Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
05. 10. 2016 15:42
Mrakomor: Těžko říct, teplota ve výšce by měla přechodně spíše stoupat, řekl bych že nejníže půjde sněžení první hodiny postupu okluze, kdy se bude ještě ochlazovat dole. Takže večer bych přechodné vločky lokálně i třeba v 400-500 m vůbec nevylučoval. Ale během noci se bude hranice sněžení pravděpodobně zvyšovat. Navíc - díval jsem se namátkou na teplotu půdy na Lysé hoře - a je pochopitelně dost vysoká. Sníh asi bude přibývat pomalu. Před pár dny jsem psal, že nevylučuji 30-50 cm, teď myslím, že to nebude více než 15-20 cm.
05. 10. 2016 17:42
Tak další dávku studeného vzduchu GFS prozatím zrušil. Výše by se mohla přesunout nad Island a otevřít dráhu TN z jihu. Tak či tak, teplo by moc nebylo. Zatím je ale situace za sedm dní nejasná.
Za oceánem to vypadá, že hurikán Matthew nakonec na sever nepůjde a poté, co zasáhne východní pobřeží Floridy a obě Karolíny, bude zatlačen zpátky na jih.
05. 10. 2016 18:48
Tak tady dole se užíváme v podstatě nefalšovaný podzim na horách první ochutnávku zimy. Dnes ráno tedy první přízemní mrazík střechy baráků a aut při vycházejícím slunci pěkně bílé. Jak už jsem se vyjádřil spojovat jakoukoli souvislost tohoto chladného začátku října s nějakou nadějí na pěknou zimu vůbec nelze i když to chladné počasí vydrží celkem nezvykle dlouho. Ale ani jak tu kdosi uváděl že signálem pro slušnou zimu by bylo spíše pokles teploty na konci měsíce není určitě pravidlem. Před pár roky zde např. napadlo koncem října 7cm mokrého sněhu a zima nestála za nic.
Něco jiného by bylo kdyby tato situace nastala v polovině listopadu. Nejde ani tak o to že sníh by padal ve všech polohách jako o to že takováto dlouhodobější situace by významě prochladila prakticky celou střední,severní a východní Evropu což by na budoucí zimu už mohlo mít zásadní vliv. Nyní je to příliš brzy.
Pokud jde o výhled na nejblišších 14-dní tak opravdu těžko vývoj odhadovat. Zdá se že se budou generovat nějaké TN v JE a nad stř. mořem. Bude záležet jak tyto TN budou hluboké a zda budou mít sílu postupovat k SV. Pochopitelně také na pozici skandinávské TV to ale právě souvisí s těmi TN. Já bych si teda spíše vsadil na to že TV se nakonec přeci jen začne postupně nasouvat směrem k JV což povede k postupnému oteplení zejména ve vyšších hladinách. Na stranu druhou nemusí to vést k nějakému zakonzervování této situace jak jsme z minulosti zvyklí ale může se jednat o přechodnou záležitost v trvaní okolo 4-5 dní pak možná nějaký Z-SZ ale opravdu těžko odhadovat protože ve hře je i zablokování TN někde nad Biskajem a dlouhodobější proudění z jižních směrů. Nechme se překvapit ale každopádně je to příjemné zpestření a nečekal bych že v tuto dobu až tolik sledovat vývoj synoptiky
05. 10. 2016 20:16
značně nadneseně řeknu - jestli my to neprožíváme právě vrchol zimy :-)
no, je mně jasné, že ne teplotně, ale možná synopticky je to maximum možného a hlavně, teda ukazuje se to jako držák, což mívává tohle postavení docela ve zvyku.
musím taky ještě říci, brzká zima mrzká zima, i když.. toto není určitě tak úplně brzké sněžení, ani ranní mrazíky, ale spíše brzká situace, která přináší stabilní studené počasí - dlouhé. No, ono taky po září, který ten studený luft úspěšně blokovalo a on tam chladl, tak ten vpád musel být takto rozdílový.
Jen pro úplnost - sobota až 26°C, dneska maxima kolem 7°C.
Takové skoky nicméně tak nějak patří jak ranému jaru, tak podzimku.
05. 10. 2016 21:17
No synopticky bych řekl, že to je skutečně jedna z nejzimnějších situací, jaké v tuto dobu mohou nastat. O to víc je překvapující skutečnost, že do mé oblasti zatím zimní závan nedorazil ani na hory - i na hřebenech Krušných hor totiž většinou prší, jen Fichtelberg hlásí sněžení při teplotě kolem nuly - což zase nebývá nic neobvyklého ani při SZ v pol. září. Tady je vidět, že Evropa i její okolí včetně arktidy je na danou roční dobu hodně prohřáté a proto studený vzduch ještě není pořádně kde brát a při svém postupu se rychle transformuje. Jiné roky přitom takováto situace dokáže přinést už i koncem září zimnější počasí než to současné zde. Např. 30. 9. 1995 - S proudění, sněhová pokrývka zde už nad 600 m.n.m., dokonce na Milešovce v minulosti byla zaznamenána sněhová pokrývka už 14.9., a za jaké jiné situace to mohlo být než nějaké podobné té stávající by k tomu v té době mohlo dojít? Neumím si představit nic jiného než průnik studené vzduchové hmoty z vysokých zeměpisných šířek v kombinaci s trvalými srážkami na přední straně níže někde blízko stř. Evropy. Být normálnější průběh léta a poč. podzimu, věřím, že by tato situace musela přinést přívaly sněhu už od středních/vyšších poloh a ne jen do nejvyšších partií SV hor jako nyní. Průměrné denní teploty by určitě byly pod 5 st. v nížinách, což zde zatím rozhodně nehrozí. Je pravda, že v roce 2009 ta zimní epizoda přišla cca o týden později, ale ten rozdíl mezi tou epizodou před 7 lety a tím současným ochlazením je zde zatím natolik propastný, jako by je dělil nejméně měsíc a ne týden. Normálně jsme zde zvyklí na to, že na poč. a konci zimního období se zde chladné epizody projevují z celé republiky skoro nejvýrazněji (vztaženo k dané nadm. výšce) ale nyní máme v podstatě nejtepleji.
Jak to vnímáte jinde?
05. 10. 2016 21:51
Tak já myslím že v tuto roční dobu toto SV proudění se ještě neprojevuje až tak studeně jako by tomu bylo např. v lednu. Uprostřed zimy by toto přinášelo třeskuté mrazy ale na začátku října je teplotně srovnatelné s prouděním od SZ a nejchladněji by se nyní projevoval čistý sever. Prostě SZ je nejchladnějším prouděním v létě SV je nejcladnějším prouděním v zimě. Nyní nemáme už léto a už vůbec ne zimu. Když k tomu přičteme teploty které zde panovaly před změnou synoptiky nelze se současným teplotám. Na víc východ Evropy vydržel v teplém vzduchu ještě o nějaký ten den déle než Evropa střední.
06. 10. 2016 01:27
Tak já musím říct, že u nás na JZ to není tak hrozné, mrazíky se úspěšně vyhýbají, i když dnes ráno bylo nejchladnější od jara, okolo 3°C, maxima na 11°C a když vysvitlo sluníčko, bylo venku příjemně. Na to, že je prakticky jedna z možných nejchladnějších situací - jde to. Teď nám navíc přichází srážkové pásmo a bude lít až do rána. Ještě, aby zalilo na místech, kde je to nejvíce potřeba - střed ČR a mohlo by se opět oteplit alespoň na hodnoty nad 15°C. Zatím to tak však nevypadá, spíše naopak. Pokud by ale přišlo další výrazné ochlazení a trvalo po většinu října, jak to vidí modely nyní, vůbec si nemyslím, že by to byl dobrý znak pro chladnější zimu. Vezmeme-li v úvahu, kolik je skutečně chladného vzduchu k dispozici, tak by se dalo očekávat, že po tak studeném měsíci budou nejméně 2 následující měsíce relativně nadprůměrně teplé. Chladno od teď po celou zimu by mohlo vydržet pouze v případě, že by se synoptika udržela neustále taková, jaká je nyní, nebo by alespoň měla tendenci se k ní neustále vracet a na poměrně malé území vypouštět takto studený vzduch. A taková pravděpodobnost mi přijde značně zakrslá. Trochu mi to připomíná dubnové ochlazení, po němž následovaly prakticky 3 měsíce tepla a potom tak trochu i srpnové ochlazení, po němž následovalo asi 6 týdnů přerušovaného tepla. A vlastně i letošní lednové ochlazení, po němž bylo s přestávkami teplo až do toho dubna. I když samozřejmě, synoptika se lišila, ale jsou to taková letošní 4 top ochlazení, vč. nynějšího.
06. 10. 2016 06:11
Je 6. října ráno a my tady máme za tento kalendářní měsíc už 34 mm srážek, tedy 130 % měsíčního průměrného úhrnu. To je celkem mazec.
A že by nás čekalo období beze srážek, to se říci nedá. Jsem moc zvědavý na celkový úhrn na konci měsíce!
06. 10. 2016 09:55
Ano, je chladno, teploty jsou podprůměrné a vypadá to, že se toto počasí jen tak nevzdá, ale určitě bych netvrdila, že bude díky tomu teplá zima a že nebude stát za nic. Poslední roky jsme měli většinu měsíců nadprůměrě teplé, nic není nekonečné a klidně se můžeme přehoupnout do situace, kdy bude většina měsíců podprůměrná, proč ne, tato změna cirkulace může mít trvalejší ráz a stejně tak, jak se k nám vracelo teplé počasí, tak se k nám teď mohou často vracet studené vpády. Takže nechme se překvapit
06. 10. 2016 12:16
I za severnim polarnim kruhem je teplo. Sibir to same. Teplo je jinak v destivem norskem Bergenu. Jasno a dens mozna az +18st!
Spis se obavam, aby podobna synoptika nenastavala casteji, myslim v soucasnem relativne teplem modu. Mohlo by casto vydatne prset a takova povoden v zimnich mesicich je dost oskliva predstava.
06. 10. 2016 13:01
Zdravím. Můj názor je ten, že se podle říjnového počasí vůči nastávající zimě nedá poznat vůbec nic. Vemte si jak se během pár dní překopala tlaková pole. A to někteří propadali panice, že ta tlaková výše nad JV už tu bude "furt". To samé se událo i minulý prosinec. Ikdyž celkově to za moc nestálo, tak se během pár dní na konci prosince překopali tl. útvary a najednou z bezvýchodné situace tu byla zima se vším všudy a vydržela dá se říci až do poslední lednové dekády, pak už bylo po všem.
Teplejší období prožíváme, to je bez diskuze, ale nikdo z nás nemůže vědět jak dlouho a jak intenzivní tohle období bude. Klidně se může stát, že zima udeří v plné síle a potrvá až do dubna a to bez ohledu jestli se říjen choval tak či onak. A nebo klidně zima sem nepříjde, ikdyž bude vříjnu a v listopadu plynule ukázkově klesat teplota. Je to prostě příroda a udělá si to podle svého, bez ohledu jak bychom si to přáli my. HOWK
06. 10. 2016 18:01
Ano, příroda si dělá co chce a proto bych tu neřešila nějaké globální oteplování, příroda nám ještě může vytřít zrak a obecně se ví, že globální oteplování zapříčiní dobu ledovou a kdy dojde k tomuto překlenutí neví nikdo, takže upřímně raději tepleji než kosu celoročně, ale tak pořádná zima... to bych si dala říci
06. 10. 2016 18:24
Tak tady na Kolínsku jsme se nyní dočkali konečně srážek a to hlavně díky jejich plošnému "zásahu" větší části území ČR. Aktuálně za říjen 30mm. Vzhledem k extrémně suchému srpnu i září a navíc i nadprůměrným teplotám v naší lokalitě + písčité půdě je to nyní příjemná změna
Bohužel pro vegetaci, až na ozimé odrůdy, už to asi moc smysl nemá, ale alespoň se snad nyní bude doplňovat vláha do půdy a dostane se i do hlubších vrstev. Výhled srážek už na další dny moc optimistický není a úhrny budou u nás zanedbatelné
Teploty tady čekám podobné jako v tomto týdnu: ráno kolem 5°C, odpoledne kolem 10°C.
06. 10. 2016 19:42
Tak u nás při celodenním dešti,který započal už vlastně včera a skončil dnes odpoledne bylo dnes maximum +6 stupnů takže zase o něco chladněji než se zde dočítám včera taky super chladný den kdy odpolední maximum bylo +3,1 stupně.Výhledy zůstávají nadále chladné i v dalším období a co se týká srážek tak to vypadá,že zdaleka ještě není hotovo.Co se týká toho,že se otepluje je fakt,který je možno sledovat hlavně v posledních třech letech,ale každá akce budí reakci a taky zpětnou vazbu a tak nemůže zůstat bez odezvy ani nadměrné tání ledovců v Arktidě.Někteří možná pamatují na článek na portále Meteo info.sk kde to bylo docela hezky rozebráno a vysvětleno a už nyní je jasné,že třeba na Golfský proud tyto věci budou mít jistý vliv a jak velký bude otázkou nejbližších let.Jisté je pouze asi to,že oteplovací vliv to nebude
Kdo to chce vidět tak to vidí kdo nechce tak vede svoji,ale to je nakonec předmětem diskuse i když ne přímo v tomto vlákně
07. 10. 2016 05:07
Trend oteplování není jen záležitostí posledních let, trvá snad někdy od začátku 20.století, tehdy šlo asi spíše o návrat k průměru po celkově chladnějším 19.století. Grády to nabírá od konce 80 let. Občas se vyskytne i výrazněji chladné období - rok 1996, zima 2006, prosinec 2010 nebo březen 2013 ( jde o stále kratší období ) - a vždy se spekuluje, že teď už nás bude čekat ochlazování, a ono pořád nic. Jasno v tom nemají ani vědci. Do jisté míry bych věřil teorii možného poklesu globálních teplot přibližně po roce 2025 v souvislosti se slabší sluneční činností. A jistě - po 3 velmi teplých letech je značná pravděpodobnost, že teď budou 2-3 roky chladnější, především v zimě. Ale ani to není vůbec jisté...