Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
21. 01. 2016 18:20
Zdravím všechny fandy počasí. Únor je za dveřmi a některé numerologické modely už začaly malovat předpovědi na tento zimní měsíc. Otázka zní co nastane po oteplení na konci ledna? Vrátí se v únoru do Česka chladné počasí nebo se udrží teplé JZ proudění na delší období, jako tomu bylo v prosinci? Osobně dávám zimě 70%, protože studený vzduch bude stále za humny a je jen otázkou času, kdy se sem dostane.
Doufám v kloudnou diskuzi o počasí bez různých provokativních příspěvků. Děkuji
23. 01. 2016 09:19
Ahojky,
Při pohledu na povětrnostní mapy modelů musím krotit svůj předchozí optimismus.
On atlantický expres se rozjíždí docela brutálně. GFS dává v druhé polovině týdne i teploty okolo 10 nad nulou. Není důvod tomu moc nevěřit. (to je ještě konec ledna, ale patří to sem - počasí nehledí na konce a začátky měsíců ...)
Jistá šance na krátkodobé přerušení je někde mezi 2-3 únorem, kdy už třetí den je náznak aspoň přechodného SZ. Nicméně i zde se zdá a potvrzují to i ansámbly, že nejspíše půjde jen o přechodnou záležitost. Tyto oceánské a teplé situace, jak všichni víme, jsou trvanlivé, takže očekávám minimálně dva týdny teplého proudění, v horším případě až týdny 4. To je ovšem už poslední týden února.
To by ovšem mohlo korespondovat s náběhem na takzvanou březnovou zimu. To už jsou však jen pouhopouhé dohady. Jinými slovy, počítám s tím, že zima se ještě aspoň na krátký čas vrátí. Pokud tomu tak bude - naplní se model, jasně, je to nepřesné - super - el-ninio zimy. Teplý prosinec, chladnější leden a opět teplejší únor.
Přeji pěkný den.
Ps. Tady n\ní nádherně: skoro jasno až polojasno -15 a vše jiskří mrazem a sněhem.
25. 01. 2016 12:00
Přeji hezký den,
jedna krásná zimní epizoda je za námi a určitě ještě nějaké další před námi. Leden se minimálně zde v okolí Prahy povedl na výbornou, ve srovnání s loňským rokem o 100%... co se týče dalšího vývoje, nevypadá to tak špatně, zejména pro hory, protože srážky by vždy měly přecházet v chladnějších periodách a následně to vypadá na ochlazení i v nižších polohách. Z mého pohledu bude únor střídavě teplý a studený, ale možná se dočkáme i výraznějšího vpádu studeného vzduchu. Pro hory to vypadá dobře a myslím si, že by tam mohla sezóna pokračovat bez větších problémů.
A jen tak mimochodem, dnes napadlo i větší množství sněhu na SV horách. Mějte se hezky
25. 01. 2016 12:23
Ahoj, stran výhledu, je to tak nějak trochu nuda k 5-8.2. Ale celkem mě zaujala situace, která je znázorněna na diagramu níže. A není to situace až tak vzdálená.
Pokud přihlédneme k rozjíždění oceánu, růstu indexů, tato situace může skrývat trošku chladnější fázi (hory samozřejmě), laicky vzato bych řekl, že tato TN sklouzne spíše po hřebenu té TV a nastane spíše SZ přechodné proudění, a ne, že ta TV udrží SE po předchozí TN, která ten SZ přechodně přinese.
Mohl by někdo fundovanější toto shrnout?
25. 01. 2016 13:25
No nevím pokud nám bude stále smrdět tlaková výše nad jižní Evropou moc těm výběžkům osobně šanci nedávám, a takové ochlazení pro polohy nad 1000m jako je tak nějak mi celkem putna. Ale jo dejme tomu kolem hromnic se možna na tech horách asi přechodně ochladí, těm co bydlí na drtivé většině míst čr to vpodstatě ani nezaznamenají. Reálnější změna nerad to říkám je zatím jen v pohádkách čili v nedohlednu.. ikdyž bych si zasněžený únor opravdu velmi přál..
25. 01. 2016 14:30
Práce jak na kostele, ale chci se s vámi, hlavně tedy s těmi, co dokáží i reálně vidět stav věci, podělit o velice zajímavou skutečnost, která se již potvrzuje na více zdrojích:
https://translate.googleusercontent.com ... j03ZSwHMbAhttps://translate.googleusercontent.com ... XV-UrgTmqAJe to poměrně znatelně přeložené do angličtiny, ale stručně řečeno, ve stratosféře se bude velice extrémně oteplovat, což je již i v předpovědích z dnešního rána patrné a mohlo by to přinést do Evropy velice chladný vzduch. Procházel jsem si ansambly pro celou oblast Evropy a myslím si, že je to už znát i v jednotlivých křivkách ...
např.:
http://www.meteociel.fr/cartes_obs/gens ... 1132075468 teplota v 500 hpa se začíná místy výrazně snižovat a není to malé množství křivek.
Myslím si, že by to mohlo být opravdu zajímavé!
Rád bych poprosil více zkušené uživatele o jejich názor. Díky moc
25. 01. 2016 18:36
No počasí do konce ledna je víceméně jasné, alespoň zde na SZ Čech. Teploty kolem 10 st. a bez mrazu i v noci. Na horách pak teploty odpovídající dubnu a sníh nejméně do 1000 m. n. m. bude za pár dnů minulostí. Již dnes zde na mnohých místech přes 10 st. Co se týče výhledu na únor, tak nechci malovat čerta na zeď, ale myslím, že předpovídaná odchylka kolem +3 až +4 st. je bohužel velmi realistický odhad. Po nedávno skončené cca 3 týdenní epizodě připomínající zimu už bych nic stabilnějšího v nižších polohách spíše nečekal a počátek února nevypadá moc dobře ani pro střední horské polohy, neboť tam sníh do konce ledna většinou zmizí a i když se tam přechodně nějaké sněžení objevit může, teploty budou převážně nad nulou a bez podkladu ten sníh nevydrží, trochu lépe bych to viděl pro polohy nad 1000 m. n. m., ale i tam toho sněhu bude s určitými výkyvy ubývat. Pak, řekněme v druhé dekádě února, popř. v jeho druhé polovině, se zcela určitě ještě ochladí, možná i výrazně, ale dlouhé trvání bych tomu ochlazení v nížinách nedával. Pokud by to takto skutečně dopadlo, tak pro hory bude tato zima možná nakonec horší než ta loňská a 2007/2008, i když tam by ještě to nejlepší z této zimy mohlo přijít právě v té druhé pol února či na poč. března, ale to je spíše jen spekulace založená mimo jiné i na tom, že již 3. konec meteorologické zimy, tj. doba, kdy výška sněhové pokrývky ve středních a vyšších polohách zpravidla vrcholí, v řadě téměř bez sněhu i na horách, považuji za nepravděpodobný.
Co se týče toho oteplování stratosféry sice tomu zase tolik nerozumím, ale jsem si jistý, že toto nám samo o sobě výrazné ochlazení určitě nezaručí. Nicméně je asi pravda, že tento jev podstatně zvyšuje pravděpodobnost změny cirkulace, která ale ne vždy musí být k lepšímu. A jak známo ani podstatné zvýšení pravděpodobnosti určitého jevu neznamená, že takový jev ve skutečnosti vůbec nastane. Osobně bych si letos od toho zas až tak nesliboval, i když žádné relevantní argumenty proč, nemám, spíš vycházím ze zkušenosti z minulosti. Opravdu se mi v tuto chvíli zdá jako nejpravděpodobnější, že po extrémně teplém a suchém prosinci, teplotně a srážkově normálních prvních 3 týdnech ledna následovaných velmi teplým týdnem posledním, povede s největší pravděpodobností k teplému únoru, především jeho první polovině, s možností nějaké pozdně zimní epizody. Ale strašně rád bych se mýlil.
25. 01. 2016 19:29
K počasí na zbytek ledna není co psát než že možná padne nějaký ten rekord a k tomu únorovému už vše napsal velmi přesně ,,Troll".
Nicméně jsme v situaci kdy modely nyní stejně jako to bylo v prosinci pojedou stále teplo a nejsou schopny najít nějakou změnu. Chci tím říct,že pokud nastane nějaká změna v cirkulaci tak to nebude na 384hod. ale určitě dříve. Tím ale nemyslím že za 10dní např. přijde ochlazení nýbrž že třeba za týden bude mít GFS stále teplo na 384hod. aby pak během jednoho dvou dnů namaloval změnu třeba na 200-240hod.
První polovina února bude mít určitě výraznou teplotní odchylku do+ druhá polovina ale může ještě překvapit. Ale souhlasím že ty hřebeny TV vybíhající od J k S jsou o ničem to nic výrazného a dlouhodobějšího nepřinese. Bohužel musím souhlasit také s ,,krabem" a jeho odhadem množství srážek. Opět se potvrzuje že silné oceánské proudění mnoho srážek nenosí a když tak jen na hory. Bohužel i tam budou převážně kapalné.
Pokud by únor měl proběhnout stále v teplém duchu obávám se o nechutně studený březen což já teda fakt nemusím. Ale zase by mohl přinést hodně srážek a možná sněhový vrchol minimálně pro hory. Při letošní bídě by to nebylo nic překvapivého.
26. 01. 2016 09:50
No nevím, kde tam vidíš střídání jarního a zimního období pro nížiny. Jestli myslíš týden teploty kolem 10°C a dva dny do 5°C, tak pak ano. Na horách to bude něco jiného, ale žádná sláva to tam taky nebude. Myslím, že nadcházející počasí zde velice hezky popsal Troll. A žádná zásadní změna v modelech není ani dnes ráno.
26. 01. 2016 10:29
Rozhodně nelze mluvit o nějakém extrémním oteplování ve stratosféře. Vortex je sice mimo pozici, ale pořád se ho nedaří rozbít. Z toho nic nebude. Je to zatím marný boj a čas dochází. Pokud by se teoreticky SSW za dva týdny odehrála, tak to pořád může trvat 2-3 týdny, než se to projeví na troposféře a to už je březen. Jistě, ten efekt může být i okamžitý, ale modely momentálně nic takové neukazují.
26. 01. 2016 10:36
Zdravím, takže dnešní výstupy nevypadají zle. Ecák dává zajímavou situaci na 240hod. Pokud ta blokace Ticháče nastane, máme se na co těšit, nastal by vrchol zimy a přívaly sněhu idonížin Akorát že GFS dává od prvního února silné jižní až saharské proudění. Ale to si myslím ta TV se středem nad Žamberkem nemůže pustit. Počkejme na kontrolní amplitudy.
26. 01. 2016 11:36
Vypadá to, že studenemu vzduchu pri zemi se u nás moc chtít nebude a jsko již celý prosinec, teplo na vychode mírnější než od vysociny na západ. A možná i celý týden