Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
16. 02. 2017 19:20
Mně by spíš zajímalo, jestli bude zítra pršet a kdy. Dle CHMI má pršet už v noci, dle GFS až odpoledne a podle Norů nemělo vůbec, teď tam ale dali také déšť v noci.
Únor je zimní měsíc, to souhlasí, ale na druhou stranu dny se prodlužují a teplota na slunci roste. Dnes jsem na terase v závětří seděla v tričku. Příroda to myslím letos zvládne, vloni nám už touto dobou vylézaly jarní cibuloviny, letos ticho po pěšině. Sněhulákovi po 14 dnech až dneska odpadla hlava .)
16. 02. 2017 19:36
Tomáši, jak jsem psal, každý si v tom najde to své. Ty ve všem hledáš extrémy, ale přitom je nemáš rád. Ty bys tak nejraději průměry. Jenže průměr je tvořen třeba z extrémů, kdy jeden rok je třeba 15. února průměrná teplota -8°C, další rok +7°C a další rok +1°C. Průměr je třeba +0,8°C. To ale neznamená, že by mělo přesně 0,8°C být.
Já si prostě stojím za tím, že je únor měsícem předjaří a to zejména jeho druhá půle, alespoň v naší oblasti určitě. Ty si v něm možná najdeš zimu s půlmetrem sněhu a -23°C jako běžný jev, který očekáváš. Pak budeš akorát zase zklamán a jednou za čtvrt roku sem napíšeš příspěvek, jak je všechno extrémní a že je všechno v pr*eli. Měl bys to začít brát jinak, nebo se to odrazí na tvém zdravotním stavu. A to myslím zcela vážně.
Chápu, že i když máš chalupu v podobné výšce, jako jsme my, tak tam máš úplně jiný svět, obrovskou sněhovou pokrývku, mrazy jako prase celkem běžně atd., ale takhle to prostě všude není. Takže si považuj únor za co chceš, ale neber druhým jejich názor a nenazývej názory druhých jako pitomosti.
Mimochodem, říci, že jsou u nás tropy od května do září a jsme v subtropech, je to stejně smysluplné, jako říci, že jsou u nás mrazy od konce září do května a že jsme asi někde v Arktidě. Jak ti to zní?
Mám na tebe 2 prosby, neodpovídej mi do SZ a odnauč se slovo "extrémní!".________________________________________________________________________________________________
Dnes jsme měli konečně den s maximem nad 5°C a to něco málo přes 9°C. V okolních stanicích ale bylo 11-13°C. Je to dáno zřejmě tím, že u nás je stále ještě sníh na většině míst a vzduch se tu tak neprohřál. Ve stínu to se sněhem opět ani nehlo.
Zítřejší fronta půjde od JZ, tzn., v naší oblasti, kde máme za únor stále nulu, to bude opět srážkový stín. Bylo by dobré, kdyby alespoň dočasně rozmrzla půda a voda se vsakovala, jinak odteče, nebo se vypaří na slunci. To by mohly zajistit teplejší noci. Půda je zmrzlá už od listopadu, případné rozmrznutí by už tak nebylo vůbec na škodu
.
16. 02. 2017 20:15
Souhlas s Tomáš.Malek. Ovšem samozřejmě bývaly i teplé únory, např. 1990, ale to byl jeden ze čtyřech, např. 1986 byl pěkný.
Jinak všichni mluví o ochlazení na přelomu měsíců, ale já tam teď v modelech vidím tak akorát všehochuť. Po ochlazení o tomto víkendu pak, pokud to vyjde dle dnešních malůvek modelů, dostanou i hory opět (a doufejme, že krátký) zásah. Hovoří se o dalším vysunutí vortexu a změně meridionálního proudění na začátku března. Tak jsem zvědav.
.......
Omlouváme se, ale bylo dosaženo maximální velikosti příloh.
.......
hmmm..........
16. 02. 2017 20:56
Rade
já myslím, že to bylo úplně zbytečné.
Únor je zimní měsíc jak podle kalendáře , tak podle průměrů.
Xeno
GFS maluje oteplení ve stratosféře už delší čas.
Myslím, že jsi o tom i psal.
Občas ho zrušili, ale následně se tam opět vrací.
Určitě to bude mít důsledek, ale modely si s tím neví rady...
Herálec
Ty teploty můžou být ovlivněny tím, že pod meteostanicí roztál sníh.
O pár desítek metrů může být teplota úplně jiná.
Když se kouknu na nejbližší stanici J.H. Děbolín je třeba vidět jak přes den prudce klesne přízemní teplota.
Čidlo je asi na severní straně stojanu a je ve stínu.
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... JHRA01.gifU nás o víkendu díky inverzi max -1 , PO +2,5, UT+5, ST +10, ČT +9.
Ráno od -3 do -8
Sníh taje na přikloněných svazích nebo kde jsou tmavé fleky.
Tam je do 5cm
U baráku na jižní straně 9cm, za barákem ve stínu 12cm.
To je asi jako po posledním dešti
16. 02. 2017 21:24
Jen doplnění k debatě o únoru jako o předjarním měsíci. Terminologicky to je v podstatě správně, protože po únoru začíná meteorologické jaro
. Přesto se jedná ve všech aspektech o ryze zimní měsíc, zimnější něž prosinec. Pokud bychom chtěli hodnotit zimní měsíce podle délky slunečního svitu, měli bychom vrchol zimy na začátku prosince. Jinak průměrné teploty v Plzeňském kraji jsou následující:
Prosinec: -1.1°C
Leden: -2.7°C
Únor: -1.3°C
16. 02. 2017 22:29
ladys:
nerozumím, co bylo zbytečné?
O čem se tu vůbec bavíme? Někdy tomu tady nerozumím. Předjarní měsíc = poslední zimní měsíc před jarem, jak psal vočko.m. Jako velmi amatérský meteorolog a amatérský klimatolog a hlavně fenolog osobně považuji předjaří od 10.2 nebo 15.2, jak už jsem tu psal. To zpravidla začínají nakvétat první rostliny a rašit první nejranější dřeviny. Běžně lezou ze země cibuloviny a nakvétá sněženka podsněžník nebo talovín. Ať už je to teplotou, nebo načasováním, prostě to tak je a stejně je tomu (ne však se vším a ne všude) i letos. Nechápu, proč se toho slova předjaří někteří tak děsíte. Sněžit může i v půlce jara. Meteorologické jaro - březen- květen, takže pro předjaří je prostor nějakou dobu před ním. Za předjarní teploty považuji denní teploty nad +5°C, což jsou také běžná denní maxima pro druhou půlku února.
16. 02. 2017 22:36
Celý ten příspěvek byl zbytečný.
Je to tvůj názor to je asi vše..
16. 02. 2017 23:29
Ten únor je asi proste jak kde. U nás bývá predjarnim měsícem březen, kdy začínají rasit snezenky a další rostliny. Opravdove jaro u nás začíná většinou v květnu.
16. 02. 2017 23:42
Obávám se, že v tuhých a povedených zimách může být předjarním měsícem klidně ten březen i duben o kterých sní Tomáš Málek. Na druhou stranu nám příroda může klidně nadělit i předjarní leden.
17. 02. 2017 02:11
Debata o hovně, zase.
Jaro se neřídí podle Tomáše Málka, ale podle toho, jak se mu chce přijít. A co jsem já viděl, tak listopad byl normální, spíše chladný, prosinec byl mrazivý, leden byl mrazivý a sněhový. Zima zaúřadovala, teď se sem cpe oceán, viz předpovědi.
A jen tak mimochodem, propadá tu někdo hysterii, když si tu někdo v srpne prdne o pěkný zimě?
A venku bude lejt.
17. 02. 2017 10:34
Tak studená fronta je za námi, do hor se vrátilo zimní počasí, ve městě se pozvolna smývá špína z cest. Louže v trávě dávají znát, že půda ještě stále nechce moc přijímat vodu.
Ve výhledech se zformovalo ochlazení na příští sobotu. Které bz zejména při svém nástupu přineslo nějaký sníh do hor. Po několika TN, které putovaly příliš severně to vypadá, že rozsáhlá oblast vysokého tlaku nad námi, která to způsobovala, trochu zeslábne. Tím se otevře prostor pro jižnější postup té sobotní TN. S tímto scénářem přichází Reading, GFS i GEM:
JInak GFS se stále drží predikce rozpadu polárního vortexu. Tento jev se krásně promítá prohloubením meandrů Rossbyho vln. Tedy převládajícím meridionálním prouděním.
17. 02. 2017 12:03
Tak zima se nevrátila jen do hor, ale na východě i do nížin, tady v Prostějově je pravá nefalšovaná vánice s obrovskými vločkami a poslední půlhodinu to dalo 2cm nového sněhu, to vše při -0,5st. Koukám, že to opět v CHMI nějak netrefili s předpovědí. Kdyby vyšlo ochlazení příští týden, které se v modelech rýsuje, bylo by to fajn.
17. 02. 2017 12:53
OSTRAVA zdraví Prostějov
I zde nejprve padal drobný déšť, pak do toho sníh, a momentálně silně sněží (asi půl hoďky již bez deště-jen samotný sníh)...
Nečekal jsem to
17. 02. 2017 12:56
U nás před chvílí začalo dobrobně, ale hustě sněžit, je to pěkné osvěžení po teplých a suchých dnech, další dny bude teplo i když podstatně chladněji než v čechách, doufám, že ta zmrzlá břečka konečně sleze, nachytal se na ni z toho vzduchu všemožný binec, takže to není pěkný pohled, i ty kaluže jsou kalnější než je běžné. Jen doufám, že už nebude inverze, mít alergii měsíc v kuse a měsíc v kuse nemocné děcka není žádná slast...
17. 02. 2017 12:57
No a o pár kilometrů na sever jen čistý déšť. Teplota +3°C. Aladin sedí.