29. 10. 2024 21:47
Ahoj,
Jen jsem se zeptal Chatgpt na zimu
Je zde La ninia, západní qbo a nadprůměrná sněhová pokrývka na Sibiři. Jak to ovlivní počasí ve střední Evropě v zimě?
ChatGPT řekl:
Vliv letošní zimní La Niñi, západní fáze kvazi-bienální oscilace (QBO), a nadprůměrné sněhové pokrývky na Sibiři může přispět k chladnějšímu počasí ve střední Evropě. La Niña obvykle vede k zesílené polární cirkulaci a k severněji posunutému proudění, které přináší chladný vzduch z východní Evropy a Ruska. Tento efekt může být zesílen, pokud vysoká sněhová pokrývka na Sibiři zvýší tlakovou výši, která podporuje šíření arktického vzduchu směrem do Evropy, což zvyšuje pravděpodobnost chladných zimních epizod.
National Weather Service
Přítomnost klimatických jevů, jako je La Niña, západní QBO (Quasi-Biennial Oscillation), a nadprůměrná sněhová pokrývka na Sibiři, může mít významný vliv na zimní počasí ve střední Evropě. Každý z těchto faktorů má své specifické účinky, které dohromady přispívají ke komplexnímu výsledku.
La Niña: Tento klimatický jev zpravidla přináší chladnější a vlhčí zimy do oblasti severní polokoule. La Niña zvyšuje pravděpodobnost chladnějšího počasí ve střední Evropě, což může znamenat nižší teploty a vyšší riziko sněhových srážek během zimních měsíců (Cohen et al., 2020).
Západní QBO: QBO je oscilace větrného proudění v oblasti rovníku a její západní fáze může podpořit vývoj blokujících vysokotlakých systémů ve střední Evropě. To by mohlo znamenat větší výskyt stabilních, studených anticyklon, které často přináší jasné, mrazivé počasí v zimě. Tento vliv se obvykle kombinuje s dalšími faktory, jako je La Niña, což může posílit chladnější a stabilnější počasí (Baldwin et al., 2001).
Sněhová pokrývka na Sibiři: Nadprůměrná sněhová pokrývka na Sibiři často vede k větší tvorbě vysokotlakých oblastí nad Ruskem a Sibiří. Tyto systémy mohou způsobit rozsáhlé studené proudění do Evropy, což zvýší pravděpodobnost chladného a sněhového počasí i ve střední Evropě. Tento efekt je často spojen se silnějším výběžkem chladného kontinentálního vzduchu z východu (Orsolini & Kvamstø, 2009).
Závěr
Kombinace La Niñy, západní fáze QBO a nadprůměrné sněhové pokrývky na Sibiři naznačuje pravděpodobnost chladnější a možná i sněhově bohaté zimy ve střední Evropě. Tyto faktory spolu zvyšují šanci na chladnější, stabilní počasí se zvýšeným výskytem sněhu.
Ono podobný výstup je na Severe Weather - odkaz - viz níže. Zdá se, že tentokrát - ať to se zimou dopadne jakkoli - nebude v ní převládat nekonečný JZ průvan veden hlubokými nížemi v Atlantiku. Spíše se výše usadí nad kontinentem s inverzí, nebo bude více severozápadně s možností studené advekce od severu až východu, což by dalo i nějaké to sněžení. No uvidíme
https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-2024-2025-forecast-what-to-expect-for-united-states-canada-europe-fa/
Tož toliko
A.
Ps. Ještě nacházím určitou korelaci mezi zimou 11/12 a letošní cirkulaci. Ono výše nás i v listopadu hned tak neopustí. T´ehda to bylo skoro celý listopad, až ke konci měsíce přišel ke slovu Atlantik. Nejchladněji bylo v poslední dekádě ledna a po větší část února, tehda slušně mrzlo s významným studeným vpádem s teplotami ve výšce i okolo -20, akorát přesně na Štědrý den dorazila mírná obleva. (ne ty, které byly v dalších rocích s 15 stupněmi). První polovina prosince o ničem. Na dlouhé JZ/J to letos nevypadá. No uvidíme.