Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
26. 09. 2016 20:20
Blíží se druhý podzimní měsíc - říjen. Začne nadprůměrnými teplotami při JZ proudění, někde zřejmě budou i letní dny. Průměr ansámblů GFS je nad průměrem do konce první dekády podle nejnovějšího výstupu. Jak vidíte tento měsíc celkově?
28. 09. 2016 17:54
Srážkově to sice vypadá pořád bídně, ale JZ expres se z modelů za poslední dva dny vytratil velmi rychle.
28. 09. 2016 18:40
No je to tak. Na vzniku TV nad Skandinávií začátkem října je v modelech shoda. Je tedy celkem velmi pravděpodobné že tato situace nastane. Proudění od SV-V přinese výrazně nišší teploty zejména v noci ale ani přes den to nebude nic moc. Potom sice dojde pravděpodobně ke stočení na JV ale to teploty příliš nezvedne leda by přitom dost foukalo.
Pokud bude jen slabé proudění teploty se sice v noci zvednou ale při vzniku inverzní oblačnosti která za této situace vzniká velmi často mohou být maxima dokonce nišší než při malé oblačnosti a SV-V proudění.
Každopádně to vypadá že topná sezona je za dveřmi.
28. 09. 2016 18:57
Ahoj.jo vypadá to tak,čekají nás první mrazíky
-hlavně na SV,přes den jen stěží přes 10 st v Čechách možná 15 st,když se to zvrtne na JV,vypadá to na inverzi-hnus a smog-to je ale ještě hodně daleko a víme jak se to může lehce změnit,každopádně to vše na sucho a bez srážek,což není moc optimistické,ale podzim a topná sezona je za dveřmi
28. 09. 2016 20:40
Přesně tak, a to jsme tu ještě před pár dny čekali první říjnovou dekádu téměř s letním počasím. Vypadá to konečně na určitou změnu, která sice nepřinese mnoho srážek, leckde možná prakticky žádné, ale teploty se po hodně dlouhé době dostanou na více než 2 dny pod normál prakticky všude. Ranní mrazíky jsou v příštím týdnu pravděpodobné i ve středních polohách, přízemní pak skoro všude, pokud se utiší vítr a zůstane jasno, a denní max. tak mezi 10/15 st. nejčastěji. Pokud by se následně vytvořila deka, tak i pod 10 st. Zkrátka příští týden nám přinese počasí typické spíše pro druhou pol. října než pro jeho počátek. Že by říjnem konečně začal obrat a neuvěřitelná série měsíců s kladnou teplotní odchylkou by konečně skončila?
28. 09. 2016 22:34
Tak snad v tomto vlákně skončí panika z toho že letos neopadne listí, že už nikdy nepříjde podzim ani zima, ikdyž s těmi mrazíky bych ještě nepospíchal modely to mění výstup co výstup. Ty katastrofické predikce v září mě přivedly k tomu, že jsem si vzpomenul na říjen 1984, kdy jsem na vojně v Prostějově prodělával tzv. přijímač a vím, že nás celý měsíc provázelo neuvěřitelně suché počasí a že jsme se na sluníčku ještě pěkně propotili. Schválně jsem se podíval do kartenarchivu, jaké bylo rozložení tlakových útvarů v té době a světe div se celý měsíc se skutečně obnovovala tlaková výše na JV. Navlas stejná situace jako je nyní. Posílám Obrázky z 31.10.1984.
- oct_1984_500Hpa
- oct_1984_500Hpa
To jaká potom následovala zima s lednovou odchylkou -5°C už je asi notoricky známé téma.
Je jasné, že v současné době je průměrný měsíc jak teplotně, tak srážkově velkou vzácností, ale myslím si, že to není nic, co by tady v historii nebylo. Věřím tomu, že jsme v nějaké teplotně kladné amplitudě, která jednou skončí.
Myslím si, že říjen jako celek bude prosluněný a teplotně lehce nad průměrem s tím, že mrazíky příjdou až koncem měsíce .
- Přílohy
-
- OCT_1984_850HPa Teplota
29. 09. 2016 04:59
Uvidíme, ten příští týden. Modely to opravdu ještě mění a i když ochlazení je už asi jisté, intenzita ještě ne. A ani si to moc nepřeju - i když příroda na mě nedá. Srážky nebudou téměř žádné, nevím zda by brzké ukončení vegetační sezóny v suchých lokatitách něčemu prospělo. Navíc chladný říjen pro nadcházející zimu opět spíše není dobrým signálem ( i když myslím, že spíše jen náhodou ), navíc v posledních 10 letech je říjen statisticky asi nejčastější měsíc, který je alespoň teplotně průměrný nebo i podprůměrný. Ovšem chladno bylo v 1. polovině října i loni, výrazně chladno pak na přelomu září a října 2013, a se zimou to nedopadlo ( podobně třeba zima po studeném říjnu 1974 nebo 1994 nebyla nic moc, naopak po studeném říjnu 1992 a 2003 měla zima alespoň dost dlouhá chladná období ). Loi tady zmínil rok 1984 - synoptika v říjnu opravdu byla v teplém jz. módu, ale rok byl jinak úplně jiný, mám dojem že všechny jarní i letní měsíce byly někdy více, někdy méně pod průměrem. Současnou velmi dlouho trvající teplou periodu - nevím zda ji nazývat extrémem, zas tak dlouhou řadu potřebných údajů nemáme. Jisté je, že v době relevantních měření to obdobu nemá - to se dá odvodit z klementinských údajů i s ohledem na tepelný ostrov centra Prahy. A ani v 17 a 18 století něco takového pravděpodobné nebylo. Ale 16 století podle kronik teplé bylo, tam bych viděl možné srovnání se současností.
29. 09. 2016 07:49
Zajímavý obrat v synoptice, srážek by mohlo být poněkud více, jsme trošku náchylnější na S SV proudění a přehánky kolem 10mm by to mohlo dát, alespon něco.
Docela tedy přituhne na výrazný podnormál.
29. 09. 2016 09:56
Tomfiku, ano, možná nějaké přeháňky i budou, pro nás na Vysočině a pak na Pardubicku a Hradecku to ale stejně bude hodně málo. Jinak - zas tak výrazný podprůměr to z dnešního pohledu nebude, a to myslím, že ČHMÚ bude korigovat polovinu příštího týdne z 12-16°C tak na 9-13°C. To je ale kolem 5.10. cca 4°C pod průměr, tedy žádný extrém a navíc to pravděpodobně nebude trvat déle než 2-3 dny, pak se rýsuje alespoň mírné oteplení.
29. 09. 2016 10:20
Zadne razatni ochlazeni ala lonsky rijen v modelech neni. Jen pokles s velkeho nadprumeru k nadprumeru. Na 200h a dal uz je to zase navrat teplejsiho modu. Ale je to daleko a realne to bude kdovi jak. Ten rok 84 je zajimavy, jak zminoval diskutujici vyse. Dival jsem se, jsem jak bylo v Klementinu. Byl teply rijen, listopad i prosinec. Ochlazeni prislo az na Vanoce. Pak velmi razatni ochlazeni v lednu 85. Nasledna obleva a zase velmi chladno v unoru 85. V breznu a dal uz jen teplo.
29. 09. 2016 11:23
Mně se taky 4 stupně pod průměrem nezdají jako nadprůměr, ale budiž... Může to určitě ještě dopadnout jinak, ale pokud se bavíme o výstupech modelů, tak ty vypadají takto...
- Přílohy
-
29. 09. 2016 13:38
sv. František, zahání lidi do chýšek :-) 4.10. Součást Havelského ochlazení a celkem to může sedět.
pohled trošku pro legraci - s ohledem na to, že jsem oproti posledním třem letům zatím nezachytil žádný super objevný a výzkumný článek na téma, že tato zima bude mimořádná a stoletá, tak bych řekl, že tato studená být může.
To bylo pro zasmání, vím, že jsme se tu loni shodli, že některé články ani nejsou tak mimo, jak tupě jsou spíše médii přebírány. Ono to, co platí třeba pro Severní Ameriku v jedné zimě, nelze přetiskávat bez dalšího u nás, atd.
29. 09. 2016 15:45
Ano nepopiram, na konci pristiho tydne moznost snehovych prehanek od 1500 m.n.m. Ale my zhyckani prazaci budeme mit kolem 15st a potom spis 17.
Cekam tipy na letosni zimu. Uz nas zase strasi(uz treti rok po sobe) arktickou zimou a ona porad neprichazi. Uz se objevuji prvni clanky.
http://www.topky.sk/cl/13/1577749/Meteo ... lsi-rekordSouhlasim s tim Nemcem. Ceka nas nejteplejsi zima za poslednich 30 let. Ale skoda, ze tady nedavaji sazky. V dubnu bychom to mohli vyhodnotit nekde v restauraci