Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
17. 10. 2017 11:41
Ahoj,
nedivím se naříkáním Edwinak nad současným a minulým počasím, vůbec ne, já jsem však s nynějším počasím nadmíru spokojen. Je to opravdu zasloužené babí léto, prakticky žádný zářijový den takhle krásně, ani teplo, nebylo. Relativně obstojně teplé jsou i noci - v říjnu nejčastěji mezi 5-10°C u nás a maxima už několik dní nad dvacítkou s celodenním výpekem.
Rozumím Edwinak, protože právě JZ Čechy jsou nejvíce se oteplující část republiky a také nejvíce se vysušující. Krajní Jižní a JV Morava to samozřejmě zná déle, ale když řeknu, že tam jsou na to zvyklí, tak to sice není moc košer, ale je to fakt. Jedná se o to, že dříve převažovala západní složka proudění, nyní je to JZ. Nejsušší už tak není jen Žatecko a okolí, stíněné západními horami, ale "nově" jsou to i lokality za jihozápadním pohořím - Českým Lesem a Šumavou. Rovněž tak zde vyrostly teploty, průměrné roční jsou posledních cca 5 let mezi 9-10°C, v roce 2014 a 15 dokonce i přes 10°C, což je normál pro zcela nejteplejší střed Prahy nebo ještě více než pro Břeclav a Hodonín. A je úplně jedno, že jsme dost přes 400 metrů nad mořem. Dokazuje to i fenologie, rašení, první kvetení atd. je u nás u mnoha dřevin mezi prvními v rámci ČR. Rovněž dozrávání plodů u nás probíhá totožně s nejteplejšími oblastmi ČR a zejména letos dokonce u některých druhů totožně s nejteplejšími oblastmi SR.
Pěstujeme několik set druhů a odrůd ovoce a porovnáváme totožné odrůdy s desítkami pěstiteli po celé republice i za hranicemi, například Asimina triloba, odrůda Prima, což je rostlina původní ve středu a východě USA, u nás letos dozrál 30.9., přičemž na severu Maďarska okolo 15-20.9 a na jihu Slovenska a na Břeclavsku okolo 25.9., přičemž rozdíl mezi námi a takovým Břeclavskem by měl být cca 3 týdny až měsíc, mezi námi a Maďarskem až 6 týdnů...
Co se týče reakce dřevin a rostlin na minulé a aktuální počasí, jak se zajímal Adi, zatím je vše celkem v normě, ovšem pro to, že teplé období teprve začalo. Již je ale patrné, že se nalévají pupeny některých dřevin až dost. Čili uvidíme v následujících týdnech.
O víkendu však návštěva průhonické dendrologické zahrady občas ukázala první zvláštnosti, například kvetoucí americká lípa, nebo odkvetlý jírovec maďal, tvořící malé plůdky (druhá perioda plození).
17. 10. 2017 12:02
Ahoj,
Mně se scénář ecáku taky líbí, ovšem nový GFS potvrdil ten ranní, wrr :/
Rade - díky. Bude to tedy asi ještě dost zajímavé, pokud se teplé scénáře vyplní
zatím
17. 10. 2017 13:04
Je to tak, GFS potvrzuje rychlý vzestup teplot v hladině 850Hpa na hodnoty kolem 8-9C, což je cca 5nad normál, ale pořád o 5C méně než nyní. Přecijen už ta teplota tak neporoste a rána se zdá, že teplota půjde přecijenom blíže k 3-5C i případný mrazík. Je vidět, že ten násun té TV tam bude, srážky kromě neděle mizí, je otázka zda to zvládne ideálně nad Alpy, nebo hnusně pod Alpy
Krásám podzimu zdar
17. 10. 2017 13:47
Teď patříme mezi nejteplejší lokality - v neděli 23,1°C, včera 24,6°C a dnes to bude podobné. I v tričku a kraťasech je odpoledne teplo.
17. 10. 2017 20:54
Zde sice nízká oblačnost do cca 13. hod. a díky tomu jen kolem 18 st., ale ty letní a skoro letní hodnoty nejen v nížinách, ale i v podhorských a horských polohách více dní po sobě již po polovině října skutečně nejsou běžné. To, co bylo so - ne, to mi ještě přišlo v mezích přijatelnosti, ale 4-5 někde i letních či skoro letních dnů je na tuto roční dobu už příliš. Také jsou, zejména na horách, místy zajímavá minima i denní průměry a jsou místa, kde jsme v těchto dnech i nad průměrem července. Např. když se podívám na Cínovec, tak dnes max. cca 22 st., tj. o více než 4 st. tepleji než v letošním nejteplejším zářijovém dni, minima kolem 13 st. Také mám dojem, že nad 20 st. tam od konce 1. dekády října ještě od poč. měření nezaznamenali.
Jinak zajímavě se vyvíjí situace na 168 hod. zatímco GFS očekává po přechodném ochlazení na normální/lehce podnormální hodnoty opětovné obnovení přílivu velmi teplého vzduchu od JZ, Ecák přitvrdil s ochlazením a nabízí první, podle mě docela předčasnou, ochutnávku skoro zimního počasí s plošnými mrazy, na horách i celodenními, díky SV proudění. Netvrdím, že to vyjde, nakonec je s tím osamocen, ale ten rozdíl už na 168 hod. je docela zajímavý.
17. 10. 2017 21:20
Tak v první řadě by bylo na místě si na férovku přiznat,že s touto teplotní anomálií nepočítal dopředu žádný model ani dlouhodobý výhled a je to zcela mimořádná situace,která nebýt hurikánu Ofélie tak by jsem ji tu prostě neměli.Další věc je,že po dlouhém a úmorně teplém létu opravdu netoužím už po takovém hnusu ještě i ve druhé polovině října.Babí léto ano,ale určitě v o něco chladnější verzi a ne jako dnes Zlaté Hory 25 stupnů děkuji,ale opravdu nechci.Vypadá,že do konce října se nic zajímavého už dít nebude a dny silně nadprůměrné budou střídány těmi méně nadprůměrnými.Změna,která by mohla být poznamenána na začátek listopadu opět hodně nadprůměrnými teplotami bude jako dan za to,že v dalším období by se počasí už mohlo konečně začít ubírat tím správným směrem.Nejprve je,ale potřeba vyčkat stabilizace situace po tomto trapném představení.No Rade z toho musí mít hotový teplofilní orgasmus a vypadá to spíše na výuku z botaniky než diskusi o počasí.
17. 10. 2017 22:08
Kamil: ano, to mám. Nezáviď
. Byl tu dotaz na fenologii, což je meteorologický obor, tak jsem odpověděl. Jestli tě to nezajímá, nečti a nekomentuj.
Jakou pravděpodobnost dáváte nynějšímu výstupu ecáka??
17. 10. 2017 23:51
Ecmwf v hlavním výstupu je ukrutně dole. Petrubace jsou vyšší. Průměr je tak 4-5C. Nicméně osamocen úplně není. Ač Amerikan jede tvrdé do teply ve výšce, ranní teploty má už jen kolem 5C.Evropske modely ale počítají s větším zapojením TN a propadem více dolů. Jak to tak bývá pravda bude někde uprostřed. Budu odvážný ale precijen budu spíše věřit UKMu a Ecmwf. Nicméně to bude v 850hpa v kladných cislech
18. 10. 2017 12:33
ECák přidal, GFS ubral, pravděpodobně bude tak kolem12-13st v maximech. Oba dva ovšem bez deště.
19. 10. 2017 02:01
Ahoj,
Lapidárně:
ECÁK otočil o 180 stupňů do tepla
GFS to tam má pokud pominu víkendové záváhání - napořád, napořád, napořád, napořád, napořád, napořád, napořád, napořád ,,, atd
19. 10. 2017 05:09
A GFS opět otočil a zase má spíše sv na stredu.
19. 10. 2017 08:08
Bude to nejistá situace, modely to mění. Já se přikláním spíše k tomu teplu, s tím, že změna by mohla přijít koncem měsíce, nebo začátkem listopadu.
19. 10. 2017 09:22
ČAU,
Nyní zde trvá pár dní babí léto s teplotami lehce nad 20 či kolem dvacítky, ale tomu již bude brzy konec. Je to zřejmě částečná kompenzace za to propršené září a záčátek října, které se nesli v čistě podzimním duchu a lehce podprůměrných či průměrných teplot. Pamatuji nedávno (v době na střední škole), kdy o podzimních prázdninách na konci října byly i teploty 19-23 stupňů což už byl ale konec října.
Co se týká počasí v nadcházejících dnech průměry jdou postupně dolů (takže klesající trend) a myslím, že situace ohledně příštího týdne je poměrně nejasná. Zimní vpády zatím mají pro střední evropu relativně čas.
19. 10. 2017 17:58
gfs krásně přidal na srážkách pro neděli-pondělí.. uvidíme, bude co sledovat. Snad spadne víc, sice už ne tak moc, ale stále jsme v deficitu.. možná už v sobotu spadnou nějaké kapky. Dál to asi bude opět o anticykloně..
19. 10. 2017 18:57
Jen malá poznámka k té diskuzi o smrcích... Za kůrovce nemůže počasí, ale blbost člověka, který nasázel smrky všude kam to šlo a zničil přirozené listnaté či smíšené porosty. Není tedy divu, že takové smrky rostoucí v nepřirozených podmínkách snadno podlehnou kůrovci, vichřici a jiným jevům a je to jen dobře.