Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera6
  • Celkem příspěvků97851
  • Celkem témat1106
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na září

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na září

Příspěvekod Troll » 31. 08. 2021 14:57

Tak jelikož zítra již začíná nový měsíc, je nejvyšší čas založit téma týkající se září.

Celkem mě překvapuje celková skepse a nedůvěra mnohých v to, že září nám ještě přinese teplé letní dny a místo toho se zde spíše vítá podzim a topná sezona, vypouštějí se bazény apod. Přitom v modelech je slušná šance na i výraznější oteplení. Přinejmenším se dlouhodbě dostaneme nad 20 st., spíše ale postupně až na letní dny. Dokonce některé výstupy modelů dávají v příštím týdnu až tropy. Zejména u té poslední varianty netvrdím že vyjde, ale pěkné slunečné počasí pozdního léta v druhé pol. tohoto a první pol. příštího týdne je celkem pravděpodobné. Ano, pokud by pod vlivem TV a při slabším proudění byla v 850 hPa tepota cca 8-10 st., jednalo by se v tuto roční dobu již skutečně o pozdně letní počasí, protože i přes maxima třeba kolem 24 st. by to mnohde už znamenalo chladné noci. Jenže ono je možné, že se teplota v 850 hPa může postupně pohybovat i mezi cca 10-14 st. a to by už bylo skutečné léto s max. převážně nad 25 st. a prům. denní teploty vyloženě letní, nikoli zářijové. V případě, že by vyšla velmi teplá varianta (aktuálně Ecák - hlavní výstup), pak bychom měli heat wave ( i když už ne tak nepříjemnou jako uprostřed léta).

Jinými slovy, za mě je z hlediska pěkného slunečného počasí v příštích dnech na co se těšit. Srážek spadlo v posledních dnech dostatek a teploty byly nízké, takže vody je relativně dost a třeba 14 dní slunečného počasí bych tedy po tom mordoru poslední srpnové dekády (ale vlastně s výjimkou asi 4 dnů celého srpna) bral nyní všemi deseti. Vše naznačuje nakonec až teplotně slabě nadnormální 1. zářijovou dekádu a dostatek slunce, které už naštěstí nepálí tolik, jako v předchozích měsících. Takže já si určitě budu užívat slunění a koupání, kterého mi srpen letos moc nedopřál. Max. kolem 25 st. mi bohatě stačí a voda zejména v hlubších nádržích ještě studená také není. Navíc se opět může ještě i trochu přihřát. Na babí léto a podzim je ještě čas, užijme zbytek skutečného pozdního léta.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1548
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod Tomfik » 31. 08. 2021 20:10

Dnes krásný déšť. 25mm. Paráda. Bomba. Srpen celkově přes 175mm. Zvláště díky první třetině a poslednímu týdnů. Výhledy jsou dost pod vlivem TV. Delší čas asi nenaprší
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod ostravak » 31. 08. 2021 20:40

Za měsíc srpen máme neuvěřitelných 280 mm. Dnes leje jak z konve zatim spadlo 36 mm vody.
Bližší informace https://www.wunderground.com/dashboard/ ... 31/monthly
ostravak
Nový člen
 
Příspěvky: 123
Registrace: 19. 06. 2009 09:34
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod mnej » 31. 08. 2021 21:31

mnej
Nováček
 
Příspěvky: 800
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod Adi » 31. 08. 2021 22:09

Ahoj,

Zde leje, podobně jako v Ostravě, takže minimálně na 250-280 mm za srpen se dostaneme, od včerejšího večera automat hlásá 30 mm
Září, aspoň jeho začátek bude vskutku slunný a relativně teplý, ovšem záležet bude na dvou faktorech. První - kolik nateče chladného vzduchu po přední straně TV nad kontinent a pak, jak rychle výše ustoupí k V a dostaneme se do teplejšího JV/J s postupnou propagací na JZ/Z.
Třeba osobně jsem rád, že ecák si to s zářijovou heat wave rozmyslel, ovšem slunečné počasí vítám všemi deseti. Pokud při slunečné obloze bude 18-22 budu maximálně spokojen. Slunko si po vydatných srážkách zasloužíme. Nebudu se divit, že dnes v noci mohou být i někde povodňové stavy, resp. zítra ráno - tedy zejména v naší oblasti

Tož toliko

A.

Ps- Olza - Olše v Těšíně stoupá na dvojku - Asi se projevuje Dejvovo sucho, pardon, musel jsem :)
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3485
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod paja » 01. 09. 2021 06:33

Hodnoty za srpen jako Adi jsem tedy nedosáhl. Pokud by měl okolo těch 250 mm, tak má téměř o 100 mm více. A to je jen cca o 30 km vzdušnou čarou ode mne.
V Beskydech napršelo i přes 100 mm a odezva na tocích minimální. Nějaký ten 1SPA byl, ale mnoho toho nebylo. Takže Beskydy nebyly tolik nasycené vodou jak se zdálo.
Trochu jiná situace je na Olši, ale tam tomu pomohly hlavně srážky v Polsku. Olše na 2 SPA v Č. Těšíně a stále stoupá.
paja
Nováček
 
Příspěvky: 400
Registrace: 01. 01. 2017 12:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod hanz » 01. 09. 2021 07:21

Ahoj,

Momentálně 12 st. zataženo a lehounce prší.

Srážky byly včera opravdu vydatné, po ranním dvouhodinovém dešti následovaly přes den přeháňky a potom odpoledne postupně srážky sílily, do dnešního rána tak napršelo cca 45 srážek. Dnes bude ještě chladný, spíše oblačný den a od zítřka by již mohlo začít na pár dní slunečné období. Osobně bych to viděl, že nejtepleji bude v pátek a v sobotu, kdy by zde mohlo být i kolem 22 st. nicméně oproti včerejším výstupům modelů, to na nějaké letní dny natož hodnoty blížící se tropům zatím zde moc nevypadá.
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1510
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod daz_4 » 01. 09. 2021 07:38

Je to tak, nějaké letní teplo tady na východě asi moc čekat nemůžeme. Já už mám teda v bytě dost zimu a to jsem i přestal větrat.

Vidím, že Olší v Těšíně už protékají skoro čtyři metry sucha :) Beskydy to zvládly v pohodě, přece jenom předchozí měsíce byly sušší, to nejspíš pomohlo. Jo kdyby se tahle situace během září zopakovala ještě jednou, tak už bychom asi měli problém.
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 420
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod Adi » 01. 09. 2021 08:15

Ahoj,

Nechal jsem se unést - měsiční úhrn spočítán a sečten z ručního srážkoměru činí 229 mm.
I tak je to velká suma, ale nedělá 250 či 270. Hádám však, že Rosťa a pak obecně Jablunkovsko či Třinecko budou mít úhrny spíše k oněm magickým 300 mm/měsíc. Zde k dnešnímu ránu napršelo od včerejška 27 mm srážek.
Stran Beskyd souhlas - ono červen a červenec byly měsíce spíše sušší, hlavně červenec. (Ten u mně měl okolo 40 mm pouze) byť Beskydy o Těšínsko chytaly bouřky, o kterých tady se nám mohlo jen zdát, ovšem bylo celkově hodně teplo a tak stavy vody v létě tomu odpovídaly. V podstatě srpen dolil a přelil sucho, které zde se začínalo pomalu tvořit.

K září - od zítřka slunečné a postupně i teplé počasí. Ono chytneme zadní stranu výše, kde teploty ve výšce s největší pravděpodobností dosáhnou a přelezou 10 stupňů ve výšce, což v pohodě bude stačit na interval 20-24, možná i někde teplota může vystoupat krapet výše, tedy někde až k 27 v závislosti na druhu proudění, jinde naopak může převládnout mírná inverze a tak maxima stěží dosáhnou 20. Těch míst zatím nebude moc.
Nový gfs střílí od pasu opět s pokusem o nějaký echt teplý mód, ovšem až někde nad 240, což mně nechává v klidu.
Pravdou však je, že od cca 144 h oba hlavní modely mají relativně dost teplý luft ve výšce a výši postavenou východně, takže letní dny z toho místy vzejít mohou, byť úpřimně u ně nemám zájem, stačil by plně interval 18-22 :)

Přeji krásný den

A.

Ps aktuálně slabě prší či mrholí při 13 stupních
Lomnický štít už má pěknou peřinu :) Winter is coming ;)
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3485
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod Rosťa » 01. 09. 2021 11:46

Ahoj
Tak jen trocha víc 248 mm za srpen, což je mega suma,řeka Olše už klesá, ale ráno byla hodně rozbouřená, chybělo snad 30 cm na 3 stupeň,už neprší ještě že tak!
Na slunce se nemůžeme dočkat, doufám, že 14 dní nezaprší,ať farmáři dokončí sklízně, já mám také ještě polovinu brambor v zemi, letos jsou hodně podařené, jen je dostat ven.
Být to v zimě to je panečku sněhu, dvakrát taková vyloženě zimní situace nastala na jaře a teď na konci léta, tak sakra kdy to klapne v zimě.
Výhledy přívětivé,chce to opravdu sušší období ať se porobí co je třeba.
Naposledy upravil Rosťa dne 01. 09. 2021 11:47, celkově upraveno 1
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod aura33 » 01. 09. 2021 11:46

Jo, tak se to ustálilo na slunečné a suché počasí, které by mohlo vydržet možná až dva týdny. Synoptická situace bude taková typická podzimní. Tlaková výše bude blokovat srážky, které zůstanou na západě Evropy, kde začíná srážkově nejvýraznější část roku.

Takže ano, nakonec se dočkáme a bude hezky. Jako v září mi to přijde úplný ideál, některé roky bylo teplo až moc. Teď to bude blízko průměru 20-25°C.
:mysl: :mysl:
aura33
Nováček
 
Příspěvky: 227
Registrace: 21. 08. 2021 10:10
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod godlike » 01. 09. 2021 20:06

Vypada to zase na nejake delsi obdobi vzyvanych stabilnich TV, ci oblasti vysokeho tlaku, ktere tady pres leto nebyly v ruznem postaveni od skandinavie, pres pobalti nebo SE ci zapadem Evropy dle nalad modelu az do nevidim. Jednou to prijit muselo. Jak dlouho to asi tak bude? Mesic ci dva? Minimalne 14dni spis asi vic s pekne pozdne letnimi teplotami kolem +22. Za me tedy ok. Bude paradne, ja bych osobne bral i +24 ale i tak...8-)
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1199
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod Troll » 01. 09. 2021 20:35

Co se týče těch teplot, tak je to výstup od výstupu jinak. Obecně teplejší JZ-Z a chladnější SV. Zde na SZ to vidím teplotně cca 22/26 st., takže pozdní léto jak vyšité a nějakého letního dne se určitě dočkáme. Myslím, že i goodlike si teplot kolem vysněných 24 st. užije. Na JZ bych se nedivil ani kdyby letní dny i převládaly. SV už naopak pocítí spíše závany časného podzimu a i při slunečném počasí se tam teploty díky vpádům chladného vzduchu po přední straně TV nad 20 st. nemusí každý den dostat. Slunečné počasí ale zřejmě vydrží delší dobu, v tom je víceméně shoda. První dekáda září tedy vypadá téměř ukázkově.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1548
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod Patricio11 » 02. 09. 2021 01:23

Ahoj, u nás v úterý 9,0 mm. Studená fronta a posléze vyšková tlaková níž spolu daly 46,5 mm, jen v sobotu neměřitelné množství srážek. V srpnu tedy krásných 164,1 mm. Září jsme navíc nastartovali s 0,6 mm. Nyní příjemné počasí pozdního léta na grilovačku či kolo. 8-) Kdo hledí už na blížící se zimu, tak jeden větší rozbor např. zde: ;)
Blog o počasí z Lipníka nad Bečvou a okolí: http://pocasi-lipnik.wbs.cz/

Bydliště: Lipník nad Bečvou, okr. Přerov.
Typ meteostanice: ClimeMET CM 2 000.
Nadmořská výška: 233 m n. m.
Patricio11
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2292
Registrace: 28. 04. 2008 18:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod hanz » 02. 09. 2021 07:02

Ahoj,

Tak ještě včera chladný den s max. teplotou 18 st., dnes již teplejší počasí. Pátek i sobota vypadá trochu tepleji než se původně zdálo a rozmezí teplot bude někde mezi 20 - 26 st. (u nás na východě spíše chladněji.) Jinak od neděle sem zřejmě foukne o něco chladnější vzduch a teploty budou zase o něco nižší. Pozitivní je, že by mělo být delší období beze srážek. :)

Jinak nedávno jsem četl o roku 1921, který byl zhlediska počasí velmi dynamický a bohatý na extrémy. Nejvíce mě zaujal velmi teplý leden, který je i z dnešního pohledu silně nadprůměrný v Klementinu bez jediného ledového dne což musel být na tu dobu velmi neobvyklý jev.
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1510
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé