Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
22. 02. 2018 18:59
Tak cenu to řešit má, ale s velkou rezervou, už jen to jak GFS ruší tu TV nad Skandinávíí a dává ji nad oceán je trochu nelogické. Naopak GEM se jevím daleko smysluplněji, že ty TN půjdou pod alpy a pak až k SV, jak tomu povětšinou bývá při takto rozsáhlém TV u skandinávie.
22. 02. 2018 19:30
No právě, některé modely počítají s až příliš silným východním prouděním, že výše dá směr Gronsko. Ten studený vzduch by normálně jel po pevnině až do Středomoří, kde vygeneruje níži s jejím typickým pohybem. Ale teď by se tam ani neměl dostat. Uvidíme, ale to sucho je děs. Poslední zbytky sněhu se vypařují pekelnou rychlostí a dnešní vítr a noční mráz vysušil zem na povrchu jak v létě. Vlhkoměr venku ukazuje 34% a s velkým mrazem bude hůř. Udělal jsem doma průvan a vlhkost klesla z 56% na 38% za tři minuty.
Je hezký po letech vidět mou vysněnou arktickou situaci, ale nikde žádný srážky. Jediné sněžení, které vznikne nad vodou Baltu a Severního moře bude východním prouděním unášeno nad Anglii. Tady jestli vysněží nějaká nízká oblačnost, tak to bude zázrak. Alespoň nějakou výškovku by to chtělo…
22. 02. 2018 20:25
No právě. Před pár dny tady bylo ilustrováno dle nějakého modelu, jak bude ten studenej vzduch postupovat. Hlavní proud pude severně od nás nad přes Polsko a severní části Německa a dále nad Anglii. My bysme potřebovali přímý zásah a dále postup studeného luftu dále na jih. To asi nebude a tím můžeme zapomenout na nějaké vydatné sněžení. Níže nad Středozemním mořem nebudou aktivovány a nepostoupí tou správnou drahou. Sníh tedy zasype Balkán - Chorvatsko, Srbsko, jižní Uhry, Bulharsko. severní Itálii. My si tak akorát utřeme nudli pod nosem.
22. 02. 2018 20:35
Myslím si,že jak ecák tak gem jsou pravděpodobnější i když řešit nějakou níži od středomoří a její typicky posun k SV na začátku března je jen nástřel.Karty se rozdají tak v neděli pondělí po vpádu Petrohradu.
Jinak jsem se nemýlil s tou oblačností u nás na SV,stále šeď,dokonce i víkend vidí aladin jako šeďivý bez rozpuštění oblačnosti,to slunce tu fakt chybí,čekal jsem,že ten silný vítr to rozpustí,ale prt.Co je jisté tak pokračující ledové dny ninimálně ještě týden,možná i ten arktický při té šeďi padne.
22. 02. 2018 21:49
Tento týden máme zatím mírné počasí s proměnlivou oblačností, denními teplotami kolem nuly a nočními do -6. V úterý sice slabě sněžilo, ale v celkové bilanci sníh spíše mizel, než přibýval. Ve středu to ještě podpořil sluneční svit, takže se sněhová pokrývka ve městě stala spíš ostrůvkovitou. V okolní krajině leží souvisle kolem 5 cm sněhu, na jižních svazích však není téměř žádný. Únor je u nás srážkově v normálu, stejně jako leden. Podmínky pro dvacetistupňové mrazy tu nejspíš od neděle budou, i když se domnívám, že na severovýchodě bude mrznout ještě silněji. V roce 2005 tu bylo začátkem března v minimu tuším něco pod -17. Obávám se, že to může být překonáno. Po 10. březnu však zima víceméně odešla a duben byl teplý. Vůbec bych se nezlobil, kdyby to letos proběhlo podobně
22. 02. 2018 22:09
To naznačený východní proudění přes Atlantik je hodně zajímavý. Výše to bere hopem přes půl světa. Přes Evropu, Gronsko až do Kanady. Doufám, že to způsobí globální bordel v cirkulaci a hodí nějaké srážky. ECMWF počítá s nížemi od JZ (posun jet streamu na jih). To by nebylo špatný, ale trochu se jich obávám. Jak je nedrží tlak od S v uctivý vzdálenosti, mohou to zde zvednout do tepla. Takové rozhraní je na ostří nože, než se převalí na V. Tak snad se to stihne, než výše vezme roha na západ…
Co asi způsobuje rozdělení polárního víru, ta synoptika pro nás je jak přes kopírák i z minulosti. Oteplení ve výšce, a pod., to se ví, ale co je prvotním impulsem? Jestli nějaký cyklus, popř sluneční aktivita. Ta je nyní (nejen) velmi nízká.
Zde každý den slunce, trochu NO bych časem bral a nacukrovat. Bruslení ale bude super, už po víkendu…
22. 02. 2018 23:21
No tak já díky tomu, že zde zatím zima nebyla (ano v únoru sice trochu mrzne skoro každou noc ale smysluplnou sněhovou pokrývku, mrazy pod -7 st. ani ledový den jsem zde zatím neviděl) tak přeci jen doufám v nějakou zajímavou situaci v březnu a když by často padal sníh a od středních poloh se držel v dostatečném množství do Velikonoc, vůbec bych se nezlobil. Obecně teplý březen je podle mě o ničem, za mě jaro může klidně začít naplno až v dubnu.
Jinak souhlas že lámat chleba ohledně vývoje počasí po 2. 3. se bude nejdříve po víkendu. GFS to podle mě s rychlostí oteplení přehání, fakt se mi nechce věřit, že by za 1-2 dny bylo z téměř arktických mrazů jaro - od J, JZ ani JV se to tak rychle neprofoukne, to by dokázalo jedině Z proudění. Jinak obdobné situace s TN ze Středomoří zde většinou skončí buď beze srážek anebo zde na SZ zůstáváme v chladnějším vzduchu se sněžením ještě dlouho poté, co ve zbytku republiky prší a je teplo. Tipuji, že jestli se výrazně oteplí až k jarním hodnotám, bude to nejdříve na konci 1. březnové dekády. Ten teplý vzduch to sem od J nebude mít tak jednoduché a když pronikne, bude se zřejmě nějakou dobu držet inverze, bez ohledu na to, že už bude březen. Navíc studený vzduch může být i dále nablízku a čekat na další příležitost, i když na ledové dny v nížinách už to pak asi nebude.
23. 02. 2018 07:30
Tak do konce meteorologické zimy zbývá 5 dní a počasí se snaží teplotně zachránit celou prabídnou zimu.
Tento únor bude jeden z nejsušších v naší oblasti a také jeden z nejchladnějších za několik let zpět - uvidíme- 1. 3. to sem loupnu.
ICON přitvrdil a dává velmi studený vzduch i příští víkend - GFS si již od 1.3. hraje s oteplením...GEM dává u nás TN ale v chladném vzduchu - je tam velká nejistota. Myslím, že od 1.3. už bude ten nejchladnější vzduch na ústupu a na obzoru budou nějaké srážky...
Uvidíme, ale už mě tahle povedená pazima nebaví...
Ještě odkaz na Infomet na článek o teplu na východě USA...Takže spojitost s Evropou tu jistá je
Naposledy upravil
JABO dne 23. 02. 2018 08:15, celkově upraveno 1
23. 02. 2018 08:06
Myslím, že scénaře UKMO, ICON i ECMWF jsou mnohem reálnější, povětšinou tyto TN jdoucí od pyrenejí mají tendenci se schovat pod alpským obloukem a ne cestovat přes Francii a Němocko k SV, takže by při troše štěstí nás mohlo něco trefit.
Oteplení ke konci první dekády března očekávám a také bych za něj byl rád. Sníh z jižních strání mizí, ač na severní ho je stále 15cm.
23. 02. 2018 08:38
Je zajímavé jak ecák střídá teplejší a cuchý výhled z chladnějším a sněhovým zatímco GFS přesně naopak i když tedy ten to počítá skoro výhradně do tepla. Jak již bylo psáno není úplně jasné jak to bude okolo toho 3.3. pokračovat. Zdá se mi poněkud zvláštní to protažení TN.
Většinou je to přerušený výběžky TV což dává příležitost změny proudění zpět na severní i když jen na kratší dobu do ataku další TN. Rozhodující bude jejich dráha a tlakové poměry zejména nad V Evropou. Přeci jen to vypadá že cesta TN k SV bude postupně bržděna což asi povede k výraznějšímu oteplení na přelomu prvního a druhého březnového týdne.
Jinak tady včera nové minimum této zimy a to rovných -10
23. 02. 2018 09:14
Díky daz_4! Nao a Enso sleduju a hlavně sluneční aktivitu, ta logicky bude příčina veškerých oscilací (ale je to běh na delší trať), další věc je antropogenní činnost, ta je těžko měřitelná. Nynější předpokládaný výhled pohybu V tlaku směrem k západu je udivující, zváště ta rychlost přesunu. Taková arktická situace u nás většinou končila usazením V tlaku nad Skandinávií, pozvolným propojením s Gronskou výší, nebo přesunem k SV, V a JV s mrazivou inverzí. Jakoby se počasí snažilo vykompenzovat a převrátit neustálé několikaleté JZ proudění během pár dní. Uvidíme, co z toho vyleze.
V každém případě výrazná změna do tepla nastala zimou 2006/2007, pak od 2010 se vrátily 3 dobré zimy a vydatné deště (s postupně ubývající intenzitou), zřejmě způsobené islanskou sopkou Eyjafjallajökull - počátek erupcí 20. března 2010 - následoval útlum letecké dopravy se ztrátou dvou miliard dolarů a od konce listopadu vydatné sněžení v Evropě, kde pak tisíce lidí tráví kvůli mrazu Štědrý den na letišti: Berlín/Paříž/Londýn - zimní počasí i na Štědrý den stále komplikuje dopravu v některých evropských zemích…
Další zvrat po pauze - nebo návrat k započatému začal nezimou 2013/2014, kdy odstartovalo suché období a zakonzervovanost určitých situací - vedra, dlouhá sucha, teplé zimy. Nynější změna je tak trochu násilná a asi nikdo neví k čemu to povede. Slunce je v útlumu. Většinou určité situace mají tendenci se opakovat - v dobrých zimách je to obnovování arktických vpádů a v deštivých létech obnovování N tlaku s minimálním pohybem… Tak uvidíme.
https://blisty.cz/art/68103-proc-je-pre ... iskem.htmlhttp://extrastory.cz/vedci-objevili-neo ... sfere.html
23. 02. 2018 15:15
V hladině 850 hPa to už v pondělí vypadá podle modelu ICON na -21 °C!
https://www.ventusky.com/?p=49.89;15.11 ... 0180226/12 Na konci února hodně nevídané.
23. 02. 2018 19:47
Pořád mi zde scházejí osvědčení diskutéři. Tak jak, co jste vyčetli a jak budete komentovat wetter? Bude velká kaltna, má sněžit nebo přijde Atlantik a jaro?
//varel: smazán trojáček