30. 11. 2021 18:44
Ten GFS je fakt zimě laděný, alespoň co do teplot. Z vlastní zkušeností vím, že z toho můžou být ledové dny v nížinách, pokud se ve výšce bude oteplovat a při zemi zůstane chladný vzduch, včetně třeba mrznoucích mlh. Skoro to zavání přepnutím do nějaké inverze. Jenže předtím je tam TN, jejíž vývoj je každý výstup docela jiný a to předurčuje další vývoj. Celková nejistota je veliká. Ale vypadá to zajímavě. Jde to do fáze, kdy už zřejmě nebude hrát takovou roli síla ochlazení, ale spíše hodnota tlaku, rychlost a směr větru. Vtipné je, že vlastně komentuji to, co bude cca za 5-10 dní. Je to prostě ještě moc daleko.
Nevím no, na mě to působí nějak jinak, než předtím. Je vidět, že ty modely nemá smysl brát vážně a doslovně, protože někdy jsou ty karty vyloženy tak, že se neví, co bude a pak se karty zase změní a tak pořád dokola.
Čistě hypoteticky a trochu fantazie: Ta TN za cca 5 dní je hodně nejasná, GFS jí měl předtím v jednom celku a teď na několik oddělených jader. Berte to s nadsázkou, ale takhle nějak by to mohlo být: TN vyprodukuje trvalejší sněžení, v nížinách napadne 5-10cm sněhu a teploty zůstanou u 0, pak kolem výběžku TV začne proudit kontinentální suchý vzduch od V, vyjasní se a teploty spadnou ráno na -10°C, od té doby budou v nížinách ledové dny, sněhu bude pořád cca 5-10cm, potom začne inverze, která přinese dalších třeba 7 ledových dní i silné mrazy Kdyby se to vše sešlo, tak by to tak mohlo být a nebyl by ani nutný pokles v 850hPa pod -10°C.
Naposledy upravil
Today dne 30. 11. 2021 19:30, celkově upraveno 3