Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera0
  • Celkem příspěvků97829
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na prosinec

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod Troll » 29. 11. 2022 20:08

Tak klimatologický podzim nám zítra končí a ve čtvrtek již začíná prosinec a zima - alespoň meteorologicky. I když druhá pol. října a první pol. listopadu byly mimořádně teplé s naprosto extrémně horkými epizodami zejména ve vyšších polohách, druhá půle listopadu nás začala vracet do reality pozdního podzimu s tím, že takové teploty budou pokračovat i na poč. prosince.

Po Mikuláši je však situace nejasná a konečně Ecák naznačuje možnost nějakého zimního vpádu od S již v horizontu cca týdne, patrně i se sněhem. Také CFS kladnou odchylku prosince od normálu postupně rušil, takže snad nějaká šance na alespoň normální prosinec se sněhem a mrazy tam je. Teplé Z - JZ proudění zůstává prozatím téměř mimo hru, takže snad to nakonec klapne a zima dorazí již v průběhu první dekády prosince. Prosinec typu 2010 sice nečekám, ale výchozí podmínky by mohly šanci na nejvíce zimní prosinec (nebo alespoň jeho první polovinu) za posledních 10 let možná indikovat.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod xeno » 01. 12. 2022 14:05

Zmiňuje se zima 2010-11, já bych byl raději pro variantu 2012-13, kdy byl krásný i leden a únor a druhá polovina března ještě velmi chladná a nebyl problém se sněhem na horách ještě na konci března.
Zatím si té podobnosti letošní a 2010 v rozložením tlakových útvarů všímá více lidí. Tak uvidíme.
V roce 2013 tomu přispělo také SSW v první dekádě ledna. Jsou zde indikace rozrušení vortexu již v průběhu prosince, zatím to vypadá spíše na vychýlení, případně jako prekuzor k úplnému rozdělení by mohlo nastat v podobném časovém horizontu jako v zimě 2012-13 nebo i dříve. Prosincové SSW události málokdy skončí úplným rozdělením vortexu /split/, tedy prakticky v záznamech od r 1958 žádný takový není.
xeno
Nováček
 
Příspěvky: 354
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod Troll » 01. 12. 2022 18:26

Tak z první šance na sněžení a nějaký studený vpád naznačovaný modely na příštích několik dnů se nakonec konat nebude. Teploty jen na normálu a srážek minimum, s následným oteplením od neděle, na V i možná až k 10 st. Další šance je pak po Mikuláši, kdy se kolem 8-10.12. shoduje na možné TN nad stř. Evropou s frontálním rozhraním většina modelů (i když u mnohých jde o úplnou hranici toho, kam dohlédnou). Nicméně druhý prosincový pokus a zimu má podle mě šanci na úspěch větší. Teplý Z - JZ zůstává nadále prakticky mimo hru. Možná tak před pol. měsíce bude mnohde ležet sníh s možností ledových dnů. Od středních poloh je šance na delší zimní epizodku pak značná. Otázkou bude, kde a kolik napadne sněhu i jak dlouho to potrvá.

Prosinec 2012 také nebyl špatný, ale bohužel před svátky dorazilo oteplení i na hory a poč. ledna 2013 přišel do Krušných hor několikadenní průplach při kterém spdlo přes 100 mm v dešti a bylo komplet po sněhu, který pak v nějakém smysluplném množství znovu napadl až v únoru a vydržel do dubna. Nicméně ani tak ho nebylo tolik, co v prosinci (tehdy z níže koncem listopadu napadlo od středních poloh až kolem 50 cm a skoro do Vánoc ho ještě dále přibývalo). Nicméně synoptika mi rok 2012 tolik nepřipomíná a blíže to má spíše k 2010, i když výsledek, kterým dává typický pozdní podzim bez smysluplných srážek, se nedá se situací před 12 lety vůbec srovnávat. To jsme touhle dobou už i zde ve městě měli přes 20 cm sněhu a téměř arktické dny.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod chatar » 02. 12. 2022 10:33

K té podobnosti s rokem 2010 bych řekl jen tolik, že 2.12.2010 bylo na Vysočině cca 40 cm sněhu . . . .
Jihomoravský kraj, Lysice, 380 m.n.m.
chatar
Nový člen
 
Příspěvky: 83
Registrace: 28. 11. 2017 15:16
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod brhel » 02. 12. 2022 22:11

Z Prahy z Dejvic hlásím první prosincový sníh, vločky se začaly objevovat po páté večer, teď už je pokrývka souvislá kolem 2 cm sněhu a ještě trochu padá. Dlouho to nevydrží, ale člověk se musí spokojit i s málem, jako demoverze zimy dobré, už teď můžu tuto zimní sezónu prohlásit za sněhově lepší, než "nezimu" 2019/2020 :-)
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 657
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod JABO » 03. 12. 2022 10:57

Zdravím...
tak venku pomalu odtávají při +1°C ty 3 cm sněhu, které napadly večer...
Tuto zimu již druhá sněhová pokrývka-to je příjemné si připomenout i zde dole, že sníh ještě existuje...
Jinak výhledy - komplikuje se to, i když to ještě nedávno vypadalo na slušné a delší ochlazení - alespoň podle ansámblů GFS- tak teď se opakovaně v modelech objevují varianty s teplotním rozhraním nad anebo v blízkosti ČR...No uvidíme - nějaké ochlazení koncem 1. dekády snad ano a s nějakým sněhem...dále uvidíme, nakolik vydrží NAO v záporu...a co se z toho vyklube...
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1327
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod Rosťa » 04. 12. 2022 08:49

Hezké ráno
Tak trochu lépe se na modely kouká,i srážky naskakujou,no uvidíme,shoda už je celkem sjednocená.Od úterý taková mírná zima,chladnější západ a teplejší východ,v pátek hrozí u nás na východě průplach,snad přechodný a o příštím víkendu by mohlo na pár dnů nasněžit,než se rozjedou kolovrátky z Atlantiku,které už jsou v modelech vidět.
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod Adi » 04. 12. 2022 12:03

Ahoj,
Po shlédnutí dnešních výstupů, ano je to lepší, než včera, aspoň ve střednědobém horizontu, tedy počasí od příštího pátku dále. Vypadá to aspoň na krátkodobé ochlazení v řádu několika dní, kde by mohla ležet i nějaká sněhová pokrývka.
K nejbližším dnům - sněžení na studené frontě je pravděpodobnější v Čechách, přeci tam zateče chladnější vzduch, zatímco V je více v teplém luftu, kde v Podbeskydí aktuálně i fénuje, koneckonců Jablunkov má aktuálně +11, v podhůří, blížem k Ostravě jsou teploty okolo 7-8 nad nulou, zatímco v nížině je mlha a teplota jen lehce nad ní.
Zde by nás mohla v úterý zasáhnout svými srážkami frontální vlna, což kvituji z povděkem, ve středu postupně výběžek VT - zde doznívání srážek, kde by sníh mohl ležet od středních poloh, možná něco propadne i níž,a le nemyslím si, že by to zde drželo. Ve čtvrtek výše, v pátek onen profuk, průplach, o kterém píše Rosťa a víkend je otevřen. Zatím to padá na mírnou zimu a snad i nějaké sněhové srážky, než se opět n asune nevýrazná oblast VT a dál je situace otevřena, byť s velkou pravděpodobností postupného otevření Atlantiku dotěrnými nížemi
Tož toliko
A.
Ps. v noci lehce pod -1, mlha, aktuálně +1 a mlha zdá se být ještě hustší.
Zde se mohu přihlášovat jen z jednoho počítače, je to k ničemu, amaterskameteorologie aspoň funguje
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3481
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod cejn » 04. 12. 2022 14:49

Ahoj, tak jsem se záhadně přihlásil, jinak to fakt nejde skoro vůbec. Kdo to aspoň čte a nemůže se přihlásit, choďte na in-počasí, je tam větší aktivita, víc uživatelů, všechno funguje, lze přidávat mapky, fotky, objevují se tam zajímavé odkazy, rozbory a názory. Občas je tam i "správná" napjatá atmosféra, jestli vyhraje teplo nebo zima u modelů, včetně odvážných tipů atd. Je to asi proti pravidlům vyzývat k přechodu ke "konkurenci", ale teď už je to asi každému jedno. Tyhle stránky jsou defakto mrtvý, vedení neexistuje, technické problémy jsou velké a nikdo je nevyřeší...
POKUD VÁM NEJDE PŘISPÍVAT (hláška: Vaše zpráva obsahuje málo znaků.):
Tak musíte vždy zaškrtnout možnost "zakázat URL adresy" a potom už to jde.
cejn
Nováček
 
Příspěvky: 328
Registrace: 21. 01. 2022 10:52
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod Adi » 04. 12. 2022 15:26

Ahoj

Ano, taky tam na inpocasi občas přispívám, akorát mně to příjde poněkud nepřehedné. Ovšem Kapr se tam docela slušně usadil :), ono to b ude o zvyku. Amaterskameteorologie je zdejšímu fóru stylově velmi podobná a hlavně vše funguje, jak má. Zřejmě nadionro přesídlím tam. Ovšem je pravda, že na inpocasi je hodně přispěvatelů a žije to tam, což možná přispívá k oné nepřehlédnosti. Na straně druhé tu atmosféru znám moc dobře,zejména když vyjde solidní výstup nejmenovaného modelu, který zrovna konvenuje mým představám o povětrnosti, tak tomu pak taky někdy podlehnu a to bývá špatně :)
Přeji pěkný den všem, ať se uvidíme kdekoliv
A.
Ps. Stále mlha, jak mléko, +1 na tepploměru, skoro bezvětří. Ideální podmínky pro OZE, není-liž pravda? :D
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3481
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod brhel » 04. 12. 2022 21:15

Sněhová pokrývka ze sobotního rána (v Praze v Dejvicích 3cm) měla jepičí život, během sobotního odpoledne a pak v noci se oteplování výrazně nad nulu a v neděli ráno byl sníh fuč. Ale byl to v sobotu výborný materiál na stavbu sněhových soch ;-)
Také vody ze sněhu bylo víc než jsem čekal, ve srážkoměru 7mm.
Týdenní výhled ČHMÚ jde koncem příštího týdne do zimy,
nevadil by mi ani ten zmiňovaný Atlantik se silným proudění od západu - ale chtělo by to pak fronty v plné síle, ne jenom jejich rozpadající se jižní okraje, aby z toho bylo dost vláhy.
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 657
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod hanz » 05. 12. 2022 07:27

Ahoj,

Naposledy jsem shlédl modely v pátek kolem poledne a potom až dnes ráno a nestačím se divit, jaké tam nastala redukce teplot směrem dolů. Byl jsem v sobotu na vánočních trzích v Chorvatském Zagrebu a musím říct, že vše bylo krásně nazdobené, lepší trhy jsem v životě neviděl, všem doporučuji (navíc mají trvat až do 7.1.2023 takže kdo nemá čas nyní, může i během svátků)

Jinak to páteční sněžení zde vyšlo a sněžilo při -1 st. cca 2 hodiny, celkově napadli asi 2 cm a na chvíli to vypadalo opravdu jako v zimě, ale vzalo to rychle za své a v sobotu ráno přišel rychlý profuk a teploty šli nahoru. V sobotu bylo max. 4,5 st. a včera dokonce až 8 st., teplé je také dnešní ráno kdy máme téměř 7 st.

Již zítra a ve středu je zde možnost sněžení minimálně od středních poloh a celkově tady bude ve výšce mnohem chladnější vzduch než modely predikovaly minulý pátek, tzn. úterý až čtvrtek relativně chladněji s možností sněžení, naopak v pátek to padá na profuk a o víkendu zase na frontální rozhraní a s tím spojené srážky, tzn. že je určitá pravděpodobnost, že se vytvoří frontální rozhraní, kdy SZ Čech bude v chladném vzduchu a ostatní území v tom teplém s postupným ochlazováním i na zbytku území. Jinak dále tam GFS i ECMW dávají shodně zimu minimálně do čtvrtku příštího týdne a tak v případě, že nasněží by to mělo nějaký ten den vydržet.

Uvidíme jak se to vyvrbí. :)
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1507
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod dididi » 05. 12. 2022 08:22

No motá se to všelijak a nic nelze brát jako hotovou věc. V posledních dnech si v modelech najde své ,,ideální" výhledy skoro každý. Ani nemá moc smysl ty možnosti rozebírat protože je tam opravdu skoro vše.
Je ale fakt že nyní převažují varianty chladnější občas až studené momentálně ale se sněžením výhradně východněji což právě souvisí s posunutím frontálního rozhraní více na východ. Ale samozřejmě nemusí to být definitivní a stačí málo aby to cuklo poněkud zpět na západ. Nicméně je skutečně pravděpodobné že Čechy zejména jejich západní část utřou a srážky budou východně a severně.
Vzhledem k tomu že na východě bude přetrvávat TV bohužel s hřebenem k jihu dá se v dlouhodobějším horizontu tedy cca okolo 20.12. předpokládat zaseknutí jižní frontální cesty prohloubení a více méně stagnace TN západně a bud tedy teplý profuk nebo slabé jižní proudění a tedy inverze.
Samozřejmě je to velmi hrubý řekněme nejpravděpodobnější odhad nebot je to ještě velmi daleko a rád se budu mýlit ale vánoce čekám tedy tradičně na blátě.
Jinak zde spadlo 5cm ale druhý den večer to bylo pryč. Nicméně sníh hned na počátku adventu to už zde dlouho nebylo a letos už tedy druhá sněhová epizoda.
Přihlásil sem se po dlouhé době ale jelikož jsem v práci nemám podklady abych sem mohl dát přehled za listopad.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod daz_4 » 05. 12. 2022 08:29

Tak taky jsem se dnes zázračně přihlásil. Rád bych se na amatérskou meteorologii přesunul, konec konců už zrušili i ten blok na gmaily, nicméně registroval jsem se tam před týdnem a registraci mi doteď nikdo neschválil.
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 418
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec

Příspěvekod mnej » 05. 12. 2022 09:09

Ahoj kolegové, tak dnes jsem se záhadně po 15dnech zde rovněž přihlásil i já. To je teda statistika, jednou za půl měsíce to funguje. :mysl:
Včera byl zázračně krásný slunný a teplý den. Po těch dlouhých dnech "polární tmy", to byl balzám na duši. Všimnul jsem si rovněž jistého překopání predikcí směrem ke chladnějšímu počasí. Poslední dobou nám ty modely skákajíc ze zimy do tepla a naopak, jak ponožky. Když už se raduji, že venku ještě něco udělám, tak šup tam chladnější variantu. :D
Dazi, asi jsi něco na amatérské meteorologii špatně udělal, neboť já měl schválenou registraci hned na druhý den, a to byla dokonce sobota. =-O Adi má pravdu, že uživatelsky amatérská meteorologie je v podstatě okopírovaná ze zdejšího fóra, neboť větší podobnost si nelze ani představit. Má to výhodu v tom, že člověk nemusí řešit, co kde najde a pod. a je v podstatě "jako doma". :) CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:

P.S. Teď jsem se už zapomněl, že musím dole vyškrtat ta zakazující políčka a málem jsem přišel o text. :( Na to jsem si už na amatérské meteorologii odvykl. :jojo:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 799
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé