07. 10. 2022 22:44
Ahoj,
tak zde poslední dva dny byla reklama na podzim. Povětšinou slunečno, včera od rána do 14:30, dnes od 9:30, kdy si nízká oblačnost dala odchod, až do večera, přes den jen s jemnou vysokou oblačností, odpoledne jemné kouřmo. Teploty velice příjemné, dnes max. 21,9st., resp. včera 20,6st. Celý takový říjen bych klidně bral.
Ještě teď je takřka 12st. Na zítra nám weatheronline prognózuje NO
, tak snad to nevyjde, nebo se aspoň zavčas rozpustí. Bohužel tenis i přes oteplení nehraji, kolega před 14dny ochořel a dodnes není fit. Bohužel on je typ, že v září ho první chladný větřík ofoukne a už prská a nemůže se toho zbavit
A mě jen svrbí ruce.
Díky Dididimu za pěkné popsání dřívějšího šlendriánu sledování počasí, to je taky dnešní výhoda dnešních moderních měřících automatických stanic.
Já hlavně upozorňoval na to, že dnes se měří i tam kde v roce 1961 se vůbec neměřilo, a že jsou stanice kolikrát umístěny v exponovaných lokalitách, kde to zavádí kolikrát seriózností měření jen pro bulvár. Tento veškerý mix má samozřejmě vliv na průměrnou naměřenou teplotu na zemi a podle mne s lepší měřící technikou, její podstatně větší četností a přesností se dá předpokládat, že část fenoménu GO by se dalo připsat pouze tomuto jevu. Upřímně rok 1961 je ve srovnání s dnešní dobou technologických vychytávek opravdu pravěk.
V devadesátých letech jsem sledoval dokumentární japonský cyklus Zázračná planeta, a co se pamatuju, tak tam uváděli tenkrát průměrnou teplotu na zemi asi 15,5st., to slovíčko "asi" tam neříkali jen tak náhodou. Kolik se uvádí dnes jsem se nikde nedočetl, neboť všude lítají tabulky GO pouze s modelovými výpočty odchylek jak v roce 2100 bude o 4,4st tepleji než dnes. Já tomu říkám hausnumeramata.
A těmi zimami je to jasné. Pokud převládá oceán, nemůžeme mít zimu. To snad pochopí i malé dítě. Zajímavé je, že v minulosti se typy proudění prostřídaly několikrát za zimu, že bylo od každého něco. Synoptické situace byly v zimě prostě dynamické. Posledních 10 let je však víceméně zacyklena po většinu zimy jedna synoptická situace. Unisono stále převládá většinově JZ díky špatně postavené VT buď nad pevninou, nebo blbě postavená výše nad VB, která jsem posílá zase přetočený JZ. Jiné proudění je v posledních zimách víceméně vzácné. K prochlazení pak docházení většinou jen díky inverznímu deklu. S tím souvisí i nedostatek srážek a sněhu nejen na horách, protože pod vlivem VT jaksi nesněží, a pomyslný kruh se uzavírá....
Pominu-li teda to průmyslové u Adiho.
Pak přijde březen a najednou šup a o zimní synoptiku není nouze. Zářijová synoptika byla ryze zimní a navíc dlouhá, žádné třídenní pseudo ochlazení, na tomto příkladu bylo vidět, že pokud foukne opravdu studená vzduchová hmota, tak zima stále umí předvést plnou parádu.
CIAO.