Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
25. 10. 2016 04:52
Snad se Adi povede ještě i pátek. Jinak - severně a severovýchodně od nás se pak bude udržovat rozhraní a severně od něj i studený vzduch. Je možné, že v 1. dekádě listopadu vpadne i k nám. Ale spíše dočasně, bez vlivu na nadcházející zimu.
25. 10. 2016 08:41
Mimochodem - stane se, ale dnešní regionální předpověď pro Vysočinu ze 6.00 byla kolosálním debaklem. Prý odpoledne a večer místy srážky. Vesele zapršelo, a to poměrně dost, již kolem 8 hodiny. Vydat takovou předpověď 2 hodiny před tím svědčí o tom, že příslušná osoba jen opsala večerní předpověď a nezatěžovala se něčím takovým, jako ráno aktuální stav prověřit.
25. 10. 2016 10:54
Tak vypadá to že přelom října a listopadu může hodně napovědět o počasí celého příštího měsíce a dokonce to může přímo nasměrovat trend nastávající zimy.
Nyní už nejde o to jestli se začátkem listopadu vůbec dostaví nějaké ochlazení jak to vypadalo ještě před pár dny nýbrž o to jestli nedojde k dobře známé stabilní situaci s obnovující se hlubokou TN v oblasti Islandu.
Toto má pak zásadní vliv na chování azorské TV která se svými výběžky a hřebeny nasouvá do alpské oblasti a případně zde vytváří samostatné jádra TV.
To pak pochopitelně přináší teplé často taky inverzní a na srážky chudé počasí a je to pohroma hlavně pro hory protože sníh není a ani se nedá vyrábět. Snad teda leda na Monínci.
Zatím má takový vývoj GFS ale je ve hře i několik jiných variant vývoje. Např. GEM o nějaké TN u Islandu vůbec neuvažuje a jeho modely mají velmi nevýrazná tlaková pole.
Pokud by měl GFS pravdu pak by to znamenalo že teploty prakticky od začátku října by minimálně do poloviny listopadu stagnovaly. Byl to vlastně skok z léta do podzimu bez nějakého návratu k vyšším teplotám. Třeba to bude podobné i v případě nástupu zimy.
Ale jestli to GFS trefí budeme si muset nějaký čas počkat a na chladný listopad zapomenout. Ostatně jak se píše v jiném vlákně na zimu je čas nejdříve ve 3-tí listopadové dekádě
26. 10. 2016 07:28
V Plzni aktuálně podzimní humáč. Tma, nízká oblačnost, ze které cosi vypadává. Výhled dál asi podobný.
26. 10. 2016 09:05
dididi: Vím z předchozích příspěvků, že právě Ty toho o počasí víš opravdu dost. Ale opravdu myslíš, že už přelom října a listopadu dokáže něco říci o nadcházející zimě ? V některých letech asi ano - ale co např. rok 2006 - studený vpád na začátku listopadu a pak velmi teplá zima. A nebo rok 1929 - teplý listopad, a pak zima století.
26. 10. 2016 09:55
Určitě stojí za povšimnutí, jedna věc, určitě jste si toho všimli, pokud koukáte na synoptiku. Celkem často, až neobvykle se od srpnové dekády neustále nepravidelně vysouvá výběžek azorské TV více k severu, ať už to znamená proudění kolem níže poležené TN, nebo kolem výše polžené TN na severu a k tomu poměrně často se arktická TV má tendenci společně s Grónskou TV vysouvat jižněji a tím tvořit převážně rozložení tlakových útvarů bez výrazné islandské TN, které by vládla nad území VB.
Toto je celkem odlišné od posledních let a zdá se, že za tento projev počasí může nést odpovědnost La Nina. to jaká bude zima se rozhoduje v konci listopadu a v prosinci na severu evropu a nad Ruskem.
A teplejší vzduch nad Grónskem situaci zlepšuje.
26. 10. 2016 10:10
Ta situace kterou jsem komentoval byl pouze jeden výstup modelu GFS a nevypadala vůbec dobře z hlediska dlouhodobějšího vývoje směrem k zimě a proto jsem také uváděl ,,pokud to GFS trefí".
Současný výhled nejen u tohoto modelu je zcela jiný. GFS má dokonce variantu která vypadá jako nasměrování do velmi studeného proudění. Problém je že ten výhled je příliš vzdálený. A do té doby je vývoj poměrně hodně nečitelný.
Pokud jde o to k jaké zimě vede teplý či studený říjen a listopad tak myslím že jsem se již pokoušel najít nějaký výsledek ale řekl bych že to jednoduše říct nejde protože v tom žádná úměra není.
Ono záleží na té synoptice která k tomu či onomu počasí vedla zda např. teplé počasí panuje jen v některých částech Evropy či prakticky skoro všude. Střední a vše ležící na jih od ní může mít teplo,sever a východ Evropy může být studený pak je šance kdykoli na ochlazení. Pokud je teplo všude pak je to horší. Pak nastávají ty situace kdy i při proudění ze směrů které obvykle přinášejí zimu se jaksi ochlazuje velmi pozvolna zejména při slabším proudění a než je teplý vzduch vytlačen často již nastane opět změna synoptiky a celé původně nadějné ochlazení je celkem fiasko.
Situace z hlubokou TN u Islandu která je tam pěkně zakonzervovaná a stále se obnovuje tak jak to měl včera GFS je skutečně velmi stabilní a pro zimu v Evropě krajně nevhodná.
Byl to jen jeden nástřel a je vymazán. Nicméně dříve či později ta situace nastane snad nebude tou převládající situací nadcházející zimy.
26. 10. 2016 19:56
Aby jsi aahazi neskončil bosí a chtělo by si to možná dát asi chvilku pauzu nemyslíš?
Ano sleduji i delší výhledy a mění se to každý den jako ponožky a zrovna tak i sleduji,že když se zrovna nic neděje tak najednou se nám na týden nebo dva hezky ochladí a nesrovnávej prosím Prahu a třeba naši oblast fakt to moc nemá cenu.A nějakých 5 až 10 stupnů v jednotlivých delších výstupech modelů nehraje žádnou roli takže by jsem to opravdu nedramatizoval