Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
15. 02. 2017 17:20
Sucho ve vyhledu vypada jinak. Urcite se jeste dockame do kone unora nejakyho snezeni a SZ, ten nastin tam v modelech je, modely jsou rozkolisany, ze nejde vycist vlastne nic. Kazdy hauptlauf je jiny.
V patek jiz na ceskych horach bude opet snezit. Nejvyraznejsi obleva dorazi asi pristi tyden, i kdyz na horach jiz teploty budou jen a jen nizsi nez dnesni
15. 02. 2017 19:33
Tak nevim ale GFS na srážkách oproti předešlým dnům hodně ubral a to hlevně proto,že vymazal situaci s propadem s. vzduchu. Sluníčko má sice už sílu nicméně noci jsou mrazivé včera -7,5 dnes -6,7 a maxima jsou zde oproti okolním stanicím dost dole včera +5 dnes +5,7 takže průměrná teplota včera -2,3 dnes to bude někde okolo-1 přičemž únorový normál za období 1982-2011 je zde +0,4.
Takže zahrada která je na severním svahu je stále z velké části pod sněhem a odtává to velmi pomalu pouze okolo poledne. Ve výhledech zatím nevidím nic extra zajímavého ale je pravda že nějaká situace která přinese srážky a to s velkou pravděpodobností sněhové a spojené s výrazným ochlazením ještě téměř jistě přijde když to nestihne únor tak v březnu.
Ale bude to jen krátký zimní pozdrav pokud jde o nišší polohy,hory se mohou sněhového maxima klidně teprve dočkat.
15. 02. 2017 21:02
Ty teploty jsou opravdu velmi rozdílné, zejména v nížinách a mrazových kotlinách místy stále v normálu či dokonce i pod., zatímco jinde, zejména ve vyšších a horských polohách, až v extrémním nadnormálu. Myslím, že dnešními hodnotami maxim až kolem 15 st. byly místy překonány nejen denní rekordy, ale pravděpodobně někde i ty celoúnorové - např. stanice Herálec na Vysočině s více než 17 st., pochybuji, že tam někdy v únoru, a možná i za celé všechny 3 zimní měsíce někdy předtím tolik zaznamenali. Z toho pohledu považuji současnou situaci svým způsobem za extrémní - místy zůstává počasí ještě zimní, i když s velkou amplitudou teploty, jinde pak skoro babí léto a denní teploty vysoké i na konec března. Nevím, zda v poslední době něco podobného v zimě pamatuji. Naštěstí za těchto podmínek, daných velmi nízkou vlhkostí vzduchu a tím pádem tzv. vlhkou teplotou i třeba při +10 st., zápornou, sníh ve stinných místech prakticky neodtává, zatímco na slunci to teče jak zbytky sněhu na horách v pozdím jaru, a země tam rychle rozmrzá. Přitom se dá přes den chodit či běžkovat i v tričku - na horách je něco podobného třeba v dubnu sice docela běžné, ale nyní to máme skoro všude a v únoru. Svým způsobem si i toto užívám, i když bych si únor představoval dost jinak.
Pátek snad přinese před opravdovou oblevou pár cm sněhu alespoň na hory, jinak i přes snížení max. teplot místy až o 10, ojediněle možná i o 15 st. se tání sněhu naopak urychlí. Od pondělí pak obleva do všech poloh, které pravděpodobně potrvá nejméně do čtvrtka, pak se tání na horách snad přeruší.
15. 02. 2017 21:37
Člověk se celou zimu těší na lyže do Tater a zrovna v ten týden přijde nejhorší možné počasí: vítr, možná i déšť. Po v podstatě inverzním průběhu zimních měsíců letošního roku je to fakt na pěst. Snad to nakonec taková bída nebude, i když poslední modelové výstupy se s teplotami v příštím týdnu teda vůbec nemazlí...
15. 02. 2017 22:26
2 Jája.
Ja nikde nerikal, ze jaro je od prosince, nebo? Komentuju jen vyhled na pristi tyden, s nadnulovyma teplotama i pres noc.
15. 02. 2017 23:04
Je to opravdu velmi zajímavá situace. Téměř 18°C v Herálci, to není zase tak daleko celorepublikovému únorovému historickému maximu a jak psal Troll, určitě to bude pro tamní stanici absolutní únorový rekord, nejspíše i za celé zimní období.
Nicméně opravdu, i přes relativně vysokou denní teplotu sníh ve stínu prostě netečně leží dál a neodtává. Rozdíl mezi osluněnými stanovišti a stinnými se dále prohlubuje. Je to zajímavý nástup předjaří.
Na rozdíl od mnoha zdejších diskutujících je pro mě je únor prostě měsícem předjarním a zejména pak od cca 10. nebo 15. je předjarní počasí již téměř vždy. Den už mnohem delší, častější sluneční svit... Samozřejmě je to měsíc zimní, ale zařadil bych ho do "podsekce předjarní" Ale ono asi každý v něm vidí to své. Zima ještě může přijít klidně do půlky dubna, ale zpravidla od tohoto data už to bývá jen "na skok". Něco jiného je to samozřejmě na horách. Ale doufám, že ochlazení s pořádnou porcí sněhu nejen na horách nás v březnu ještě čeká. Je potřeba doplnit srážkový deficit a před příchodem jara se vším všudy by měl postupně odtávat sníh, který už na slunných expozicích už chybí.
Slunce má sílu opravdu značnou, při podobné situaci před měsícem to ve skleníku nešlo nad nulu ani přes den a celý měsíc byla zevnitř námraza. Nyní je v něm přes den přes +25°C.
16. 02. 2017 08:40
V tom Herálci nemůže jít o nějakou chybu. Kolik bylo na Svratouchu.
Na druhém konci vysočiny, u nás 574m.n.m Tmin -4,6C Tmax 5,9C, sníh na sluníčku už konečně taje.
Ale na kopci 650m.n.m už bylo viditelněji tepleji.
Ale je to krásné jarní počasí, opravdu lahůdka poslední 3-4dny, jak z pohádky. Sníh stále přes 10cm, ale už je to spíše sněholed.
16. 02. 2017 09:31
Mohu vědět, odkud jste ty údaje z Herálce čerpali?
Bydlím nedaleko, zde jsme měli po 14:00 lehce přes 10 stupňů, vzhledem ke své poloze na jižních svazích Žďárských vrchů jsme tu více exponování, i na Studnicích nejvyšší obci na Vysočině (784 m n. m.) bylo v maximech jen 9.6 nad nulou, takže ten Herálec se mi jeví jako přehnaný. Svratouch měl maximum také lehce přes 10 stupňů. Nicméně tu amplitudu je v posledních dnes radost sledovat.
16. 02. 2017 09:36
Za mě také spokojenost se současným počasím, od zítřka změna. Nějaké srážky budou, od 500m postupně sněhové a vyčistí se vzduch. Během víkendu bude ještě pár přeháněk, na horách teploty kolem nuly. Příští pracovní týden to vypadá na Z/JZ a sněžit bude spíše v hřebenových polohách. Koncem týdne by mohlo dojít ke změně, ale to je předčasné.
Dnes minimum téměř -5°C. Sníh drží i na střechách, krom těch jižně orientovaných, sněhová pokrývka stále 10-15 cm.
V maximech jsme se ještě tento týden nedostali přes 5°C.
16. 02. 2017 11:56
Aladin nám podle nových map dává na zítřek odpoledne až 5 mm pravděpodobně v kombinaci déšť/sníh
, včera u nás bylo v maximech 8°C, dneska to možná bude o stupeň víc
16. 02. 2017 13:04
Ráno zima, opoledne jaro. Zítra se konečně trochu spláchne jedovatý spad po inverzi a konec února snad dodá dost srážek. Nejdřív ale roztaje ta trvalá sněhovoledovošpinavá vrstva. A něco čerstvého sněhu koncem února by mohlo spadnout. Sníh už máme jen ve stínu a v lesích. Tam to vypadá jako úplně jiný svět, zimní a nic netaje oproti jižním závětřím, tam vládne po poledni jaro. Konečně bude foukat, městský vzduch po ránu je děs…
16. 02. 2017 17:56
Také se mi ten údaj z Herálce zdá s ohledem na teploty blízkých stanic řekněme na hranici uvěřitelnosti, ale zatím se k tomu nikdo z CHMI nijak nevyjádřil. Na druhou stranu je pravda, že jako nejvyšší teplota ze stanic CHMI je uváděno 16 st. ze Žacléře (V - JV okraj Krkonoš), takže v tomto kontextu bych správnost údaje z Herálce (JV okraj Žďárských vrchů) kategoricky až tak nevylučoval. Docela by mě zajímalo, jak se to tam projevilo na sněhové pokrývce, to už podle mě muselo silně tát i ve stínu.
Dnes v mé oblasti už o dost vyšší vlhkost vzduchu, takže i přes "pouhých" +7 st. a ranní mráz - 3 st. to dnes dost odtálo i ve stínu, včera mnohde ve stínu ještě přes 5 cm ledosněhu, dnes pozdě odpoledne na těch samých místech cca 2 cm zvodnělé břečky s kalužemi. Při pohledu na výšky sněhu na zejména horských stanicích je pak vidět místy slušný úbytek už i za včerejšek a když srovnám webkamery z víkendu s těmi dnešními, tak je úbytek místy opravdu razantní a bohužel na slunných místech třeba zde v Krušných horách již přibývá holých míst i tam, kde bylo před pár dny třeba 30 cm, bohužel.
Situace poč. příštího týdne se již zdá se vyjasňuje, a nevypadá to pro sníh ve vyšších polohách vůbec dobře, budu rád, když v přilehlé části Krušných hor, kam chodím nejčastěji běžkovat a kde ještě v neděli bylo kolem 50 cm slehlého sněhu, zbyde do dalšího ochlazení a sněžení nějaký podklad alespoň na většině plochy. Samozřejmě že J a Z exponované pláně to už mají spočítané.
16. 02. 2017 18:25
Opravdu musím napsat protože se zde zase vyskytují takové pitomosti jako že únor je jarní měsíc. A podobné. Takové hovadiny nelze brát snad vážně že ano Rade!
Únor by měl být měsíc klasicky zimní a jelikož leckdo ještě v prosici psal že prosinec je měsíc podzimní trvala by zima celý jeden měsíc. Nad tím se nikdo nepozastavuje. To že máme ale tropické teploty od května do září a léto tedy trvá skoro pět měsícu je podle teplomilů normální. Dle toho česká republika leží zřejmě v subtropickém podnebném pásmu.!!
Předjarní měsíc lze nazvat dejme tomu březen a i ten běžně přináší ještě sněžení a od středních poloh běžnou sněhovou pokrývku ( v roce 2006 celých 120 cm!) Takže křičet na počátku února že je jaro mohou opravdu jen posedlí teplomilové kterých tu je habaděj. Současné teplé počasí pokud by trvalo déle při nese jen pohromu. předčasné kvetení stromů a rašení což je v této době absolutně nežádoucí. Jaro má čas nejméně ještě měsíc a únor je měsíc zimní a to klimaticky i astronomicky. Bohužel se zas vše vrací do klasických teplých kolejí a jsou extrémní teploty odpovídající mnohde dubnu. To ale rozhodně přirozený úkaz není. Počasí posledních čtyř let zkrátka nelze brát již za normální a měčřeníé z celého světa tomu nasvědčují.
Pokud je teplo v první polovině února je selským rozumem pochopitelné že zima uritě nekončí. Loni padal poslední sníh koncem dubna! o dva a půl měsíce později!