02. 01. 2016 17:04
Zdravím ! Dneska přidám odkaz na velmi zajímavé nové video od Davida Du Byne , které shodou okolností docela I zapadá do poslední diskuze co tu probíhá.
https://www.youtube.com/watch?v=aXL7N27g17QOpět musíme to brat s uvozovkami, je to jenom určitá studie a hypotéza.
V podstatě bude nyní velice zajímavé sledovat jak se budou nadále ochlazovat oblasti rovníkového pacifiku, vzhledem k tomu že maximálních teplot v rámci aktuálního EL Niňa již dosáhly.
Z historických dat je vidno, že pacific se pak ochlazuje poměrně výrazně a umožňuje vzniku opačné teplotní anomálie La Niňa. La Niňa potom ovlivńuje světové počasí jiným způsobem.
Sledoval jsem jak na výrazné "La Niňa" roky reagovalo naše počasí a nezjistil jsem žádnou jednoznačnou korelaci. V roce 2010 jsme měli velmi studenou zimu a I tu co následovala v roce 2011. Ovšem ostatní výrazné období v "La Niňa" fenoménu např v letech 1974/75 a 88/89 přinášely naopak zrovna teplé zimy v ČR. (tehdy samozřejmě ještě ČSSR

Když se dostaneme dál do minulosti a podíváme se na konstrukci kterou ten David Du byne nabízí, tak pak bychom našli možná ještě nějaké zajímavé korelace pro 40tý léta, kdy jsme se vyskytovali v oblasti klesající sluneční activity v rámci 11letého cyklu + nastupujícího La Niňa. Např. rok 1942 měl velmi studenou zimu se zaznamenanými teplotními rekordy minimálních teplot.
Ale jako celek nevím. Loni jsem si myslel, že už letos v zimě 2015/2016 můžeme v zimním vzorci pro evropu nalézt náznaky ochlazování které bude spojené postupným snižováním sluneční activity v cyklu 24 a naopak jsme měli opravdu neobyčejně extrémně teplý rok ( viz údaje a údaje kolegů v "průměrných hodnotách roku 2015" ) a skoro mi připadá dneska přihlouplé ve světlé té reality tvrdit. Počkejte na zimu 2016/2017 , tam teprv uvídíme !

Co chci ale říct, je že se mi nezdá mimo misu předpokládat vyšší pravděpodobnost konstelací pro chladnější evropskou zimu pro příští rok. To mi vzhledem k informacím a datům co vídím přijde logické.
Aktuálně k lednu :
V podstatě jak tu píšete, jen přidám jeden můj postřeh nebo názor.
Azorská TV a její protáhlá část nad středomořím bude patrně sitovaná oproti prosinci o něco jižněji a spíš nad severní Afrikou. Pro nás by to mohlo být pozitivní hlavně v tom, že TN z atlantiku půjdou o trochu jižnější drahou než v prosinci a dodají vice srážek. Špatná zpráva je, že to proudění bude I tak teplé, takže v období od 6.1. a možná nakoneci I od 5.1. bude ve výškách pod 600m v dešti a později přechodně v dešti ve všech polohách.
A v druhé decade se asi objeví (snad) severozápadní a přechodně krátce severní proudění.
Můj odhad je, že v prvních dvou dekádách ledna uvidíme poměrně dost srážek ( ne všude tedy) a přechodně může napadnout trochu sněhu I v nížinách, kde ovšem nepřežije o mnoho déle než 24hod.
Teplotně to bude odlišné východ / západ jak tu píšete , s tím naprosto souhlasím ale I na moravě bych tipoval celou polovinu ledna v teplotním naprůměru. Ale ne o extrémní hodnotu, jen o max. 2°C.
Na druhou stranu zajímavé připomenout 12cm sněhu co psal Kamil v oblasti Zlaté Hory / Glucholazy ( Polsko) které tak nějak nebyli očekávané a přejme jim tam jejich další 4 dni zimní idylky kterou nemají nyní ani v Krkonoších

V tom je to počasí krásně nevyzpytatelné