalednění na severu se projevuje. Začátkem zimy bylo v Arktidě i dost teplo. Mrzlo spíše na Sibiři. Normálně by měla být Arktida naplněna mrazivým vzduchem rovnoměrně a tlačit frontální systémy sinusoidním způsobem více k jihu. Ale stále je otevřená voda ještě daleko nad Barentsovo moře. Proto se ve stopě Atlantik-Barentsovo moře časo posunují systémy a posilují se energií z teplejší vody. Nemá je co tlačit dolů. A tím, že se polární zona vytahuje příliš k severu, natahuje se od jihu vysoký tlak. Opakuje se to stále častěji. Je to jak dlouhý teplý zub zakouslý do Arktidy. Samozřejmě, že jsou i situace, kdy se přetlačí cokoli a změní proudění, ale to bylo dříve taky a ty vpády byly mnohem razantnější. Tady vlastně čekáme, až se vytvoří vysoký tlak a ochladí se na pevnině tak nějak samo od sebe při nočním vyzařování. Do toho kdyby se přidala vhodná níže, může být pěkná zimní epizoda, ale tak to dříve většinou nezačínalo. To je tak trochu z nouze ctnost… Uvidíme kolem Vánoc, až se více na severu ochladí, snad se to trochu přerovná. Loni se také zima přikradla až během ledna… Doufám, že několikaleté období sucha skončí. Slunce se ponořuje do minima a bude dlouhé. I zalednění bývá proměnlivé…
12. 12. 2016 20:25
No tak skutečně cca do doby těsně před Vánoci je situace v hrubých rysech odhadnutelná, bude pro nás určující TV, nicméně jelikož není jasná její přesná poloha, tak může být jak poměrně teplo, zvláště na horách a v nižších polohách mlhavo a teploty pár st. nad nulou, tak relativně chladno i s ledovými dny (snad mimo nejvyšší horské polohy). Srážky však téměř čekat nemůžeme.
Nicméně těsně před a kolem Vánoc bychom se postupně mohli dostávat do nevýrazného tlakového pole s postupnou možnou přestavbou situace. Jakým směrem se to vyvine, zatím těžko odhadovat, možné je velmi teplé Z-JZ ale i chladnější a pro hory celkem příznivé SZ proudění. Ve hře je ale i studený S_SV nebo V. Jen doufám, že se po nadějné šanci na přestavbu neobnoví nějaký hnusný inverzní JV, J, JZ, to už bychom mohli prosinec opravdu odepsat celý. Takže co se týče Vánoc, zatím bych to viděl ohledně možné sněhové pokrývky v nižších polohách tak na 20% pro štědrý den, ale už na 50% pro 26.12., jestli bude teplo či mráz (průměrná denní teplota pod. bodem mrazu), tam bych to dával tak 60:40 pro mráz v nižších a středních polohách.
Takže ano, počátek zimy se letos opět moc nevyvedl a zatím se to zde na SZ moc nezlepší, hory do 1000 m. n. m. zůstanou dalších nejméně 10 dní bez špetky sněhu a výše v lepším případě zůstane těch pár cm, které tam napadly v posledních dnech. Na SV jsou na to podstatně lépe, ale mimo Beskyd je to i tam většinou spíše slabota. Přesto zima jako celek ještě stále má slušnou šanci být řekněme průměrnou, ale také hrůzou typu 2013/2014.
Jinak to, že v posledních dnech při SZ proudění nesněžilo často ani na horách má podle mě hlavně tyto příčiny:
1. teplota v 850 hPa kolem -2 nebo -3 st při silném proudění po velmi teplém vzduchu skutečně jen málokdy může přinést sněžení pod 1000 m. n. m., Jinak by to bylo při slabém proudění nad vychlazený kontinent
2. V první pol. prosince je oceán i Severní moře ještě relativně teplé, takže třeba koncem ledna by mohlo být o ty potřebně 2 st. chladněji a sníh by padal třeba už od 700 m. Jinak velkou roli hraje právě ta síla proudění a předchozí vyhřátí kontinentu na SZ od nás.
12. 12. 2016 23:52
Do značné míry bych souhlasil s Krabem. Zatím to vypadá spíše na inverzi, ale ono na 10 dnů předpokládat přesnou polohu TV je dost ošidné, zvláště letos. Sice jsme počátkem zimy většinou pod vlivem TV, ale ty nejsou nijak stabilní, přesunují se poměrně rychle. Ovšem pak se zase rychle obnovují nad námi nebo západně od nás. Proto bych si zatím jistotou inverze do Vánoc jistý nebyl, i když je to zatím pravděpodobnější, to ano. Severozápadní proudění zatím moc pravděpodobné nevidím. Přece jen ty níže jdou dost na východ až k VB, výše se obnovují příliš východně, než aby SZ proudění umožnily, tedy zatím. Pokud do Vánoc srážky přijdou, tak kromě těch slabounkých z inverze bych ty regulérní čekal nejpravděpodobněji z prohloubené níže nad Ukrajinou či Běloruskem anebo z TN ze Středomoří. V obou případech více na východě než u nás na západě. Já osobně čekám nejpravděpodobněji propojení výší od jihozápadu a východu s tím, že to přinese výraznější nasunutí TV od východu, což by mohlo situaci zakonzervovat. Otázkou je jaký vzduch by nám přinesla. Adi čeká teplý ve výšce a studený při zemi. Ano to je v tuto dobu nejpravděpodobnější.
Ještě k té odepsané zimě. Říjen byl lehce pod průměrem, listopad průměrný, prosinec vypadá zatím také na průměr, možná slabý podprůměr, pokud vyjde chladná dlouhá inverze. V prosinci jsou inverze celkem obvyklé a byly i v minulosti. Nejvíce sněhových srážek lze nejpravděpodobněji čekat v únoru ( zpravidla ). Porovnávejme porovnatelné a to jsou v dlouhodobě sledovaných ukazatelích jen teploty.
Mnozí tu píšete o vlivu teplého moře na severu. Vloni bylo podobně teplé a synoptika byla úplně jiná ( vím že jinak to bylo i s vortexem ). Proto bych tomu velkou váhu nedával.
13. 12. 2016 08:01
Po shlédnutí aktuálních výstupů se dnes zdá, že poloha TV a a délka jejího působení nad střední Evropou není vůbec jistá. Stále jsou v modelech rozdíly. GFS stále koketuje s průnikem vzduchu od východu, ale víme, jak mu to vychází...A zkouší to i GEM...Tentokrát by mohlo, protože je docela reálná šance na vytvoření pásu vysokého tlaku přes Evropu daleko na východ. ECMWF je spíše do tepla..
Včera to vypadalo poněkud beznadějněji...
Pozitivně vypadá to, že by do Ameriky i Kanady neměly po horizontu cca 10 dní následovat vpády arktického vzduchu.
Ještě se vrátím k 1. prosincové dekádě - letos byla v mé lokalitě průměrná teplota 1,1 st., což je 5. pořadí v nejnižších hodnotách za posledních 15 let. Šance, že nebude zima teplotně nadprůměrná je tedy nějakých 70%.
Uvidíme...
Naposledy upravil
JABO dne 13. 12. 2016 11:30, celkově upraveno 1
13. 12. 2016 08:46
Jojo, kluci, je to asi tak. Ty níže jdou mnohem severněji než minulé roky, protože moře na severu a pod Grónskem není tak studené jako minulé roky, ta záporná teplotní anomálie je téměř pryč. Po té co skončí příliv studeného vzduchu na východě Sev. Ameriky by se to mohlo trochu uklidnit a zatím se předpokládá vytvoření TV nad Evropou a někteří koketují s tím, ze by se točila nad Skandinávií, čili studeno z Ruska ovšem na sucho....
500HPa_temp_13122016_earth.JPG
(500hPa Temp, cervena = studeny, modra-zelena = teply vzduch)
SST_Dec_2015.JPG
SST_12Dec_2016.JPG
13. 12. 2016 10:21
wenzel: Jen doplním k těm měsíčním teplotám, že letošní listopad byl u mě na stanici o 0,77°C chladnější než letošní únor.
Jinak rozloha zalednění se již blíží k normálu z posledních let a rozhodně bych nižšímu stavu nepřisuzoval vinu za to, že jsme neměli žádnou výraznější studenou epizodu. Naopak teplo v Arktidě bylo důvodem vzniku vhodných podmínek pro postup studeného vzduchu do jižnějších šířek, bohužel ne k nám.
V poslední době zasáhlo několik sněhových bouří JV Grónska. Akumulace sněhu zde letos za období září-říjen dosáhla stejných hodnot, jako je obvyklé za období září- únor.
13. 12. 2016 10:44
Tak nám Aladin umazal srážky, ale nechal mínusové teploty, tak uvidíme, co z toho zítra bude. Jen nechápu jednu věc, dle předpovědi se bude jednat o srážky dešťové při mínusových hodnotách - to přechází teplá fronta? Nějak mi to nesedí a nebo je teplota ve výšce vysoká? Já tedy počítám ve 100% se sněžením, protože i posledně zde mělo sněžit 500 m.n. výše a nakoce padlo vše ve sněhu a probudili jsme se 1. prosince do krásného bílého rána. Jinak co se týká dalšího vývoje zimy, tak jsem ráda, že jsou zde objektivní lidé, co posuzují počasí na základě konkrétních údajů a pravděpodobností, děkuji tímto všem za jejich cenné příspěvky.
13. 12. 2016 12:05
Zprávám podobného typu se většinou jen zasměju
. Počítám se všemi variantami, protože skutečně všechny varianty jsou možné a žádný model není schopen momentálně předpovědět, jak na vánoce bude
13. 12. 2016 12:31
jojo, to jsem tu četl poslední tři zimy taky že všechny varianty jsou možné ale vyšla skoro vždy jenom jedna
To je tu stejně zavedené klišé jako to pokud se nečeká půl metru sněhu a -20 tak nikdy nebudete spokojený.
Používají ho ale výhradně jenom optimisté které nebudu jmenovat žejo Tomfíku.
13. 12. 2016 13:34
Musím říct že se na modely moc optimisticky koukat nedá. To počasí bude celkem hnusný nebo případně ještě hnusnější. To bude záviset na tom zda bude převládat teplá či studená forma inverze což není tedy vůbec jasné.
Maximum je tedy trochu mráz a nějaké ty námrazové jevy /jinovatka,námraza,slabé sněžení z nizké oblačnosti /. Samozřejmě pak je ta horší varianta s teplotama slabě nad 0 a denní amplitudou jeden stupen a k tomu zataženo inverzní oblačností jeden den jako druhý.
Tohle nemam rád a říkám té situaci čekání na počasí. Bohužel někdy je to čekání svinsky dlouhý a taky se umí po krátkém přerušení dobře opakovat. Snad to nebude tento případ. Okolo +150hod. GFS i GEM nějaký pokus o východní proudění bohužel jen velmi přechodný. TV nad Evropou si bude nějaký čas obíhat své kolečko od nikud nikam. Musíme to vydržet.
13. 12. 2016 15:05
dididi nevidíš to moc pesimisticky přeci je všechno ještě možné modely tápou nevědí jak bude a Honsová přepovídá bílé vánoce
13. 12. 2016 16:31
Ahoj,
v HK, máme další ledový den...inverze není ideální, ale lépe než loňský prosinec...
Předpokládám, že večerní výstupy se alespoň částečně shodnou na změně proudění na 160 hodinách a snad nabídnou i nějaké TN nad Středozemním mořem...
Ta TV se jednou postaví dobře i pro SE...jsem optimista, ostatně jako vždy
13. 12. 2016 16:52
hele aletak já napíšu nějakou předpověď dyž vo to tak stojíte žejo Tomfíku
Jak bude no nemyslím si že bude na vánoce sněžit ani že výhledy jsou nejasné a že modely tápou a že může být jakkoliv atakdále myslím to není ten případ.
Tak ale k věci. Celá česká republika a sní velká část Evropy je pod vlivem no to víme ale chtěl jsem napsat pod vlivem tlakové výše němci ji dali jméno Wolfgang což je nesmysl protože tlaková výše je ženského rodu že navíc to zní hrozně německy takže ji budeme dále říkat třeba Mozart. No a tenhle Mozart kterej má už je teď docel cvalík no jeho střed zabírá celou Moravu Slovensko Maďarsko část Polska Ukrajiny i Jugoslávii no prostě tahle velká Mozart se bude sunout k jihovýchodu kde se jakoby rozplizne myslím že se zdá jako by se vyplňovala Mozart jenomže to je jenom zdání ona se rozplizne přes celou Evropu a mezitím s ní budou i tři Mozartky aby nakonec ta hlavní Mozart sežrala ty další 2 a tímpádem bude ještě větší a tlustší až 1045 hpa se zdá no a byť na ní budou útočit nějaký tlakový níže od severovýchodu jak se budou jmenovat nevím zatím zdá se jí to jentak nerozhodí sice trochu zhubne přechodně ale furt tady bude a to možná až do konce roku. No a z toho vyplývá předpověď kterou není nutno charakterizovat pro jednotlivý dny no můžeme si to shrnout bude většinou zataženo s nízkou oblačností polívkou, možná někde mlhy ale ty moc málo jenom v tý nízký oblačnosti jenom výjimečně hezky a když už tak na horách spíš a teploty většinou mezi plus 8 spíš ve dne a -8 někdy spíš v noci, výjimečně výš než 8 ale častěji spíš níž než -8, výš obvykle západněji v čechách bude spíš tepleji a východněji spíš chladněji no. No a větrno moc nebude spíš když na Mozartku bude dorážet nějaká níž tak potom spíš na to východě úplně ale moc ne a potom taky no a co se týká pršení nebo sněžení tak maximálně z nízký oblačnosti stratus a z hmly něco může vylétat no jak tu psali výše takže takové studené počasí pozdního listopadu no někde to možná výjimečně může přimpomínat zimu ale jen přechodně.
A musím i uznat že asi na ty vánoce těch 20 nedáme no to já vás jenom provokoval.
A jestli chcete podrobnou předpověď na týden to sem sem dal před pár dny a vychází