Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera0
  • Celkem příspěvků97831
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na září

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na září

Příspěvekod Troll » 31. 08. 2023 21:46

Tak srpen nám končí a zítra již máme září. To sice nezačne vyloženě letním počasím, ale ani nebude nijak chladno. Prostě taková klasika odpovídající roční době. Oteplování tedy bude oproti předpokladům z poč. týdne zbržděno přílivem poněkud chladnějšího vzduchu po přední straně TV, takže od zítřka do pondělí to vidím na rozmezí teplot nejčastěji 20/25 st. a tedy spíše jen v nejteplejších oblastech možnost letních dnů. Nicméně letního počasí a možná ojediněle i tropického dne máme dobrou šanci se dočkat v následujícím týdnu, ale bude záležet na přesné poloze TV. Aktuálně to vypadá na teplý vzduch zpočátku hlavně JZ, ale postupně by se měl rozšířit na celé území. V příštím pracovním týdnu tedy teploty postupně vystoupají na vrcholně letní hodnoty, tj. cca mezi 25/30 st. a patrně to vydrží po zbytek první dekády měsíce. Léto v plné síle se tedy ještě na delší dobu vrátí, plošné tropy snad nikoli. Srážek bohužel také málo, pokud vůbec nějaké. Jinými slovy, bazény bych ještě nevypouštěl a koupačka v přírodních nádržích také ještě bude.

Výraznější ochlazení a nastolení nějakého podzimního módu počasí zatím v nedohlednu, ono ty cca 4 relativně chladné dny co nyní byly, k létu také patří. Od včerejška už max. přes 20 st., noci stále nikterak vyloženě studené a při slunci během dne naopak velmi příjemně. První půle září tedy teplotně spíše na úrovni druhé půle srpna, popř. června.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod hanz » 01. 09. 2023 06:55

Ahoj,

Dnes chladná noc 7,1 st. a nyní skoro zataženo.

Máme za sebou velmi dynamický srpen, za mě v pohodě měsíc. Nabídl jak velmi chladné dny na jeho začátku a konci tak velmi vydatné srážky s celkovou sumou 178 mm a slušné bouřky koncem měsíce. Jak bylo předpovězeno přišla poměrně výrazná hotwave po velmi chladném období na začátku sprna, odhadnout tuto horkou vlnu bylo jednoduché otázka byla jen v jaké datu. Srpen tako skončil teplotně nadprůměrný (přesnou hodnotu prozatím nevím) a srážkově výrazně nadprůměrný.

Co očekávám od září. Nevím zda je to úplně objektivní, ale letošní září bych viděl, že bude tak nějak +- rozdělené do 2 období. 1/2 září zřejmě bude ještě poměrně letní povětšinou s letními teplotami a příjemným počasím a pak bych to osobně viděl na postupné ochlazování, více deště, první sněžení na hřebenech hor a místy i přízemní mrazíky. Teplotně vidím září jako průměrné či lehce nadprůměrné a srážkově průměrné.

Jinak v Atlantiku je teď hodně živo a vzniká jedna bouře za druhou. https://www.nhc.noaa.gov/gtwo.php?basin=atlc&fdays=7

Zde je zhodnocení letošního léta, i přes nastupující El-ňino nepratřilo úplně k těm TOP nejteplejším a to myslím, že je docela zázrak zde v ČR. :D https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/leto-nadprumerne-1.9.2023/
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1507
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod Adi » 01. 09. 2023 13:13

Ahoj,

Tak zde ráno polojasno, nyní oblačno, hodně rosy.
Teplota v minimech na 10.
Výhledy jsou nalajnované. O víkendu trochu zaprší na frontálním systému, pak se natáhne výše s teplým vzduchem, kde pravděpodobně náš SV bude mít relativně méně teplou vzduchovou hmotu
Takže po víkendu plno slunce a poměrně vysoké denní teploty.

Můj poled na září je ten, že po teplé anticyklonální první dekádě, příjde větrnější západní až jihozápadní přenos, který přinese zhruba normální teploty pro toto roční období. Závěr měsíce by mohl být opět slunečný a teplejší. Těžko říci zda přinese i první mrazíky, obvykle v poslední dekádě již přicházejí. letis si tím nejsem jist
Stran El-Ninia - nemusí tomu tak být. V roce 1998, kdy vrcholilo El-Ninio, tak léto zde bylo relativně chladné se spoustou srážek a následovala slabě podmrůměrná a mírně delší zima.
V tom roce byl zajímavý studený začátek října, kde teploty sotva olizovaly 5 stupňů.
Přeji krásný den
A.

Ps. Srpen hodil 100,7 mm ve srážkách, za dobu od neděle do včerejška napadlo 20,8 mm deště.
Průměr teplot 19,3 v tom 7 dní tropických a taky 7 dní s teplotou pod 20.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3482
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod dididi » 01. 09. 2023 17:05

Ještě ke včerejší statistice srážek a reakcí na má čísla.
Srpen 1977 měl 3 významná srážková období. Hned 1.9. spadlo 90mm respektive bylo to z 31.7. na 1.8.1977 a je dnes těžko říci co spadlo statisticky ještě v červenci nebot mé záznamy po pauze v zápisech od března 1975 začínají právě 1.8.1977.
Možná to byl dokonce i impulz k pokračování záznamů po pubertální pauze. Další období bylo od 10 do 13.8. kdy spadlo 50mm a pak od 19 do 23.8. dalších 95mm. Zbytek do 252mm v menších jednociferných úhrnech.
Godlike zminuje chladné počasí. No průměr byl +16,3 na dnešní poměry samozřejmě kosa. A byla povoden na Vltavě ovšem se srovnáním z r. 2002 slabota. Vím jen že Dvořákova stezka do Nelahozevsi byla v Kralupech zatopena cca do výšky 1 metru.
Nejchladnější léto bylo o rok později v r. 1978 a to kompletně. Červen +15,2 červenec +15,5 a srpen +15,9. V srpnu 1978 pak spadlo též 154mm srážek.
Pokud jde o lonský červen tam spadlo největší množství v posledním týdnu od 24 do 30.6. kdy to bylo 140,9mm přičemž nejvíc napršelo 25.6. 56,6mm a 29.6. 42,1mm.
Při povodních v r. 2002 byl v srpnu nejvyšší denní úhrn 60,3mm. Rok 2002 nikoliv překvapivě dal celkem 775mm srážek což je zatím roční maximum. Je zajímavé že v předchozím roce 2001 spadlo 737 což je druhý nejvyšší úhrn a nasycenost půdy a spodních vod musela být tedy koncem roku 2002 mimořádná.
Kompenzace přišla ovšem okamžitě v r. 2003 kdy jsme jen tak tak překročili 300mm když spadlo jen 306mm.
Jinak zejména v létě mohou být rozdíly i na malé vzdálenosti značné. Já mám za srpen bez nějakých pár desetin 70mm no a godlike asi jednou tolik. Jinak řečeno deficit zde trvá dál i když sucho momentálně není. Tedy alespon povrchově.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod mnej » 01. 09. 2023 21:02

Ahoj, tak září se uvedlo opět podmračeným počasím, to je fakt k nevíře, tady to slunko na plný pecky snad nikdy svítit nebude. %) Včera Weatheronline uváděla 10h slunce, s bídou bylo dneska 5. Na zítra je předpoklad taky 10h slunečního svitu, tak doufám, že tentokrát už oskar svítit bude, neboť mám hrát s manželkou beachvolejbalový turnaj a nerad bych, aby mi ve studeném písku mrzly nohy. :( Včera jsem zprovoznil darling, a tak z bazéna již voda začíná pomalu ubývat. Většinou nám voda z něj vydrží na pokrytí chodu domácnosti dva měsíce podle toho jak na podzim hodně prší. Už nevím, který rok to bylo, ale nejdéle to vydrželo jednou až do prosince, protože byl sice teplý, ale deštivý listopad. :jojo:
Co se týká srpna, tak se dá říct, že jako měsíc byl velmi nevyrovnaný prakticky ve všem. Do naší lokality přinesl extrémní množství vody, ve čtvrtek ještě přišla přeháňka, která dala 1mm, a tak celkový měsíční úhrn činil "Baťovských" 199,7mm. %) Srážkově se rovná o absolutní rekord pro naši lokalitu, protože dle záznamů z In-počasí, které jsem si stáhl, vyplývá, že dosud v Prostějově držel prvenství ve srážkách srpen 1970 se 179mm srážek. Tento srpen se bude srážkově přepisovat hodně těžko zase hodně dlouhých let. :jojo: Dle pohledu na výrobu FVE, byl letošní rok na sluneční svit o 20% horší oproti loňsku a o 35% horší oproti normálu. :( Co se týká teplot, tak s měsíčním průměrem 21,1st patřil srpen k těm mírně nadprůměrným (průměr pro nás činí 19,1st. Odchylka +2st. je sice kladná, nikoli však nijak extrémně fatální. Nevyšší maximum bylo 34,5st., což není žádné inferno. Tropických dnů jsme měli 10. Suma sumárum, kdyby nebyl srpen tak deštivý, mohl to být v naší lokalitě takřka ideální měsíc, bez žádných extrémů. :jojo:
Výhled na září zatím nevypadá špatně, pokud by opravdu první dekáda září, kromě dneška, byla slunečná, mohl by z toho být příjemně teplý a stabilní měsíc, na rozdíl od srpna. Je potřeba, aby zde krajina oschla, aby vzduch byl trochu sušší, než teď. Dosud má slunce sílu, ale za 14dnů, by se taky mohlo stát, že by NO začala být při současné vlhkosti velmi nezvaným hostem. :( Proto slunce a suchý luft bych bral všemi deseti. :)
Dnes jsem sekal trávu, protože už jsem nemohl déle čekat, furt jsem čekal, že nebude pršet, ale výška 10cm na sekačku už je hraniční, no bylo to šílený, crčela z toho doslova voda, sekačka úpěla a já taky. :mysl: Plochu, která normálně trvá posekat 30 min jsem protrpěl o hodinu déle. :( CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 799
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod godlike » 01. 09. 2023 22:05

2Mnej. Abys nerekl, ze furt reju, tak prosimte alespon nesrovnavej svoje data cili tech skoro 199mm s oficialni stanici CHMI Prostejova, ktere ma za srpen 145mm. Kladna odchylka +2 ti pripada mala? Kdyz je to vuci novymu normalu 1991-2020? Proti starymu bys mel tak +3 minimalne. :)

Léto 2023 bylo teplotně nadprůměrné, za posledních 50 let patřilo těsně mezi deset nejteplejších

https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/leto-nadprumerne-1.9.2023/

Umístění srpna a léta 2023 v 249leté klementinské teplotní řadě. Srpen 2023 měl průměrnou měsíční teplotu 21,9 °C. S touto průměrnou teplotou se léto umístilo na 8. místě za 249 let od roku 1775. V porovnání za posledních několik let se toto léto zdá průměrné, ale za víc než 150 let od roku 1835 do roku 2000 nebylo v Praze-Klementinu zaznamenáno tak teplé léto jako to letošní.

Tak koukam opozdene leto je opet zpet :) a teploty budou pomalu atakovat +30. Hmhm...
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1197
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod CtiborV » 01. 09. 2023 22:20

Godlike: nevím jak je to v Prostějove, ale zde asi 30km severně na tom jsme velmi podobně. Srpen byl velmi teplý a také extrémně deštivý, což je docela fajn kombinace, ale na na FV.
Za srpen tu mám 189 mm v dešti -absolutní rekord
Průměr rovných 20 °C - docela hodně, ale nic extrémního.
Maximum pouze 31.5°C - spíš podprůměr
FVE - 421 kwH za měsíc, tím se řadí až za květen, tedy spíše podprůměr, nejlepší byl letos červen s 515 kwH.
Nejvyšší náraz 62.3 km/h dne 5.8 jak jinak než ze SV , ani derecho v předchozích dnech nebylo silnější.
Detailní info na https://ctiborvenus.eu/pocasi/mesic/2023-08,
Srpen byl hodně teplý a extrémně deštivý - takové takřka tropické počasí s častým dusnem.

Výhledy - překvapivě to vypadá na mariánské pozdní léto. Já odjíždím přesně za týden do chorvatska a zatím to vypadá na zářiové 30ky, což beru . :plavani: :jasno:
Z podhůří nízkého Jeseníku zdraví Ctibor Venus. Data z meteostanice : http://ctiborvenus.eu/pocasi
CtiborV
Nováček

 
 
Příspěvky: 646
Registrace: 23. 10. 2008 19:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod hanz » 03. 09. 2023 12:00

Ahoj,

Počasí na příští týden je jednoduché. Bude jasno až polojasno s teplotami 22 - 29 st. (v nejteplejších oblastech i trop) a beze srážek. Rána ovšem budou poměrně příjemná (v údolích pod 10 st.). Takže celkově ty průměry nebudou tak vysoké.
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1507
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod Ovar » 03. 09. 2023 19:00

Ahoj, po návratu z dovolené, kdy jsem nechal v Čechách i České počasí a všechny předpovědi a jen si užíval jiné klimatické podmínky a bedlivě pozoroval vše kolem sebe.

Vypsal jsem nejzajímavější body cesty, pokud to někoho zajímá, budu rád, když ne, není nic jednoduššího než to přeskočit: V úterý jsme trefili den, kdy ve 2050 m ve Švýcarsku napadlo 20 cm sněhu, zrovna ten den byly i reportáže přímo z místa, kde jsme projížděli, Simplon pass. Pokud jste někdo viděl takové parkoviště, kde to protahoval cestář, tak přesně tam jsem si zvrknul koleno :D . Ano, navigace nám vybrala tuto cestu přes horský průsmyk a v žabkách se po rozbředlém sněhu opravdu blbě chodí. Ale je to zážitek si ublížit v létě na sněhu v žabkách :D .

Další bizár bylo sucho těsně před tímto průsmykem, hlavně jižní svahy se evidentně vzpamatovávaly z letního sucha, které muselo být zdrcující, mám fotky, kde celé kilometrové úseky jsou stále bez zelené trávy a velká část vegetace je zde hnědá. Podle všeho to byla oblast silně vnořená do alp, tedy nenavazovala na ní žádná nížina, která by tam posílala srážky.
A další sodoma byla pár kilometrů za tímto průsmykem, kde se evidentně letos ale i dlouhodobě srážkám nedaří, to už byla oblast italských nížin cestou do Lago Maggiore, kde lokálně byly k vidění neskutečné škody na vegetaci hlavně letošním suchem. Celé kopce hnědých stromů, ale i letitých souší, které nevznikly letos, sucho bylo i v nivách kolem řek, uschlé lesy vrb, topolů. Byl to dost žalostný pohled, ale na druhou stanu některé ramena řek vykazovala zase škody po nedávných povodních :D , myslím si, že zrovna ty dny před naším průjezdem zde museli být dost divoké (a byly podle zpráv co jsem našel na internetech).
V místě našeho pobytu na levé části jezera zhruba uprostřed) okolí Verbanie, bylo naopak v dobrém stavu, tedy minimálně letošním. I když všechny okolní kopce "zdobily" torza stovek tisíc uschlých stromů, po průzkumech jsme je určili jako akáty. Jak velké sucho musí být, aby uschnul dospělý akát na skále? =-O
No a třešničkou na dortu byly škody po kroupách, první oblast jsme objevili ve městě Stresa, kde v okrajové části města (v botanické zahradě) byla paseka, stará cca 2 dny, podle vrstvy strhaných a prostřílených listů ze stromů a poškozené kůře na vegetaci, jsem odhadl velikost krup na 2 až 3 cm, ale takové kroupy většinou listí ze stromů nestrhávají. Buď tedy byly i větší, nebo jich padaly kvanta za přítomnosti větru, kdy dostane kroupa rychlost. Podle naplavenin štěrků z cest jsme zvolili druhou možnost jako pravděpodobnější.
A pak nejhorší škody byly přesně v oblasti, kterou jsem popisoval v minulém příspěvku, že vedle Locarna napršelo přes 400 mm srážek. Podle všeho tam totiž pak přišlo ještě v pondělí extrémní krupobití, touto oblastí jsme jen projížděli a bylo to něco neskutečnýho, zde byla velikost krup dle škod 5-7 cm, auta byla pomlácená jen decentně, sem tam prasklý sklo nebo ďůlek, ale vegetace na hadry, palmám visely místo listů sněť provázků, prostřílené agave, u silnic vymetená vrstva listí. Ještě než jsme vjeli do této oblasti, stavili jsme se ve městečku těsně před Locarnem, což je první Švýcarské městečko z toho směru u maggiore, ryze subtropická oblast, dle skladby vegetace, zde nechodí teplota pod -3°C, a dali jsme se do řeči s jednou osobou, která krom jiného popsala situaci po kroupách v nedaleké vesničce v horách, asi to byla malá vesnička, nepodařilo se mě najít název nebo nějaké bližší info (všechny zprávy jsou z Locarna, což je velké město a škody zde byly obří, leč s menšími kroupami). Ale v horských vesničkách, bylo prý vše zničené, od domů po auta, těm to prý sejmulo všechny skla, vše venku rozbité a zdevastované, stromy bez listí, a i několik dní po krupobití je v těchto oblastech ticho, protože kroupy všechno zabily, ptáky i hmyz. Zde tedy musely padat kroupy i přes 10 cm veliké. Prý 93 letá paní nic takového v té oblasti nezažila. V jedné ze zastávek za Locarnem, bylo třeba na louce odstavné parkoviště, kam navážely zdevastovaná auta po krupobití, většina měla krom ďulků na karoserii jak od kladiva a zničených všech skel i místo skel igelity. To co se tak odehrálo v této oblasti je šílenost. Měli jsme vlastně docela štěstí, že oblast, kde jsme ztrávili většinu dovolené, byla ledem nepolíbená.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod daz_4 » 03. 09. 2023 21:08

Tak meteorologické léto skončilo a bylo opět, podle očekávání, velmi teplé. A to i vůči novým normálům. Být situace opačná a srpen byl 2 st. pod průměrem, tak by tady spousta uživatelů zvěstovala příchod doby ledové. Odchylky do plusu už jsou ale tak znormalizované, že se nad nimi málokdo pozastaví.

Léto bude nicméně pokračovat a první půlka září bude teplá a slunečná. Na rozdíl od Hanze si ale myslím, že průměry budou na roční dobu vysoké dost. Ve výšce stabilně 15 st. je na září poměrně dost.

Ovare, díky za report z Itálie.
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 418
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod hanz » 04. 09. 2023 06:20

Ahoj,

Čeká nás 1/2 září zalitá sluncem a teplem, pro mě je to pozitivní...délka dne je už však srovnatelná s dubnem a rána budou příjemně svěží. Jinak ta ta tlaková výše dle modelů vypadá nekonečně. :jojo:

Co se týká srpna, zde byla průměrná teplota 19,3 st. což je 1,3 st. nad DP.

Jinak tento článek opět nemá chybu :D https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/520497-jen-krok-od-doby-ledove-prichazeji-nejbrutalnejsi-mrazy-za-40-let-varuje-expert?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Týden severního proudění přichází i v těch nejteplejších zimách.
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1507
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod mnej » 05. 09. 2023 07:07

Ahoj, tak konečně byla OBECNÁ CHYBA odstraněna a jdou opět psát příspěvky :) Ano Godliku, furt rejes, nesrovnavej moje naměřená data s ofic.stanici. Je to jiná lokalita, doufám, že ostatní, hlavně Brhel, ti to pěkně vysvětlil. :jojo: navíc i ostatní z okolní oblasti potvrzuji podobne úhrny, takže to není náhoda. Byl bych rád, kdybys konečně přestal zpochybnovacne brblat. Ty bys měl přejmenovat svůj nick na Brblator :D Naprostý souhlas s Vctiborem, že srpen na FVE tady propadák, červnova výroba byla nejvyšší, je to tak :jojo: prostě, kdo má FVE, tak spolehlivě ví, jak Oskar svítí a nějaké plačky tady pohledo pesimistu z okna nemůžou nikoho takového opít rohlikem. :) srovnávat starý a nový normál je míchání jablek s hruskama. Od mého průměru naměřeného v centru odfiltruj jeden stupeň jako zkreslení městské zástavby a rázem dostaneš v podstatě minimální odchylku od průměru. Měřit na okraji města, měl bych úplně jiné hodnoty než tady. Trošku bys měl používat mozek a ne furt propagandisticky hlásat, jak je všecko špatně. :jojo: Konečně přislo trochu hezkého počasí a čím déle bude v září svítit slunce, tím lépe pro pěkný říjen. Že září skončí v nadprůměru mě vůbec nevadí, hlavně, když nebudu koukat půl roku na NO a žít ve tmě. Kdybych žil v lokalitě, kde se NO nevyskytuje, tak by to byla paráda, bohužel takovej luxus má jen ADI a pár vyvolených v těch správných lokalitách. Když do konce září nespadne ani kapka, vůbec se zlobit nebudu. :jojo: Ciao :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 799
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod Meteo Weather » 05. 09. 2023 08:07

Ahoj všichni po delší době,
tak léto jak zde jíž padlo je za námi, ale jen to meteorologické.. Letošní září bude zřejmě po delší době velmi slunečné a vskutku na tuto roční dobu dost nadprůměrné.. Já vždy jezdím v září na dovolenou do Krkonoš na 14 dní a poslední roky ty září byly takové více připomínající podzim.. Letos tomu bude zřejmě jinak. Za tento výhled by se nemusel stydět červen, červenec ani srpen.. Já podobně teplé září pamatuji na horách v roce 2016. Asi tu se mnou bude většina nesouhlasit, ale já sem za to rád, že se nám takhle "léto" ještě prodlouží a že minimálně první polovina září bude skutečně letní.. Protože pak nás čeká zas přes půl roku jen doba šedi, tak proč si to sluníčko nyní ještě pořádně neužít. Já mám sice zimu rád, ale bohužel zimy už nejsou takovými jakými bývaly.. A mít téměř celý půlrok pouze šeď, šeď a šeď je hrozně depresivní .. Ten sníh v zimě prostě chybí a proto poslední roky mám radši tuhle letní polovinu roku..
Nyní zpět k předpovědím.. Vypadá to že slunečné počasí s velmi vysokými teplotami nás bude provázet minimálně do příštího úterý 12.9, poté možná ve středu či ve čtvrtek nějaká studená fronta a co bude dál je ve hvězdách.. Upřímně doufám, že se pak ještě znovu teplo obnoví..
Od pátku mě začíná dovolená na 14 dní, tak to je velmi slušný úvod, který se mi už nějaký ten pátek nepoštěstil..
Blog o pozorování počasí na Hořicku:
http://extremy-fotografie.blog.cz/
Web o pozorování bouřek na Hořicku
http://stormchasing.websnadno.cz/
Meteo Weather
Nováček

 
 
Příspěvky: 854
Registrace: 12. 09. 2009 09:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod godlike » 05. 09. 2023 09:27

2 Mnej, vzdyt v klidu, jen jsem se podivil, ze ma pulka Prostejova 100mm a druha 200mm. Jsem holt neverici divizna, to se o me vi..... :)

U me FVE pohoda, nevim jaky instalovany vykon ma ta Ctiborova. Me statistiky.

05/ 874kWh, 06/ 822kWh, 07/ 988kWh, 08/ 870kWh.

Jinak dalsi tyden se bude situace odvijet od toho, jak hodne se budou prohlubovat TN v oblasti VB a jejich dalsi postup....

Dik Ovare za super report z Italie... Je to tam pekny, zlaty zaprdeny Cesko... :D
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1197
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září

Příspěvekod Ovar » 05. 09. 2023 11:53

Naneštěstí je Prostějov asi město meteorologů, tolik stanic v jednom středně velkém městě jsem snad ještě neviděl :) . Na wundergroundu je v celém Prostějově asi 15 stanic a další jsou v jiných částech města v okolí všude kolem. Projel jsem si všechny, data nelze brát úplně přesně bez hlubší pozorovací řady a obecně málo informací o stanici. Nicméně všechny stanice vykazují úhrn od 110 mm po 179 mm, jejichž průměr odpovídá i odchylce, kterou automatické stanice občas mají. Z dat nelze ani vyvodit, že některá část města byla víc zalitá a jiná míň. Spíše když vezmu v potaz tu odchylku, tak to vypadá, že napršelo na přič Prostějovem takřka stejně. Jen v úplném středu/centru jsou 4 stanice, jedna má 138 mm o 2 bloky dál má 164 mm ta o ulici nalevo 166 mm, mimo centrum severně (nejseverněji co nějaká stanice je) má úhrn 166 mm. Východní část města vykazuje jedna ze stanic úhrn 166 mm, o ulici vedle je úhrn 176 mm. Pak třeba dál ve Vrahovicích tedy na východ od P vidím úhrn 191 mm, Držovice tedy na sever od P vykazují stanice úhrn 161 mm.

No Mneji, i když vezmu v potaz odchylku, které au. stanice mají, pořád tam vidím řekněme prostor pro otázky, které tu zazněly. Doufám že jsem ti to pěkně vysvětlil i bez brblání, přístup na wundergorud má každý kdo tam má účet, klidně si to projeď sám :jojo: .
Osobně bych ti doporučil pro zmírnění obav o tvoje přehnané úhrny, pořídit si plastový srážkoměr za 45,- a souběžně měřit pár měsíců po sobě srážky. Jak jsem psal, u naší stanice jsme tak zjistili odchylku 17%, milimetr sem a na konci upršeného měsíce data neseděla o 20 mm, ať už to bylo z jakéhokoliv důvodu.

Tropická vložka co se v modelech rýsuje je neskutečná, krom teplých dní totiž začnou být postupně teplé i noci a to je opět něco, co se zcela vymyká kontrole. Pociťově to bude velmi příjemné období a je vidět i podle srdíčkových reakcí u příspěvků na sociálních sítí, lidi se těší a dívají se na to pozitivně. I mě je tohle počasí příjemné (až na to odporné boční slunce co si hraje na léto :D ), ale zároveň vyslovuji jako správnej klimaalarmista i jisté pochybnosti, kam se to zase řítíme %) .


Ps.: mě příspěvky odesílat pořád nejdou
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé