16. 01. 2022 23:47
Kolega mnej opět nezklamal, a na dobrou noc připojil pěkný a konstruktivní rozbor věci, navíc na začátku celkem pobavil s tím hulením
Já tedy nevím co Today a Michal 1 znají, ale s takovým ochlazením by se změnilo celé tlakové pole. Souhlasím s názorem kolegy Trolla. Již v dříve uvedené publikaci se několikrát uvádělo, že by s nastupující TV od východu často přicházel holomráz vzhledem k silné TV nad Uralem, která by se prošoupla až někam do oblasti Dněpru. Znamenalo by to hlavně odstavení vlivu TN nad středomořím, které by se po blokaci od SV nedokázali vyšoupnout nikterak moc na sever, takže by střední Evropa byla mimořádně chladná, ale také i suchá. Častá inverze by asi nebyla moc velkým potěšením pro pány kolegy.
Letní postavení TÚ by spíše napomáhalo výraznějším srážkám vrstevnatého charakteru, což by v některých ohledech mohlo přinášet také i povodně, či jiné katastrofy. To nejsou nějaké blafy, ale realita, která je postavená na faktických poznatcích z několika bakalářských prací.
K výhledům:
Zdá se, že nakonec ochlazení v příštím týdnu bude kratší než se zdálo. Pokud vyjdou současné výhledy, tak už někdy o víkendu to vypadá na oteplení. Zajímavě to pro mě vypadá hlavně ve čtvrtek, či v pátek, kdy by s další SF mohlo přijít celkem dost srážek a také i sněžení, které by se nám vcelku hodilo.
Pokud bych vzal delší vyhlídku, tak pokud by vyšel GFS z 12UTC, tak by se pak mohlo opětovně ochladit. Nad Uralem vidím TV, tedy možnost opětovného zimního rázu počasí, ale moc dlouho nám tato konstelace přát nebude, co koukám na anomálie v tlaku vzduchu, tak nad Uralem se začne snižovat již kolem půlky únoru, času není nazbyt.
A zajímavé veletoče předpovědní modely také v případě vlivu PV. Pokud se správně dívám na minulé výstupy, tak nejprve se zdálo v rozdělení na Americkou a Sibiřskou buňku PV. Nové výhledy (neděle 12UTC) zase dávají trošičku jiné divadlo, kdy vortex přežije i do začátku února. Pokud se rozpadne v půlce únor, mohlo by dojít rovnou k finálnímu rozpadu, tedy by nás pak jeho vliv netrápil na jaře, kdy se díky jeho konstelaci TÚ zima vzdala až na konci května de facto.
No pokud se něco výraznějšího nezmění, tak bych asi zatím nic moc velkého neviděl. Ale koukneme se raději do nitra, co vy na to?
Ohledně nerovnováhy vortexu svědčí také i AO index. Nevypadá zrovna moc přesvědčeně a zdá se mi, že ještě dlouho budou oba dva hlavní hráči, tedy GFS a ECMWF přešlapovat na jednom místě. Vortex se jen tak nebude chtít rozpadnout, něco mu musí podkopnout nohy, ale když se koukám, tak mě napadá jen stratosférická uralská blokace, která se dle následujícího obrázku nijak moc silně nejeví.
Co se týče MJO, tak to nám asi také moc nehodlá pomoci. De facto nám bude tak kroutit jet stream, že nedovolí silnějšímu vpádu ledové hmoty od S/SV, která by zabezpečila zimu v celé střední Evropě. Možný náznak bych viděl kolem 6. února.
No a zde taková veselá ukázka dalšího dějství pohledem polárního vortexu. Troposféra je nakloněná k chladu a sněhu, ale stratosféra je s kladnou indexací a spíše větvená do vlhčího módu. Jak toto dopadne? Autor Judah Cohen poznamenává, že buď se usmíří a vzejde z toho mix, a nebo chlad, tak uvidíme. Zároveň dodává, že termín SSW někdy mezi 21. lednem - 14. únorem, pak někdy na konci února i možnost MSW.
Ps: Díky za neustálou podporu od vás všech, moc s jí vážím. Nečekal bych, že v 16 letech bych dostával takovou podporu, díky ještě jednou všem.
Hezký večer všem