Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
04. 12. 2019 15:46
Já už jsem ve fázi, kdy je mi celkem jedno, jestli je teplé nebo chladné roční období, ale v momentě, kdy ani v jednom ročním období není schopen již 6. rok napršet srážkový normál, to pro mě není nějak překousnutelné. Od května do října (letos až doteď) je vlhkost půdy taková, že se do ní nedá kopnout vše akorát vadne, nic pořádně neroste atd. Nikde v ČR snad není tak dlouhodobé sucho, neustále se kumulující, jako tady, byť třeba na SZ Čech je sucho větší, ale jen poslední 2 roky. Máme touhu vysadit na pozemcích les, ne pro dřevo, nebo pro splnění nějakých tabulek pro čerpání dotací, ale jen proto, aby byl a aby byl druhově nesmírně pestrý (v Evropě unikátní) a kýmkoli nedotknutelný, ale ve vidině tohoto zdejšího klimatu to nebude lehké.
Poslední dva roky jen čumím na srážkové úhrny na Moravě a Slovensku (byť samozřejmě jsou výjimky) a jen si představuju, jak by to tam krásně rostlo. Tady jsou prostě 6 let jen paběrky, drobky, skoro nic, které dohromady slepí už tak ubohých 400-500 mm ročně, ale většina toho jsou úhrny 1-4 mm, které jsou k ničemu.
Nuž, jsem si postěžoval
. A co se týká počasí u nás, tak po "ochlazení" se u nás spíše oteplilo, neboť po odporném tmavém a suchém listopadu přišly alespoň slunné dny, kdy přes den bylo včera +6°C a příjemné počasí, dnes to spadlo v noci na minimum zimy 19/20; -4,9°C, mrznoucí mlha obalila vše do jíní a dnes přes den opět slunce, ale již jen +3°C. Moravu a Slovensko pokryl sníh a v noci i silnější mráz (Košice -10°C), k nám stejná advekce přinesla spíše předjarní ráz počasí, ovšem jako vždy - totálně na sucho. Modlemež se zde za jihozápadní proudění, protože pokud bude prosinec pokračovat v zajetých kolejích, tak bude letošek ještě sušší, než loni
.
04. 12. 2019 16:11
Tak vnímání zimy je velmi relativní a každý ji vnímá jinak. Existuje velké množství lidí pro které je počasí posledních dnů zimní až příliš. Pro jiné zcela naopak. Pohled z okna kromě sobotního rána kdy byl větší sněhový poprašek a krajina vypadala zimně protože sníh pokrýval docela pěkně i stromy moc zimně nevypadá. Říjnové minimum bylo nišší než listopadové a současné počasí bych označil k dané době jako celkem standartní. Co mi vadí je stále nedostatek srážek i když listopad s odřenýma ušima splnil alespon normál. Bohužel 387mm k 4.12. je velmi bídné číslo a deficit i kdyby prosinec byl hodně vlhký bude značný.
Pokud jde o výhledy tak mnoho důvodů k optimismu momentálně tedy nevidím. Hluboké TN zpravidla nemají tendenci k nějakým rychlejším posunům tím spíše že na východě budou stále blokovány. I když lze celkem s velkou mírou pravděpodobnosti očekávat že absolutní hodnoty těchto níží nebudou až takové jak dává gfs tak se stejnou mírou pravděpodobnosti budou dostatečně hluboké na to aby se jen zvolna přesouvaly a nás tak obštastnovaly spíše teplejším prouděním. Nakolik to bude stačit pro vyšší polohy na zimní počasí alespon tam je zatím otázka ale řekl bych že pod 1000m.n.m. to většinou moc zimní nebude.
GFS pochopitelně sem tam vyjede s nějakou zajímavou situací jako bylo včerejší vytvoření TV nad Skandinávií a následným zásypem prakticky celé ČR od JV s vyjímkou sz. a v. Čech kde nám dopřál jen několik málo cm. A i když vyloučit se v počasí nikdy nic nedá šance že za dané situace něco podobného nastane je mizivá. Většinou ti kteří vyhlíží zimu hledají v modelech právě tyto situace jakou měl amík včera nebo selhání modelů hledáním jiných než mizirných výstupů ale nepřipouští si že nejenže právě ty mizerné výstupy jsou nyní tou nejpravděpodobnější variantou ale že existují dokonce ještě horší scénáře které mají přibližně stejnou šanci se naplnit jako včerejší vánoční dárek od gfs.
Do vánoc zbývají ještě 3 týdny a to je přeci jen ještě hodně času na změnu. Brzy nám tam amík dohlédne tak uvidíme jak bude čarovat. Pokud by okolo 20. prosince došlo nějakým způsobem k zastavení oceánského přenosu nebo odklonění dráhy TN na středomořskou trasu byla by to štastná shoda okolností a velká šance na minimálně mrazivé a možná i bílé vánoce.
Podrobnější statistiku o počasí ve vánočním čase ze svých záznamů i s popisem zajímavých situací sem dám někdy těsně před vánoci.
04. 12. 2019 16:37
Líbí se mi synoptická předpověď na následující dny. Západní přenos severně od nás v podstatě rovnej jak střela. Pro nás sice k prdu, ale hezky to vypadá.
04. 12. 2019 16:54
v sobotu hrozí i mrznoucí srážky.. nebude jich moc, ale přesto.. ne tak v Praze, kde už tou dobou bude +10
04. 12. 2019 17:17
Ono s těmi vyhlídkami na zimu zde na fóru a u sledovatelů počasí obecně je přesně obrácen poměr milovníků zimy a těch co ji nesnáší vůči běžné populaci. V běžné populaci má 80% lidí raději sluníčko a teplo a zimu kromě horských poloh, aby se dalo lyžovat nikdo nechce. Zde na fóru je to přesně naopak což je docela pochopitelné, protože z meteo hlediska je zima zajímavé období a různá skupenství srážek jsou prostě pro nás zajímavější než jen déšť.
Já se tedy řadím ve zmíněném ohledu mezi tu většinu populace a zimu moc nemusím. Na druhou stranu trpím jak sleduji vysychání naší krajiny a je pravda, že teplá a vlhká zima v našich podmínkách moc nebývá. Tedy zkousl bych chladnější zimu pokud bude vlhká. Bohužel v posledních letech se nám nedostává ani jednoho. A mám takový pocit, že zima jako 2009/2010 už v tomto století nemusí nastat. Takže já budu rád za jakoukoliv zimu která neskončí srážkovým deficitem. A jinak už vyhlížím únor a delší dny, protože prosinec a leden jsou nesmírně ubíjející měsíce.
Srážky se v modelech pomalu objevují, ale žádná sláva. Opět jižní, západní a i severní Evropa má přívaly vody a u nás je úspěch, když je v 10denní sumě něco jako 10 mm. Horské polohy by snad měly dostat v příštím cca týdnu o něco více, ale v nížinách se zatím výhled na prosinec moc vlhce netváří.
04. 12. 2019 18:36
Když tady čtu ty teploty u mnohých z vás, tak se ani nedivím, že na tu bídu můžete být víceméně spokojeni. Po neděli je zde dnešek druhým dnem prosince, který je teplotně v normálu pro danou roční dobu, ostatní dva dny listopadové, nicméně pod nulu jsme opět nešli (mlha). Přes dne kolem 2-3 st. a postupně proředění mlhy na kouřmo a náznak modré oblohy a slunce v oparu. Tento měsíc je také zatím téměř bez měřitelných srážek. Max. nakapalo v pondělí večer a v noci na úterý tak do 0,2 mm. Teplo bez významnějších mrazů je v této oblasti i na horách, takže o nějakém zasněžování sjezdovek nemůže být ani řeč, kromě toho není voda.
Zítra se zřejmě dočkáme prvního mrazu od poč. listopadu, možná i překonáme zatím největší mráz tohoto zimního půlroku ze října. Srážky prakticky o víkendu nebudou, zato teploty se mohou podívat možná až k 10 st.
Já samozřejmě vyhlížím zimu, ale nyní budu spokojen s jakoukoli situací přinášející dostatek srážek. Dalším "raně prosincovým" dnem by mohlo být to úterý 10.12., kdy se snad přechodně mohou objevit vločky i ve středních polohách. Zde dole to ale na sněžení nevidím, a když, tak bez šance se to udržet. Zda se to udrží déle než 1-2 dny alespoň od vyšších poloh bude záležet na situaci po 10. 12. J - JZ proudění kolem TN na Z by mohlo zajistit inverzi a šanci na nižší teploty. Přechod FS od Z pak rychlé oteplení, možná i pro hory. Ansámbly na dobu kolem pol. prosince moc zimu neslibují, šance na dostatečně nízké teploty ve výšce je malá. Jedině že by jí modely vykouzlily z ničeho (v relativně teplé vzduchové hmotě) v podobě TN nad námi či vlnící se frontou s fénem na V a poněkud nižšími teplotami při slabém proudění a srážkách na Z (v 850 hPa teplota alespoň lehce záporná). Pak by to na nějakou iluzi zimy mohlo stačit řekněme od středních poloh.
Jinak nemůžu souhlasit s aahazem v tom, že modely nastíněné Z-JZ proudění by dříve v prosinci přinášelo automaticky dostatek sněhu pro hory a přechodné sněžení i do nížin. Za určitých okolností (SWc3 situace) je to sice možné, ale tohle co GFS kreslí by nebylo nejméně do 1000-1200 m. n. m. moc zimní ani před 30. lety, zvláště pokud bychom byli při tomto proudění blíže jádru frontální zóny.
04. 12. 2019 19:09
Ano modely jsou horší a krom toho utery 10.12 nenabízi nic,jen kolotoč za kolotočem a bohužel přední strana TN a Jz fén je kámen ůrazu srážek.kdysi fronty chodily Z-V,vzduchové hmoty se promísily a srážkové hody byly na místě,teď tomu tak není a vše podstatne se děje v západní,s Evropě a tam často prší,to platí i pro léto,take si kladu otázku proč tomu tak je.Synoptika bud toto,nebo TV východně a my stejně v prdeli s J,JV prouděním,pokud něco jiného tak fakt 2-3 dny v měsíci,přitom je odkud brát,sever hezky prochlazen.
Je to cyklus,kdy je to tak nastoleno nebo fakt nevím
04. 12. 2019 20:30
Troll, Aahaz:
V tomto konkrétním případě bych souhlasil s "Trollem", že tato situace by ani v minulosti (aspoň té, kterou můžeme ohraničit řekněme 19. a 20. stoletím) skutečně žádné výrazněji zimní počasí na většinu území republiky nepřinesla. Nicméně obecně je to podle mého názoru tak, že i při srovnatelných synoptických situacích nyní jsou teploty vyšší. Samozřejmě to nemůžu nijak vyčíslit, ale odhadoval bych ten "rozdíl" v průměru třeba na 1-2 stupně. V této situaci to až tak asi nepoznáme, ale možná si na to vzpomeneme, až zase někdy v lednu zavládne na pár dnů krásná severní cyklonální situace a my se budeme divit, že to zase nebude stačit na víc, než na interval -1/3. Za těchto situací ten rozdíl dvou stupňů může znamenat třeba to, že se případný sníh nebude držet od 300 metrů, ale třeba až od 600 metrů. Takže pro 80 procent lidí naprosto odlišný pocit ze zimy... Důvody jsou jasné - nedostatečná "kvalita" studeného vzduchu ve vyšších zeměpisných výškách, teplejší vzduch než dříve v subtropických oblastech, teplejší moře v blízkosti Evropy.. To je podle mě taková první dimenze, jak působí změna klimatu. Ta druhá je možná ještě významnější. Často přemýšlím, proč v poslední době až na výjimečné měsíce tak často vznikají v různých ročních obdobích povětrnostní situace, které nejsou (nebo nebyly) pro dané období vůbec typické. Obvykle povětrnostní situace, které patří právě v tom období k těm nejteplejším. Rozsáhlá tlaková výše nad téměř celou Evropou se dříve v březnu a dubnu vyskytovala poměrně zřídka, zatímco v posledním desetiletí to máme téměř každý rok. Týden i více trvající jižní proudění na přední straně stacionární brázdy bývalo v červnu a červenci vzácnost. A stejně tak už si musíme zvykat na další železnou singularitu, že po anticyklonálním listopadu se na začátku prosince na dva měsíce probudí zonální proudění, tedy opět neomylně to, co v tuto dobu přináší nejvyšší možné teploty. Prostě jsem přesvědčený, že efekt všeobecného oteplení je v regionu Evropy ještě posilován systémovou (ne náhodnou) změnou cirkulace. Jestli je to už nevratné nebo se to ještě za čas zase obrátí nebo změní v něco úplně jiného, to si netroufám vůbec odhadovat.
05. 12. 2019 08:17
A u nás ta situace znamenalo sněhovou pokrývku 15-20 cm od začátku ledna a sníh roztal v půlce února 40 dní.
Zde byl leden naprosto nadprůměrný...
05. 12. 2019 08:39
Troll: výborné jasné příspěvky, ale ty průměry, které počítá tak odpovídají spíše tak o +0,5C mému pozorování tady za posledních 5-15et... a nikoliv severozápadní nížině. Bohužel, pokud má Praha průměr v tyto dny cca 2C nad nulou, tak mi to matematicky moc nesedí.
Leden loni tady nádhera, 35cm sněhu, hodně se občas střídalo ze začátku měsíce, nebyly nějaké mrazy. Ale loni super leden. Bylo 130% srážek. Loni zimu zkazila až druhá polovina února a březen
Naposledy upravil
Tomfik dne 05. 12. 2019 08:43, celkově upraveno 1
05. 12. 2019 09:13
Tak musím také souhlasit že plánovaná synoptika by ani v minulosti at už dávné či nedávné na zimu krom nejvyších poloh rozhodně nestačila. Prakticky jediným důvodem nebo minimálně tím dominatním proč jsou téměř neustále nadprůměrné teploty je zkrátka rozestavění TÚ a spíše je tedy na místě ptát se proč tomu tak je takto dlouhodobě nebot to už lze jen stěží vysvětlit jen nějakou shodou okolností.
Srovnávat leden 2019 s nynější situací ovšem též poněkud pokulhává. Tam v první dekádě převládalo proudění sz-s ovšem původ toho vzduchu byl ve středních šířkách Atlantiku a byl tedy původem dost teplý. Teprve cestou k Islandu a pak přes Skandinávii se ochlazoval což vždy vede k tomu že východ je citelně chladnější a vetšinou i srážkovější než západ. Zde přinesla první dekáda denní maxima v rozsahu 0 až +8 a 5cm sněhu na 2 dny s teplotním minimem -10 4.1.
Na začátku třetí dekády zaúřadovala nevýrazná TV která přinesla týden ledových dnů opět s minimem -10 19 a 21.1. ovšem že bez sněhu.
4.2. napadlo 17cm sněhu který vydržel týden a tím zima definitivně skončila ovšem celou první polovinu února panovala inverze která nad zasněženou Moravou držela sníh o něco déle.
Jinak leden měl zde odchylku +0,6 tedy v podstatě téměř normál.
A k tomu porovnání je ještě třeba též dodat že stejná situace na začátku prosince znamená teploty cca o 1,5 stupně vyšší než na počátku ledna a jelikož to v onom lednu bylo v místech kde se sníh držel celkem na hraně tak v prosinci by na velké části území bud vůbec nepadal nebo by se minimálně neudržel.
Současný výhled však přináší přrvážně proudění z-jz pouze velmi přechodně sz což se stačí projevit zejména na horách. Teprve v rámci nejzaššího výhledu tedy v kategorii nic nevypovídající má gfs přetržení postupu TN s navedením TN více jižní drahou a následným postupem dál k v a následně k sv. Ovšem i za této situace jsou teploty v 850 Hpa relativně nic moc protože tomu chybí na severu nějaká TV. Je tam pouze hřeben který se nezdá že by odolal postupu další TN a tím obnovení více či méně podobné situace jako před touto událostí pokud by se nestal zázrak a s tohoto hřebene nevznikla samostatná blokační TV nad severem Evropy.
Takže je to takové ta naděje jak se říká tonoucí se stébla chytá.
05. 12. 2019 11:18
Jo v americe pojedou slušný bomby, popravdě mne ale daleko více zajímá ta TN, která má dorazit do oblasti jižní skandinávie kolem cca 144h, ty bomby co jede GFS jsou dosti šílený, jako tlak mezi 955-965Hpa. To bude brutální, naštěstí víme, že mnohdy silně přestřeluje, ale 5dní je fakt blízko.