11. 08. 2018 12:23
Takže Bouřka ze 7.8. která se nad nás nečekaně stočila z JZ a více jak hodinu nad námi byly žluté, oranžové odrazy s nejvyšší bleskovou aktivitou za poslední 3 roky, dala 4 mm. Nechápu co bylo špatně, přitom i o pár km vzdáleném Osvračíně, kde byl červený odraz napršelo 2,5 mm.
A srážkové pásmo ze včera, které bylo radarově velmi vydatné dalo 5,5 mm.
Ti co si myslí, že se máme, že aspoň něco napršelo, tak vás vyvedu z omylu, v noci pofukoval vítr a ráno byla půda suchá, pod ní je 0,5 cm vlhký pruh, pod tím je prach. Problém totiž byl, že od pondělí bylo u nás 3x nad 34°C, 1x nad 32°C a včera nejchladněji s 24,4°C. Půda tak byla značně přeschlá.
Výhledy žalostné, teploty v příštím týdnu by se měly podívat zase přes 30°C, s žádným významným plošným deštěm. Včera jsem viděl fotky zahrad v části Brna, kde usychají i jabloně, jako že mají tak 30% listů, ten zbytek co mají je žlutý a zvadlý.
Rady z Prostějova jsou k pokukání, ale jestli máte malou zahrádku a na ní pár bonsají jakože ovocných stromků, je 30 L adekvátní zálivka. Pokud to jsou velké stromy a chceš mi tvrdit, že ti 30 L zachrání úrodu, NEVÍŠ co je to sucho.
Stromy s korunou 5x5 metrů při velkém suchu, zachrání jen stovky litrů vody, vylitých na velké ploše a to opakované. V případě menších sum vody, se tím strom může zachránit od uhynutí, ale ne od udržení úrody. Teď trochu matematiky ty koumáku, máme-li velkou jabloň, kterou chceme zalít tak, aby se voda dostala ke kořenům, nestačí nám 10 L na m2, ale budu ho zatím počítat. Vezmu v příklad naší jabloň, která je velmi stará, podle mě má kolem 60 let, ale je značně krocená střihem, a pokud umíš něco z přírodopisu víš, že kořeny zastupují dokonce ještě větší plochu, než je rozloha koruny, ale budeme počítat, že kořeny zastupují stejnou plochu jako udržovaná koruna (což není pravda, je mnohem větší), takže máme korunu širokou 4x4 metry, což je 16 m2 plochy, pokud budu chtít zalít 10 litry vody na 1 m2, budu těch litrů potřebovat 160, na jednu zálivku, tak aby se voda dostala rovnoměrně po ploše kořenů. Což se nemusím ani obtěžovat, protože jestli je půda suchá, je potřeba té vody nalít postupně 50 l na m2. A to máme 50x16= 800 L na jednu zálivku, kterou poznají kořeny a která k něčemu bude v tomhle suchu. Druhá strana mince je, že půda je žíznivá úplně všude, a větší část zálivky se ke kořenům buď ani nedostane, protože pokud je přeschlá, zahltí se jen určitá vrstva půdy, a za další okolní substrát, okolní kořeny stromů nebo trávy vysají také značnou část vody.
Jsou pak zajímavé například i ty číslíčka která to mají všechno na svědomí
. Třeba, že když je letos deficit 150 mm, chybí tak naší jabloni 2400 L vody, a pokud vezmu deficit od roku 2015, který bude k dnešnímu dni 700 mm, chybí naší jabloni 11 200 L vody. Horší to mají třeba velmi vrostlé stromy, například máme na pozemku 2 stoleté duby, rozloha koruny je minimálně 15 x 15 m, a za ty 3 roky každému z nich chybí
157 500 L vody, tedy suma, o kterou byly ochuzení. Nehledě na to, že při horkém počasí vypijou dle literatury denně 150 L vody navíc. Tohle je důvod, přoč letos také vypadají jako košťata s chodily skoro všechny žaludy ještě před dozráním. Tohle je důvod, proč usychají celé lesy v postižených lokalitách, tohle je důvod, proč nemáme vodu ve studni. V krajině chybí miliardy tun vody.
V Lago di garda chybí přes půl metru vody o proti tomu, když jsem jezero viděl před 2 lety, to by byla pak matematika, kolik vody chybí v jezeře
(je to 1,85e11)