Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
29. 01. 2016 08:06
Hezký den.
Nemám z toho radost, ale to co jsem psal před týdnem se potvrzuje.
Vrchol zimy máme s největší pravděpodobností za sebou.
Dále k výhledům - podle současných podkladů nic nenasvědčuje tomu, že by únor neměl být teplotně nadprůměrný.
Ale uvidíme - to se může ještě změnit. - nepředpokládám, že by došlo k zásadnímu obratu výpočtů modelů, jak tomu bylo teď u oteplení před týdnem...
Co je ale hodně pravděpodobné je, že 1. dekáda zimní počasí do nižších poloh nepřinese a bude teplotně nadprůměrná. Studený vzduch se bude propadat díky zeslabení polárního vortexu asi bohužel v jiných částech severní polokoule.
Zdá se, že březen by opravdu nemusel být teplotně nadprůměrný - ale uvidíme...
29. 01. 2016 08:11
MrakomorAladin tam k vám moc srážek nepředpovídá a schoduje se s tebou...
Veselo bude v neděli a v pondělí na Šumavě...
Prvně asi dost sněhu a následně slejvák
Pro nás většinou déšť, už nechci tekutou vodu.
Roztálo tu 20cm sněhu,něco napršelo, zem je pod povrchem zmrzlá. Všechno steče.
29. 01. 2016 09:07
Tak u nas puci orgovan, vtaciky spievaju, macka hadzuje bundu, prsi, teplo. Oproti decembra mame tu vacsiu dynamiku prudenia- postupne od SZ co nam prinasa aspon zrazky do hor snehove. AO a NAO stupaju. Budu mat tendenciu klesat. Vrchol zimy sme uz dosiahli. Pocitam nadpriemerny februar. V- SV prudenie zatial nema sancu. Takze nemyslim si, ze v nizinach do polovocky februara budu teploty pod 0.

Realita dnesnych zim je: 2 tyzdne zimy, ostanta cast zimy je skor podzim.
29. 01. 2016 09:38
Jojo, teplo se jen tak nevzdá. Ale jinak je ta situace úplně jiná než v prosinci. Jet-stream se má opravdu brutálně rozvlnit až nad severní Afriku a bude docházet k častému propadávání níží nad Středomoří, což jim tam alespoň přinese srážky, které tam v prosinci úplně chyběly. Srážky snad přinesou i k nám a jak Ecák tak GFS si pohrávají s hlubokou níží jdoucí nestandartně přímo přes Britské ostrovy, a nakonec by skončila nad námi, kde by před vyplněním se určitě pustila dost vody.
29. 01. 2016 11:57
Ahoj, koukám, že s opuštěním zimy v nížinách diskuze evidentně oslábla.
Co se nám nyní rýšuje se zdá, že si užijeme v únoru hodně srážek. Dá se říci, že neděle bude hodně sněhová ve vyšších polohách, takže asi bude sněžit bude i zde na vysočině, což je trochu přepkvapení. A po kratičkém oteplení ve výšce nastane velmi zajímavý propad chladného vzduchu v týlu TN ve výšce do Evropy.

Kdybych měl říct, tak si jsem si skoro jistý vytvoření TN nad jižní evropou a zesílení SZ proudění na atlantikem s dominancí Azorské TV, která se bude vysouvat severněji a určující bude posun TV na východě evropy a její rychlost. Následně bych řekl, že se ještě zvětší dominance SZ proudění nad oceánem v důsledku protažení azorské TV více SZ. A nastane celkem bohatý srážkový únor, (2-3týden), kdy frontální rozhraní nad alpami bude častější. Tudíž bych řekl, že nás čekají teplota 1-7C, s výraznějšími

srážkoma na horách, povětšinou s nulovou izotermou kolem 600m.n.m.
A při dobré zvlnění nad Alpami, i možná TN od jihu.
29. 01. 2016 12:45
TomfikPoslední GFS to vykresli do puntíku jak jsi to popsal.

Osobně jsem doufal(doufám), že to takto dopadne a v druhé polovině se ještě ochladí.
29. 01. 2016 12:47
Již včera bylo z modelů patrné že postup TN nebude úplně jednoznačný pokud jde o jejich dráhu. Dále bylo zřejmé že brázda těchto TN se prosedne dost výrazně k jihu. Dnešní modely tento trend potvrzují a stále více naznačují vznik TN v oblasti středozemního moře.
Pak už stačí trochu jiný směr dráhy těchto TN jakož i pozice TV at už azorské tak nad V Evropou a proudění se změní na studené. Pravděpodobně by to bylo od SZ-S což by bylo ideální pro horské oblasti. V nížinách by se ochladilo samozřejmě taky ale tak na teploty co v noci - to přes den +.
Jsem přesvědčen že modely ještě doznají řadu změn a to jak do teplejší tak chladnější varianty a vývoj na rozhraní 1-2 dekády jim dá ještě zabrat jak teplotně tak srážkově.
Taková dobře přetočená oblačnost a srážky od JV dokáží překvapit jak svými úhrny tak svým skupenstvím a to leckdy i v březnu kdy po deních teplotách v rozmezí +5 až +10 se ráno nestačíme divit. A dokáže to často i změnit výrazně další vývoj. Takže předpokládám zajímavé povětrnostní situace v tuto dobu.
29. 01. 2016 13:30
No já si nemyslím, že letos nebyla žádná zima, alespoň u nás ležel sníh půl měsíce. Přitom jako polovina zimy se počítá 20.1., tedy necelou polovinu máme ještě před sebou. Prosinec byl samozřejmě katastrofou, ale od posledních dnů loňského roku se mi projevy počasí jeví jako celkem normální ( pravda padl rekord v Klementinu, ale i tak ). Alespoň u nás jsme letos zaznamenali nejsilnější mrazy za poslední 3 roky. Po nevím už kolika letech ( ale po hodně ) letos děti opět bruslili na zamrzlém Rakovnickém potoku, byť jen pár dní.
Ve čtvrtek jedu do Krkonoš a jako běžkař sleduji hlavně přírodní sníh. Jsem zvědav, kolik sněhu napadne na severních horách od soboty do neděle/pondělí. Pak se na nějakých 45 - 50 hodin dost oteplí, ale snad něco zbyde. No a od středy opět ochlazení, nicméně se zatím zdá, že s tímto ochlazením moc srážek nepřijde, ale kdo ví, je to ještě daleko. Myslím si, že ty úhrny o tomto víkendu budou až nezvykle vysoké, hlavně na horách, kde bude většinou sněžit, tedy na severních horách.
Jak psal Dididi, přelom 1. a 2. dekády bude asi zajímavý, ta níže může přinést výrazné srážky, i pro sever Moravy, nejprve déšť, postupně i sněžení. Je to ale vše velmi daleko. Nechci malovat čerta na zeď, ale ve hře je i její zakonzervování nad Biskajem, což by byla katastrofa.
Kde je Kombi, můj krajan. Co odjel na Šumavu, ještě myslím nic nenapsal. Snad nám v těch mrazech někde neumrznul.
29. 01. 2016 16:03
To zakonzervování nad Biskajem je témĕř tutovka.
29. 01. 2016 17:02
A důvody?
29. 01. 2016 17:48
Zdravím,
Netřeba velké rozepisování. Tomfík to podchytil a GFS začíná hezky otáčet. Když to takhle modely malují, většinou to sklouzne do Z,SZ, S proudění s vekým množstvím srážek. Velká výhoda, že je stále leden a do konce zimy času dost, toť vše.
29. 01. 2016 18:53
No řekl bych že se ukazuje že modely opravdu nečeká okolo toho 10.2. nic lehkého. U GFS mě docela fascinuje jeho výhled nad 300hod. kdy končí impozantním tlakovým bahnem nad celou Evropou. Od VB všemi směry krom západního tlak v rozmezí 1020-1025 Hpa kam až mapa dohlédne. Pouze nad severem Afriky mělká TN jinak nic. Odhadovat vývoj nebudu protože to moc nejde. Když bych napsal nějakou variantu asi bych se netrefil protože jich je několik a jsou prakticky stejně pravděpodobné.
29. 01. 2016 19:16
PV bude příští týden pod velkým tlakem.

GFS pak po 10.2. konečně posílá vortex do záhuby.

Druhá půlka února může překvapit. Předpokládám, že lepší pozdě, než nikdy.
29. 01. 2016 19:39
Díky za dobrý postřeh Dresi. V podstatě ta mapka teplot ve stratosféře je přesně to na co poukazoval včera Gavin Partridge v tom videu co jsem posílal.
Je pravděpodobnost náhlého oteplení ve stratosféře a dalšímu rozbití polárního vortexu a díky tomu se může studený polární vzduch ve troposféře dostat opět do nižších zeměpisných šířek. A nad arktidou ustavit nějaký TV útvar.
No jo,ale co to neříká je : kam se ten studený vzduch vyleje.
Modely nadále pracují z myšlenkou ochlazení od 4.2. Ale variant potom je víc a souhlasím přesně jak to psal Dididi, velmi obtížné dál to předpovědět.
Současně se mi zdá zajímavé a trochu nekečekané, čehož si všiml Tomfik : že srážky ze soboty na neděli můžou být najednou překvapivě ve sněhu.
Bohužel ovšem od pondělí a především v úterý se prudce oteplí. Jestli slovo "prudce" správně vystihuje únorové maximální teploty kolem 8-12°C . Začínají u nás totiž být v zimním období méně vzácné....