Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
29. 11. 2016 10:51
Já jsem se tedy nechal napálit, těmi včerejšími výstupy, pár dní to totiž směřovalo k tomu, že se začátkem prosince ochladí i pod -10°C. Včerejší prognózy hodně modelů pro nás dokonce i k -15°C. Dneska obrat o víc jak 20°C, s většímu úhrny srážek, to jsou panečku zase předpovědi. Některým modelům, by měli přiinstalovat ještě soudnost, aby například neskákaly ze zimy do tepla o desítky stupňů během 2 aktualizací, ale třeba během 2 dnů
.
No nechal jsem se prostě unést, čekal jsem od toho trochu víc, než další invezi
.
29. 11. 2016 11:35
A to je přesně ono, zásadně nekomentovat jednotlivé osamělé výstupy...
Trend byl a je jasný, postupné prosazovaní SZ proudění, teploty na horách pod nulou, v nížinách okolo nuly nebo slabě nad, srážky hlavně na horách (sněhové)...
Mám s GFS takovou zkušenost, že pokud má v trendu ochlazování (min. tak 2-3 dny po sobě), vždy tak jeden nebo dva výstupy mu vyskočí do tepla a pak se zase vrátí k původnímu scénáři... A ten se většinou pak vyplní... Platí to samozřejmě i opačně, když směřuje k teplu...
Já dál tedy věřím původnímu trendu...
29. 11. 2016 12:03
No, vzhledem k predikcím AO i NAO, které půjdou kolem 6. prosince do plusu, AO přitom docela výrazně, obávám se že cca 10 dní budeme spíše v inverzním charakteru počasí. Uvidíme zda se to změní kolem poloviny prosince...
29. 11. 2016 12:05
Oni obecně ty indexy se také přepočítavají a mění. Takže se podle nich nelze jenom orientovat.
29. 11. 2016 17:21
Tak nově se aktualizující GFS model ukazuje poměrně pozitivní změny již na 160 hodin. Uvidíme jak to nakonec dopadne, ale bude to přetlačovaná.
29. 11. 2016 18:09
Je to celé o propadu té výškové tlakové níže, již ale v pátek může být jasněji, protože hodně napoví i ta první TN, co bude propadávat v pátek.
Rozkolísanost v modelech je velká na malé období a vše souvisí právě s oným propadem, bohužel ten propad na jih se jeví hůře a hůře, ale může překvapit.
Hlavní běhy teď jedou spíše posun TV na východ a jihovýchod, cokoliv nad 144h je velmi vrtkavé. a dále nemá cenu se dívat.
'
Na toto se velmi krásně dívá a není to osamělý běh.
UKMO take
29. 11. 2016 19:02
No myslím, že jak jsem už psal, skutečnou zimu v první pol. prosince zatím nezažijeme. Nakonec ani na těch horách ve čtvrtek a v pátek toho sněhu nenapadne tolik, jako to vypadalo ještě v neděli. Většinou budeme rádi za 15-20 cm, více snad jen v Jizerkách, Krkonoších a Beskydech, nemluvě o tom, že velká část těch srážek (čtvrtek večer) může být zde na SZ až do 800 m. n. m. spíše v podobě deště se sněhem a nulová izoterma až kolem 1000 m. n. m. Takže na nějaké běžkování ve východních Krušných horách to ještě o víkendu asi nebude. Navíc to oteplení po Mikuláši mi přijde dost pravděpodobné, nezbývá tedy doufat, že většinu ho přečkáme v inverzi, protože kdyby seto profouklo, tak jsme nad 10 st. v nížinách jen to fikne. Nepředpokládám tedy, že by ten sníh, který v příštích dnech na horách napadne, mimo nejvyšší polohy vydržel delší dobu. Pozitivní by snad mohlo být jedině to, že synoptika zatím není postavená tak,aby oteplení trvalo nějak extra dlouhou dobu tak délka toho oteplení by mohla být snad jen kolem 1 týdne a je snad pravděpodobné, že se po pol. měsíce opět ochladí.
29. 11. 2016 19:45
Je to bohužel pravda. Oteplení kolem Mikuláše je velmi pravděpodobné. Ta situace na 144 hod. není o výškové TN nýbrž je to vyplnující se TN tedy bez potenciálu jakkoli zabránit odsunutí TV dále k V-JV případně její usazení v Alpské oblasti což je někdy záležitost dost dlouhodobá. Ani já jsem nečekal že se to SZ proudění tak rychle z modelů ztratí i když jsem na toto riziko upozornoval.
Bohužel obecně platí že situace kdy nastane toto proudění v důsledku hřebene Azorské TV jeho vysunutím k S či následnému vytvoření TV v oblasti VB je zpravidla nestabilní.
Ta situace musí mít pokračování jako propojení s TV od S či přímo posun samotné TV nad skandinávii. Ta sem pak pošle opravdu s. vzduch a když pronikne dále na jih dá vzniknout TN v oblasti středomoří. Jejich postup k V-SV pak jednak udržuje TV na severu Evropy kde je její životnost rozhodně větší než nad ostrovy kde musí neustále odolávat atakům z Atlantiku a krom toho tyto TN nám zde jak všichni víme umí někdy pěkně nasypat.
Tato situace ten potenciál prostě neměla a dalo se čekat že SZ proudění přesto že modely se o to dlouho pokoušely nebude se nebude stále opakovaně obnovovat.
V této souvislosti bych chtěl připomenout že většinou podcenovaný model GEM to tentokrát vychytal protože byl jediný proti všem.
Závěr: po oteplení čtvrtek-pátek / v silném proudění čekám v nížinách od Krušných hor po Prahu +5 až +9/ ochlazení na cca 4-5 dní ale nic výrazného a bez srážek.
Pak nástup inverze na dobu zatím neodhadnutelnou.
29. 11. 2016 19:53
Možná až moc rychle se láme hůl, ale v podstatě je oteplení pravděpodobnější, i když stále si myslím, že propad té TN může hodně zahýbat další situací. Současný ecák je toho příkladem.
29. 11. 2016 20:02
Tomfík: kéž by, ale mám dojem, že nám ten Ecák to oteplení spíše jen odsouvá. Významnější srážky v podobě sněhu, řekněme alespoň ve středních polohách, však i tak v nedohlednu.
29. 11. 2016 20:09
Ta výše nakonec vládu převezme, otázkou je, kolik studeného vzduchu se sem před tím dostane. UKMO a ECM mají momentálně podobné scénáře. GFS si jede svou jenže jeho ansámbly jsou od neděle rozlítané od 0 do -10.
Tak či tak, jak už jsem psal před čtyřmi dny, zima se vším všudy až v druhé dekádě.
29. 11. 2016 20:26
Bohužel se to překlopilo na teplou variantu a pokud se ta TV usadí na JV,nevěští to nic dobrého.Jinak nížiny bez známek sněhu na hodně dlouho.Sem na SV možná něco spadne v noci na čtvrtek,ale pak než se v pátek slabě ochladí tak to JZ profuk sebere jak domeček z karet,pak se už srážky nečekají zdá se v dlouhém horizontu a postupně smrad,inverze a teplo,tohle nemusím
29. 11. 2016 20:28
Tak je pravda že evropské modely /ecák,UKMO/ nám chladnější počasí natahují dokonce jak píše ,,dresi" v oblasti TV by zůstalo chladno ještě déle a pak by se třeba protáhlo i do inverzního chladna v nížinách.
Pokud jde o srážky na mělké TN tak ta oblast se srážkami je většinou dost malá ale taky někdy umí překvapit. A vzhledem k absenci nějakého výraznějšího proudění nedělá moc rozdíly pokud jde o hory a nížiny.
Pokud jde o výhled na druhou dekádu prosince tam teda zatím optimista nejsem vůbec.
Možná až někde na jejím konci což by zase mohlo klapnout na vánoce.
29. 11. 2016 20:39
Tak modely nabízí zase trochu jiný vývoj, než ráno. Důležité je, aby 1. dekáda prosince nebyla teplotně nadprůměrná - pak je menší šance na teplotně nadprůměrnou zimu...ale to už jsem tady zmiňoval několikrát...
Takže teplotně to od víkendu nevypadá zle, ale se sněhem bohužel ano..Uvidíme, co nám nabídnou ranní výstupy, ale nějak se mi nezdá po 5. 12. moc pravděpodobná delší inverzní situace ani JZ a Z profuk. Spíš ustoupení TV více západně a s tím proudění ze severních směrů. Nyní je vývoj jistý cca tak na 4 - 5 dní. Dále to opravdu nemá smysl řešit. Modely některé změny nejsou většinou schopné s větším předstihem podchytit a to např. při tomto rozložení TÚ, jaké tady máme..
Letos jsem mírný optimista z hlediska nastávající zimy, protože zatím tomu dost věcí nasvědčuje...
29. 11. 2016 21:24
Vůbec neřešte srážky, ty nějaké budou. A čím méně jich bude nyní, tím více jich třeba bude na Vánoce nebo v lednu. Důležité jsou spíše teploty jak kontinentu, tak oceánu a moří okolo. Je potřeba, aby se kontinent co nejvíce prochladil. Já teď pobývám v Kolíně nad Rýnem a dnešní ráno na většině míst Nordrhein-Westfalen bylo nejchladněší od roku 1998. Dnes ráno v 7h20 byla teplota na letišti Köln/Bonn (100 m n.m.) -7,0°C. Bohužel tedy se již zítra festovně oteplí. V Čechách asi v pátek také, ale nepředpokldádám, že na Ostravsku půjdou teploty výrazně nad nulu. Pak o víkendu na SV opět ledové dny.