31. 12. 2015 12:09
Vývoj na příští týden myslím celkově velice zajímavý z pozorovatelského hlediska.
Dneska jsme si jasně ověřili, že někde tam na severovýchodě fakt existoval studený vzduch a navzdory celému mediálnímu globálnímu oteplení najednou zmizely subtropy ze střední evropy jako mávnutím proutku!
Dnes od půlnoci je průměrná teplota -5.5°C , minimum pod -7°C a ještě teď -2.5°C !
Jak jsem psal, jsem zvědavý na to jestli srážkové pásmo z Německa přijde ve formě sněhu nebo mrznoucího deště, podle německého radaru je vidět I nějaký mokrý sníh v oblastech nad 400m ( pokud to mají vyšrafované správně) a pásmo postupuje pomalu na východ.
Nový GFS opět nová předpověď. V zásadě ale pozitivní pro zimu do 6.1. protože TN půjdou jižní drahou , po 6.1. tam je vidět zřetelné a patrně I výrazné oteplení , kdy můžeme vidět den opět s maximum kolem 10°C , protože jsme na ostrém rozhraní teplot a poměrně vysoké teploty ve výšce se budou nadále zdržovat okolo nás. TN půjdou opět severní drahou okolo nás a TV okolo Azor to rovněž vzdávat nechce a bude se protahovat nad španělsko a možná až k Itálii a umožní opět jihozápadní teplé proudění.
Pak ovšem už mnoho výstupů modeluje další zimní blokaci jak tu posílá meteomráz a ta by opět zajistila další zimní epizodu pro druhou lednovou dekádu.
Indexy NAO , AO v podstatě jsou vypočítané také z těch stejných modelových dat, takže to podpoří a budou se měnit dál s modely.
Každopádně Zima to vyloženě v lednu nevzdává, I když nesmíme si to představovat jako z ladových obrázků, 20cm sněhu až do Března a zamrzlé rybníky. Respektive článek o počasí s obrázkem zimní idylky jak nám ukáže brzy nějaký článek na idnes.cz od paní Honsové.
Sledoval jsem I aktuální vývoj sluneční aktivity. Počet slunečních skvrn klesá a I TSI vykázalo výkyv poklesu pod 1360.5 jednotek , což dle historického grafu bylo vidět naposledy na počátku 20. ho století.
Solární cyklus 24 jde nezadržitelně ke svému konci a minimu ale samozřejmě toto nemá na aktuální počasí žádný vliv. Spíš z určitým zpožděním se projeví v následujících letech a patrně v roce kdy uvidíme pacifickou anomálii "LA Niňa".
Takže abysme pak po teplém roce 2015 neslintali až přijdou třeskuté zimy v roce 2018 například

Jinak ve světě se děje mnoho extrémního počasí : vedle záplav v Británii si povšiměte I silných záplav v jižní Americe, v Argentině na řece Paraná a dalších... Možná toto I negativně ovliví start Dakaru 2016, což samozřejmě je prd oproti mnoha tisícům lidí bez domova nyní v těchto oblastech..