Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Téma uzamknuto

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 11:41

Tak brat ochladenie ako hotovu vec dnes urcite nemozme, hoci ochladenie zrejme pride, otazna je jeho dlzka a intenzita. Staci pozriet na aktualizujuci sa GFS, ktory sice potvrdzuje ochladenie, ale staci, ze TV nad Atlantikom nezmohutnie dostatocne, popripade necha slabsie miesto v blokaciu a TN to vyuzije. Aktualny GFS nechava slabsie miesto na juznej strane TV a to moze uplne zmenit blokaciu. Ale musime si este pockat do vikendu a snad budeme mudrejsi.

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 11:50

Nemůžu si pomoct a musím zareagovat. Když modely ukazovaly před vánoci teplo, tak tady hodně lidí brečelo nad tím, že už zima nepřijde, že to můžeme odpískat. Když pak mělo přijít ochlazení, tak tito lidé zase psali, že to určiztě nebude tak žhavé a že je to daleko, že kdo ví, jestli přijde a pokud ano, tak to bude krátkodobé a beze srážek... a že určitě nenapadne žádní ledový natož arktický den. Když měla přijít obleva, tak zase všichni věděli, že to bude určitě pořádné teplo a pak už se povezeme zase v duchu teplých a suchých dní - i když oteplení bylo dost daleko. Teď se ukázalo, že obleva nebude nic tak drastického a rýsuje se nám nádherná zimní situace jak pro hory, tak pro nížiny a zase tu někteří brblají, že je to daleko a proč se tím vlastně zabýváme, ale že oni tu vyzdvihují a uvádí jako fakt jakoukoliv a jakkoliv vzdálenou teplou situaci, to už nějak neřeší. Lidi proboha mějte radost (týká se to jen konkrétních jedinců). Ano se srážkama je to různě, někde teď mají krásnou zimu a někde, třeba i u nás je jen poprašek, ale aspoň mrzne a když se člověk podívá z okna, tak to vypadá jako v zimně! Následující ochlazení si myslím přinese srážek dostatek a všichni si zimu užijeme! Howg! :zima: :snih:

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 11:58

Tak nad Prahou a i v podstatě v celém okolí již třetí den, s malými přestávkami, sněží střídavou intenzitou. Už dlouho si nepamatuji tak krásný pohled z okna kanceláře. Něco takového snad nečekali ani vrabčáci na stromech :-)))
Když se podíváte na téměř všechny modely, včetně nejnovějšího gfs, který je pořádně mrazivý, po krátkém oteplení nás čeká myslím si další velice hezká epizoda. Užívejte si zimního počasí :)

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 12:05

Je to nádhera! Konečně. GFS zatim o víkendu hází teploty v rozpětí 2 na západě, -4 na východě, takže to zas není tak dramatické oteplení. Aladin si drží do pátku maxima kolem 2 spíš jen na jihozápadě, většinou ale 0 i minus -4. Tak uvidíme, noci se drží pod nulou, což je dobré.

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 12:11

Myslím si, že tento slovenský článek stojí za přečtení: ;) Shrnuje danou aktuální situaci a dává jakýsi předpoklad kvalitní druhé poloviny zimy... :snehulak:

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 12:16

Tak rozhodujuci vplyv na buduci vyvoj, teda na tu blokaciu, moze zohrat TN JZ od Azor, ktoru modely kreslia zaciatkom buduceho tyzdna. Prave ta moze byt jazyckom na vahach, aku podobu bude mat blokacia. Proste rozhoduju stale malickosti a ani dalsie vystupy nam velmi nepomozu.

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 12:18

Pokud se důkladně podíváte na družicové snímky, tak je tam ještě jeden důvod, proč se tak v S a SZ polovině území neotepluje... Do jižních Čech a postupně i Moravu proudí vzduch skutečně od JZ a pomalu vytlačuje studený vzduch, co je u země. Do Z, SZ a S Čech proudí o něco chladnější vzduch od SZ, proto i to oteplování jde pomaleji, než se očekávalo... Jinak dnes u nás s menšími přestávkami sněží, zatím to hodilo cca 3 mm, což ve ve sněhu ty 3 cm budou.
Jinak výhled opravdu vypadá zimně, modely se shodují na oteplení So, Ne, Po a pak postupné ochlazování (zpočátku hlavně na horách). Pokud bude o víkendu v noci pod nulou (jako že má být), tak abych se ani takového úbytku sněhové pokrývky neobával. Příští týden zima se vším všudy ( :zima: :snih: :vitr: ). Užívejte plnými doušky...

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 12:29

Patricio11: Díky za odkaz, ta statistika indexů je zajímavá.

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 13:06

Ahoj všem,
dovolím si taky přidat svůj pohled na věc. Jak už jsem psal včera, blokace je již jistá, do úterý - středy příštího týdne můžeme čekat teploty 0 - 6 C,včetně srážek, které budou podle mě ve formě deště jen v nejnižších polohách a postupné ochlazování někde k hodnotám -4 až 0 C do konce příštího týdne. dále už je to jen spekulace. AO,NAo jsou dole v souladu s předpovědí modelů, včetně ansáblů,nevím, co by se muselo stát, aby to bylo jinak..

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 13:08

pořád se potvrzuje příchod Fabiánské zimy a velmi slabé tříkrálové oteplení, zejména u nás. Tady se již 9 dní nedostala teplota nad nulu, sic to zřejmě bude platit dnes napředposledy. Osobně pak čekám v pátek kolem 0°C a sobota a neděle, pondělí tak někde kolem 0 až +2°C v maximech.

To úterý příliv Z/JZ s maximy výše (+4 či +6°C), ale podle všeho už ve středu průnik studeňáku, který bude směrem k polovině měsíce vrcholit. TV zalezlá až na Islandu, to může být delší záležitost...

jinak se nemůžu pomoci, diskuse se ubrala konstruktivně jen díky tomu, že je zima a nezahálejí palčáky, škoda, že to nevydrží :thx:

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 13:24

Tak já bych v tuto chvíli s tímto cca 6 denním oteplením nebyl takový optimista - dnes už leze teplota přes 0 a počítám, že do 11.1. nebude v Čechách (Morava mně nezajímá) v polohách do cca 400 m.n.m po sněhu ani památky. Máme štěstí, že proudění při zemi je poměrně slabé.
Další vývoj - nevypadá to špatně, ALE - ještě se to může různě "překrucovat". Ochlazení tedy vypadá velmi pravděpodobně, ale odhadovat v tuto chvíli jeho délku nebo intenzitu by bylo věštěním....
Osobně si myslím, že by to nemusela být úplně krátkodobá záležitost a také si myslím, že to může být i nakonec jakýsi pomyslný vrchol zimy... :jojo: :jojo: :jojo:

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 13:27

oteplení, tedy ta skutečná obleva bude tak 3-4 denní. SZ Sudety mě nezajímají :cool:

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 13:36

Stejně to sleze i na Moravě 11. a nejpozději 12.1. - to je fakt ...:D :D :D

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 13:38

Ahojky,

Oteplení aspoň na Ostravsku bude trvat od pátku do pondělí, s tím, že v úterý srážky půjdou opět do sněžení.
Jinými slovy obleva necelých 5 dní, to ujde. :)
I zítra tady bude celodenní mráz, nad nulu to vyleze až v pátek.
Ansámbly již několik výstupů jsou velmi dobré, no co dodat - snad aby přišlo k tomu všemu hodně srážek.
Tady máme pouhé 3 cm sněhu, dokonce Praha má více, takže to už nepotřebuje komentáře.
JInými slovy za 3 týdny 3-4 mm vyjádřeno v tekuté podobě. Co k tomu dodat .... :(
Snad jen to, že moc doufám, že si to modely s nedělní až úterní níží nerozmyslí - pro naší oblast by to značilo slušné úhrny deště, pak sněhu ....
No uvidíme, ochlazení poté vypadá opět zase spíše nasucho. Ale bude podle všeho trvat minimálně stejně dlouho, jako nynější, nejspíše i déle. Pokud by tomu bylo tak, leden by skončil minimálně v průměru, pokud ne rovnou pod ním.

Přeji pěkné, zatím zimní odpoledne...

Re: Předpověd počasí na Leden 2016

06. 01. 2016 13:46

Aktuální prognóza je velmi slibná!
Bohužel jen v němčině :) ,ale taková procenta ve prospěch zimy tu dlouho nebyla! :snih: :zima:

Wetterprognose vom 6. Januar

Anzeige



Anzeige



D
ie aktuelle Luftmassengrenze hat in einem breiten Streifen zwischen Bremen und Nürnberg für etwas Schneefall und einer Schneedecke von 1-7 cm und in höheren Lagen bis zu 13 cm gesorgt (Aktuelle Schneehöhen). Die Luftmassengrenze wird sich voraussichtlich bis zum Wochenende weitgehend auflösen, so dass der gefallene Schnee am Wochenende langsam aber stetig wieder abtauen kann. Zum aktuellen Stand ist die Milderung aber nur vorübergehend und die vorwiegend aus südlichen und westlichen Landesteilen kommenden Fragen nach "Wann kommt der Schnee, bzw. wann kommt der Winter?" kann heute schon etwas präziser beantwortet werden.

Bereits in den letzten Tagen wurde auf das breite Entwicklungsspektrum in den Simulationen für das zweite Januar-Drittel und der daraus folgenden "Sprunghaftigkeit" der Wettermodelle hingewiesen. Heute simuliert das amerikanische Wettermodell aber eine Variante, welche schon seit langer Zeit nicht mehr in den Simulationen zu beobachten war und das "Zeug dazu hat", die Großwetterlage nachhaltig umzukrempeln. So liegt zum 10./11. Januar noch der Tiefdruckkomplex über England und verlagert sich bis zum 13. Januar über die Nord- und Ostsee über das östliche Skandinavien. Im gleichen Zeitraum gelingt es einem Hochdrucksystem auf dem Atlantik sich gen Norden in Richtung Grönland aufzuwölben, so dass die atlantische Frontalzone frühzeitig blockiert werden kann und keinen Einfluss mehr auf das Wetter über Deutschland, Österreich und die Schweiz nehmen kann. Im Zeitraum vom 13./15. Januar gelingt es dem Tief sich über Skandinavien in gradientenstarker Struktur zu positionieren und führt im Verbund mit dem Hochdrucksystem zwischen den Azoren und Grönland kalte Luftmassen arktischen Ursprungs nach Süden, welche zum 14. Januar auch Deutschland und zum 15. Januar die Schweiz und Österreich erreichen können. Interessant ist jedoch die strukturelle Achsausrichtung zwischen dem Tief und dem Hoch, welche zum 15. Januar von Nordost nach Südwest verlaufen kann. Anders ausgedrückt wird mit dieser Zirkulationsströmung ein Trog Mitteleuropa initialisiert werden können, so dass zum 15./16. Januar ein Mittelmeertief entstehen kann. Der "Kaltluftmotor" wäre in dieser Konstellation als intakt zu bezeichnen, was bis in tiefere Lagen hinab für Dauerfrost und Schneefall bis zum 22. Januar sorgen könnte. Vereinfacht ausgedrückt entspricht diese Simulation einem nachhaltigen Wintereinbruch im Zeitraum 13./22. Januar.

Etwas anders ist die Simulation des europäischen Wettermodells, welche im Ansatz zwar ähnlich ist, jedoch gelingt der Trogprozess mit Tief über dem Mittelmeerraum zur Monatsmitte nicht. Stattdessen greift das Azorenhoch mit einem Hochdruckkeil auf Mitteleuropa über. Das entspräche einer Nord- bis Nordwestwetterlage, welche hohe Wahrscheinlichkeiten für Winter ab den mittleren Lagen (400-600 Meter) in Aussicht stellt, jedoch könnte es in tieferen Lagen nasskalt bleiben (-1/+2 Grad).

Die Details mögen sicherlich in den kommenden Stunden hin und her schwanken, jedoch sind sich die Wettermodelle weitgehend darüber einig, als dass der Zeitraum zwischen dem 13./18. Januar in weiten Teilen von Deutschland winterlich(er) ausfallen kann. Die Kontrollläufe stützen den Temperaturrückgang im zweiten Januar-Drittel mehrheitlich und unter Umständen auch nachhaltig. So liegt das Temperaturspektrum am 13. Januar noch zwischen -6/+6 Grad (Mittelwert: +3 Grad über dem Westen, +2 Grad über dem Süden und +0 Grad über dem Norden und Osten) und am 18. Januar zwischen -12/+10 Grad (Mittelwert: -1/0 Grad über dem Norden und Westen und -3/-4 Grad über dem Süden und Osten). Die kalten Varianten festigen sich zunehmend und werden in Summe zahlreicher. Deutlicher zeigt sich das anhand der Verhältnisse der Kontrollläufe von zu kalt (<-1) / normal (+0/+5) / zu warm (>+6), welche am 13. Januar bei 30/60/10 und am 21. Januar bei 75/15/10 liegen. Der Winter kommt demnach mit höher Wahrscheinlichkeit.

Woran liegt das? Bereits vor ein paar Tagen wurde an dieser Stelle beschrieben, wie instabil sich der Polarwirbel derzeit präsentiert und nach dem sog. AO Index Wert - welcher aktuell deutlich im negativen Bereich liegt - auch bleiben wird. Der Grund hierfür ist ein Hochdrucksystem, welche sich auf zwei Wegen dem Nordpol nähert. Zum einen aus Richtung Alaska und zum anderen aus dem sibirischen Raum. Beiden Hochdrucksystemen gelingt es eine Hochdruckbrücke von des Westküste der USA über den Nordpol bis über das nördliche China aufzubauen. Das kommt so nicht alle Tage vor und hat ein kräftigeres Hochdrucksystem von bis zu 1050 hPa über dem Polarkreis zur Folge. Und dieses Hochdrucksystem baut eine weitere Hochdruckbrücke zum Hoch über Grönland auf, welches sich im weiteren Verlauf bis zu den Azoren hinunter erstrecken kann. Hochdrucksysteme drehen sich im und Tiefdrucksysteme gegen den Uhrzeigersinn. Wenn man sich die Erde von oben vorstellt wird schnell klar, dass im Verbund der Wettersysteme die kalten Luftmassen in Richtung Mitteleuropa geführt werden können. Das Hochdrucksystem über dem Nordpol ist dabei so stark, dass es in Teilen zum Polarwirbelsplit reichen kann - zumindest simuliert das amerikanische Wettermodell die Abspaltung eines größeren Teilwirbels über dem skandinavischen Raum, was den "Vollwinter" mitsamt einer "gestörten" Zirkulation nach Mitteleuropa bringen könnte. Dem aber noch nicht genug, denn nach den aktuellen Varianten des amerikanischen Wettermodells könnte mit einem kräftigeren Minor-Warming in Stratosphärenhöhe zum 18./19. Januar noch eins "oben drauf" gesetzt werden. Warum? Das Minor-Warming hat nach diesen Berechnungen durchaus das "Zeug" zum Major-Warming, was den Winter richtig nachhaltig machen könnte. Die Betonung liegt auf könnte - denn eines muss heute auch erwähnt sein: die Konstellation mit dem Polarhoch ist als fragil zu bezeichnen und die letzten Tage haben gezeigt, wie breit das Entwicklungsspektrum aufgestellt ist und zu welchen Schwankungen das in den Simulationen führt. Erst wenn die teils hochwinterliche Wetterlage mehrmals hintereinander berechnet wird, steigt auch deren Eintreffwahrscheinlichkeit. Es bleibt spannend - aus diesem Grund erfolgt heute Abend gegen 21:00 Uhr das nächste Update zum Wetter im Winter an dieser Stelle.
Téma uzamknuto