Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
13. 12. 2023 17:42
Tak co k tomu říci. Je to ještě horší z hlediska zimy než bychom ještě před pár dny čekali. Hluboké TN v oblasti Gronska a Islandu TV od Azor opakovaně se vysouvající do Alpské oblasti a s tím bude pravděpodobně i úbytek srážek ve SE.
Prostě scénář posledních zim už je zase aktuální.
Nemá to co dělat s oteplováním klimatu je to jen a pouze dané lokací TÚ která je v zimě prostě takto nastavená.
Je to patrné právě v kontextu první prosincové dekády. V podstatě nenastal žádný výrazný vpád s. vzduchu žádný petrohradský expres a přesto to stačilo na pěknou zimu. Ale zdrcující rozjetí Atlantiku nyní vyžene s. vzduch až daleko na v-sv a minimálně přechodně i na severu Evropy.
Je docela reálné že některé prosincové dny budou v ohrožení i denní teplotní rekordy. A právě v této souvislosti jsem si udělal docela zajímavou statistiku která ani nedala moc práce a přináší zajímavá data.
O tom že se v Česku otepluje asi nikdo nepochybuje.
Ale já se na to podíval pohledem denních teplotních rekordů at už minimálních tak maximálních a obecně extrémů.
Mé záznamy jsou nyní zhruba z poloviny z doby před a po roce 2000 stejně dlouhá období. Porovnal jsem tedy kolik denních teplotních rekordů je z období před a kolik po roce 2000.
Pokud jde o extrémy srážek tak stačí jen napsat že největší novodobé povodně jsou samozřejmě ze srpna 2002 ale hned ty druhé z června 2013. I když je pravda že v r. 2013 se v Kralupech velmi negativně projevila protipovodnová ochrana Prahy kdy voda se v Praze nevylila a za Prahou teče Vltava hlubokým skalnatým údolím a první příležitost se vylít tak nyní má až zejména na levém břehu v Kralupech a na pravém až za městem.
Ještě než dojdu k teplotám tak zajímavá je i statistika maximální sněhové denní sněhové pokrývky ve srovnání před a po roce 2000.
Je docela překvapivé že v lednu i prosinci převažují maximalní výšky sněhu po roce 2000. Konkrétně v lednu je poměr 20 dnů po a jen 11 před r.2000 a v prosinci dokonce 22 před a jen 9 po roce 2000.
Naopak v únoru je poměr 20 před a jen 9 po r. 2000.
Celá zima prosinec až únor má tedy 40 dnů s maximem výšky s. pokrývky před r. 2000 a 51 dnů po r. 2000.
Dá se tedy říct že zima končí předčasně a únor minimálně v těch nišších polohách je stále častěji spíše jarní než zimní měsíc ač dříve byl únor na sníh nejbohatší měsíc což už zde dlouho neplatí. Zima se pak spíše stále častěji po teplém únoru vrací v březnu a dubnu se vším negativním co to potom samozřejmě přináší.
13. 12. 2023 18:18
Pokračování statistiky z pohledu denních teplotních rekordů. Pokud jde o ty maximální je to zcela jednoznačné. Jen 107 denních teplotních rekordů je z doby před rokem 2000 a 259 po r. 2000.
Je jediný měsíc kdy je více max. rekordů před r. 2000 a to je velmi těsně prosinec v poměru 16 před a 15 po r. 2000. Všechny ostatní měsíce je to naopak a to některé měsíce i velmi výrazně /viz. tabulka na závěr/
Jiná je situace u minimálních denních teplotních rekordů kde je to velice vyrovnané v poměru 188 před a 178 po roce 2000.
Zajímavé je také srovnání zima-léto. Zatímco v zimě prosinec-únor je zvyšování a přepisování rekordů do maximaještě relativně mírné v poměru 54 po r.2000 a 37 před r. 2000 v létě je tento poměr výrazně vyšší a to 69 po a jen 23 před r. 2000.
Pokud jde o rekordy minimálních teplot je to ještě zajímavější. Zatímco v zimě je poměr který odpovídá rekrdům maximálním a to 53 rekordů minimálních denních teplot před r. 2000 a 38 po r. 2000 tak v létě kdy je denních maximálních rekordních teplot výrazně více po r. 2000 tak u rekordů minimálních je 51 po r. 2000 a jen 41 před r. 2000.
Extrémní teploty v létě tak zjevně nejsou jen horké dny ale také ty chladné.
Na závěr tabulka podle měsíců poměr minimálních denních teplotních rekordů před a po roce 2000:
leden 19/12
únor 16/13
březen 14/17
duben 14/16
květen 15/16
červen 11/19
červenec 15/16
srpen 15/16
září 16/14
říjen 17/14
listopad 18/12
prosinec 18/13
a poměr maximálních denních teplotních rekordů před a po roce 2000:
leden 11/20
únor 10/19
březen 10/21
duben 5/25
květen 10/21
červen 9/21
červenec 9/22
srpen 5/26
září 6/24
říjen 7/24
listopad 9/21
prosinec 16/15
Řekl bych že i lze vypozorovat z těchto dat proč nám na jaře všechno často zmrzne proč je v létě a někdy i na podzim sucho i když vcelku spadne normální množství srážek a že tvrzení že přibývá a zřejmě přibývat i dále bude extrémních jevů pravdivé.
13. 12. 2023 20:19
Sice jsem nikdy nechtěl činit závěry po každém jednotlivém výstupu modelů, ale vývoj směrem k Vánocům se zase mám dojem možná začíná otáčet ve prospěch zimy alespoň na horách a nějakých epizodek i níže. No uvidíme, myslím, že je ještě potřeba pár dní počkat, než bude v hrubých rysech o Vánocích jasno. Cyklonální charakter pro S polovinu Evropy se jeví ve třetí dekádě prosince jako dost pravděpodobný, ale zda k nám bude proudit převážně teplý vzduch od Z - JZ nebo spíše chladnější od SZ bude záležet na postavení té TV Z od Pyrenejského pol. Modely se také shodují na usazení TN kolem Vánoc někde nad Skandinávií, ale jaký z toho bude pro nás výsledek, zůstává do značné míry otevřené. Sice to letos není o tom, zda bude zima všude nebo naopak teplo ve všech polohách, ale mezi zimou a sněhovými příděly už od středních poloh a silnou trvalou oblevou i pro hory a dvojciferné teploty dole je možné vše. Každopádně o svátcích a dále až do Nového roku budu na chatě v Krušných horách a šance na ucházející sněhové podmínky tak ještě snad úplně neuhasla. Těch říjnových a někdy dokonce zářijových teplot s dešti, větrem nebo inverzí téměř bez náznaku zimy i ve vyšších a horských polohách, kterých jsem si v posledních letech ve vánočním období užíval ve velkém, mám už plné zuby. Respektuji sice singularitu v podobě vánoční oblevy, ale né x let za sebou 3 týdenní období s cca o 5-15 st. vyšími teplotami, než je v dané roční době obvyklé, trvající bez přerušení dlouho do ledna.
15. 12. 2023 07:31
Ahoj,
Tak se nám ochladilo k 0 a slabounce sněží, vrcholem tohoto ochlazení budou zítřejší ranní teploty, od neděle se opět oteplí, na druhou stranu v posledních letech bylo v prosinci mnohem tepleji a dvouciferné hodnoty žádný problém.
Tak je určitá pravděpodobnost, že kolem Štědrého dne by mohla být alespoň na horách a ve vyšších polohách nějaká zima i se sněhem, co se týká středních a nižších poloh tam je to loterie. V některých předchozích letech bylo na Štědrý den bílo, ale jednalo se o tající sníh a do zimní idýlky bylo opravdu daleko.
Jinak je velká škoda, že v tomhle svátečním období je většinou teplo, je to ideální doba pro zimu kdy jsou nejkratší dny a nejdelší noci, navíc člověk má mnohem více času, většinou se pak více ochladí až ve 2. lednové dekádě. ČHMÚ to od půlky příštího týdne sráží trochu dolů, nějaká šance tam pořád je...pro by měl hrát fakt, že v Americe by mělo být v tu dobu velmi teplo.
Pokud bych měl dát na Nory, dávají zde na Štědrý den sněžení.
Naposledy upravil
hanz dne 15. 12. 2023 13:09, celkově upraveno 1
15. 12. 2023 12:54
to dididi: vznik tlakových níží v severním atlantiku popsal M. Žák a souvisí s teplotou vody. To ale patří jinam.
Jinak děkuji za tvé statistické i předpovědní příspěvky, příjemně se čtou... .
16. 12. 2023 19:48
Tak po zimní první dekádě se to převrátilo do klasiky posledních let. V první půlce příštího týdne bude tam, kde to nepřikryje inverze, velmi teplo -> https://www.severe-weather.eu/wp-content/gallery/andrej-news/powerful-heat-dome-warm-wave-forecast-europe-christmas-december-2023-850mb-temperature-anomaly-monday.jpg
Ochlazení během vánočních svátků je určitě ve hře, ale z tohohle proudění žádná stabilní zima do nižších poloh nedorazí, chce to nějakou blokaci severně. V Americe je sice teplo, ale že by nám to nějak pomáhalo se zatím říct nedá.
16. 12. 2023 20:49
Ahoj, tak pravda, bohužel, zima nám odplula kamsi daleko na východ. Není divu, že bude příští týden teplo, když ani ve Skandinávii žádná zima není. Podívám-li se na rozložení TÚ, tak zima z toho dál rozhodně nekouká. Máme tu opět jakousi falešnou blokaci, která nám však přináší přetočený teplý xindl. Vy tady furt mluvíte o blokaci, ale je předně třeba říct, že tu krásnou ladovskou první dekádu prosince nám nepřinesla žádná blokace, ale jakýsi vláček mělkých níží, které si to od S a SZ namířily přímo k nám do střední Evropy a některé vlny se hezky zvedaly i z Aplské oblasti. Pěkně se na to dívalo, bohužel teď se na to rozhodně pěkně nedívá. Mám obavy, aby se to nezakonzervovalo na delší čas.
První dekáda prosince byla opravdu velmi pěkná, bez nějakých mrazových extrémů, prostě povedená na jedničku. Škoda, že nebyl ještě prochlazený zemský povrch, bývalo by se sněhu udrželo více a hlavně by vydržel déle.
Dnes roztály poslední sněhové kopy.
Sice letos nebude na Vánoce tak teplo jako loni, otázkou však bude, jak dlouho současné teplo vydrží. Zatím ve výhledech je těsně před Vánoci teplotní peak a pak jsem zvědavý, jak vlastně bude. Slabě podprůměrnou první dekádu současné teploty vytáhly na rovný průměr 0,6st. Co se týká slunce, tak co listopad dal, to prosinec vzal. Pokračuje šedivý tmoucí mordor s NO. Už ani nevím jak slunce vypadá.
Docela závidím v současné době Španělům a Italům to slunné počasí teplotami okolo 11-13st. Když jsem byl před lety lyžovat v Apeninách, tak v lednu jsem si to tam opravdu užíval a už na konci ledna se tam i slušně opálil. U moře to tam sice pochopitelně na koupání není, ale při těch slunných 13st, když tam člověk zastavil cestou domů, tak i procházka na pláži tam v tuto roční dobu působí jako balzám na duši a ty hromady škeblí na pláži, to byly normálně závěje na bagr.
Jo Italové si tu zeměpisnou šířku uměli vybrat.
CIAO.
16. 12. 2023 21:06
Ja se jen bojim toho vetru. 23.12. na horach v narazech pres 100km/h, Snezka mozna orkan, na Stedry den to profoukne i niziny. Nejake naznaky zmeny az po svatcich. Ale dobry jen, ze za mesic uz den bude o neco delsi....
17. 12. 2023 09:15
Mneji nezapomínej, že prosinec začal tím, že se vysoký tlak vytáhl až ke Grónsku a Špicberkům. Jaký rozdíl oproti současné situaci, kdy je na severu v mapách samá fialová barva -> https://www.wetterzentrale.de/maps/archive/2023/cfsr/CFSR_1_2023120100_1.png
Takhle to vypadalo, když u nás valilo sněhem. Bez té blokace by ty níže šly jinak -> https://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/archives/2023120312/ECH101-0.GIF?12
Naposledy upravil
daz_4 dne 17. 12. 2023 18:44, celkově upraveno 1
17. 12. 2023 13:56
Tak ano, počasí těsně před Vánoci bude hodně dynamické, možná až nebezpečné, v tom je víceméně jasno. Jak to ale bude konkrétně s teplotami, skupenstvím srážek, jejich množstvím či distribucí, tam zdaleka jasno není. V podstatě ještě pořád je ve hře vedle škod způsobovanýchsilným větrem také průplach povodňových parametrů s odtátím většiny zbylého sněhu na horách (snad vyjma nejvyšších poloh nad cca 1100-1200 m.n.m., ale jak je velká výměra v rámci ČR takových poloh) a přechodně dvoucifernými teplotami a celkově velmi teplým počasím, druhou krajní variantou by pak mohly být od vyšších poloh sněhové přívaly a kalamity, závěje, s přechodným sněžením i níže. Velká většina výstupů je pak zhruba něco mezi těmito dvěma extrémy, chvíli blíže k prvnímu, chvíli k druhému, nebo např. na SV od vyšších poloh častěji sníh, na JZ spíše deště až na přechodné epizody prakticky ve vešech polohách, atd. Jinými slovy, počasí může hodně potrápit a nějakým bílými Vánoci ani ve středních horských polohách bych to zatím neviděl tak jednoznačně.
Na druhou stranu, aktuální výstupy modelů ukazují období 23-24.12. jako relativně nejchladnější v příštích cca 10 dnech, takže je docela možné, že pocha území pokrytého sněhem zrovna ke dni 24.12. může být značná. Nicméně s velkou pravděpodobností půjde pouze o krátkodobou záležitost a převážně teplé počasí bude pokračovat možná až do konce roku. Také si již troufám říci, že prosinec bude opět teplotně nadnormální a teplejší než ten loňský.
18. 12. 2023 07:42
Ahoj,
Minimum -2,8 st. a mrznoucí mlha, tady jsou stále teploty max. do 5 stupňů přes den a kolem 0 v noci.
Počasí bude od středy velmi dynamické a vytřídá se několik front, jak bude na přesně na Vánoce je stále loterie, bude záležet zda se trefí zrovna studená fronta. Pravděpodobnost, že zasněží alespoň přechodně tam pořád je, stále lepší než inverze bez výhledu na srážky. Dále do konce roku bych si nevsadil na nějakou větší blokaci ani na stále teplé počasí, nuda asi nebude.
Zajímavé, že v Americe bude taky velmi teplo a přesto nepřijde žádná blokace. Aktuálně to vypadá, že 25. a 26. bude nejchladněji, samozřejmě se to může posunout na 24.12. nebo o něco opozdit.
Naposledy upravil
hanz dne 18. 12. 2023 11:13, celkově upraveno 2
18. 12. 2023 08:16
Ahoj,
Tak zde beznadějně teplo a fukejř. Teploty v noci se držely jak přibité mezi 5-6 stupni při JZ větru v nárazech, přičemž obloha je jasná nebo skoro jasná. Ono není divu - být to více od JZ, tak si sedne inverze, ovšem nyní to rozrušují hory.
Výhledy jsou dané. Od středy pseudoochlazení a pak přechody front s nížemi v rychlém sledu, jedna za druhou. Na hory to přinese nějaký ten sníh, zde dolů počasí v podstatě stejné, kde rozdíl teplot bude minimální, bez ohledu zda půjde o sektor teplý či studený. Instantní europočasí.
Možná okolo štědrého dne přechodně chladněji, ono teplota ve výšce, přeci jen klesne někde pod -7, pak fronty s výhledem na oteplení. Ono u těch situací kolovrátek se stále více stáčí na JZ, než dojde aspoň k náznaku blokace. Nepřekvapí mně, že celé oteplení skončí/vyvrcholí vleklou omega situací, až potom možná návrat chladnějšího módu, ovšem ten je zatím v nedohlednu.
Přeji všem pěkný den
A.
18. 12. 2023 19:51
Ahoj,
Teď už je vymalováno. Do zítřka místy velmi teplo, teda tam, kde nebude inverze popřípadě se projeví fénový efekt, pak mírné ochlazení, kde 22-23 by mělo být relativně nejchladněji, ovšem na štědrý den oteplení dorazí na čas a celé vánoční svátky budou velmi teplé.
Nejtepleji bude zřejně na Štěpána, kdy nelze vyloučit dubnový interval 9-13, leckde i více stupňů.
Pak ochlazení, ovšem nebude stačit na zimu důle. Pak se uvidí
A
Ps. Dnes +10 v maximech
19. 12. 2023 07:33
Ahoj,
Zde klesla min.teplota až na -4,5 st. a mráz vykouzlil pěknou mrznoucí mlhu a jinovatku na stromech (při této teplotě ve výšce je to docela slušné minimum). Od zítřka nám začíná čerstvé proudění ze Z směrů místy i se silným větrem, kdy zítra se může od středních poloh vyskytnout sněhová přeháňka a zatím platí, že nejchladněji bude opravdu toho 22. a 23. kdy může zasněžit i ve středních a přechodně nižších polohách.
Co je ovšem pro mnohé více zajímavé je počasí na Vánoce a opět se to tzv. p....o. Vůbec bych se nedivil, kdyby došlo opět k dosažení či překročení 10 st. Může se to ještě trochu měnit, přeci jen počasí má být živé, dále mezi svátkama je zatím velká míra nejistoty.
20. 12. 2023 09:55
Ahoj,
Tak opět mrazivá noc, oteplovat se začalo až ráno kolem 6 hod. a do toho začal padat mrznoucí déšť takže cesty nebezpečné, nad cca 500 m.n.m padá sníh takže ve výšce se ochadilo. Pátek a částečně sobota přinese sněhové přeháňky a na Štědrý den opět teplo, postupně by se do konce roku mohlo ochladit, alespoň NAO má začít klesat. Aktuální Ecák je katastrofa, GFS lepší.