18. 01. 2022 21:47
Dobrý večer kolegové, velice mne těší návrat meteomraze. Jeho příspěvky byly vždy ukázkou meteorologické noblesy, tak doufám, že i nadále v tom bude pokračovat
Na začátek bych chtěl říci, že někteří kolegové mi připadají, že zatímco přes den dokáží psát příspěvky s celkem vysokou mírou objektivity a subjektivity, tak směrem k noci mi připadá, že své myšlenky a názory hledají v místních lihovarech, či krčmách. Je to zajímavé sledovat. Narážím tím na některé známé tváře.
K výhledu:
V současném výhledu vidím pro tento týden celkem dost zajímavých synoptických situací, které mohou alespoň částečně a přechodně vylepšit dojem z letošní zimy. Čeká nás frontální systém, posléze výrazně prochlazená advekce od SZ s množstvím oceánské vlhkosti, která bude zdrojem pro nás celkem intenzivních srážek ve formě přeháněk.
Mě avšak stále více zajímá výhled dlouhodobý, navíc nejen při zemi, ale také vysoko nad zemským povrchem. Když jsem již na začátku ledna začal predikovat, že dle mého se vortex začne směrem k začátku února hroutit, tak se zdá, že jsem až tak daleko od pravdy nebyl. Když se totiž podíváme na stav polárního vortexu, tak nás zaujme jednak poměrně výrazné sibiřské oteplení, ale také poměrně výrazný tlak na jeho hlavní buňku and Grónskem.
Když se tak koukám na vývoj v tlakovém poli, tak se plně přikláním k názoru kolegy
Kombiho. Uralská blokační TV se nad Uralem nachází, dokonce se svým výběžkem dostane až nad Ukrajinu, což by byla krásná synoptika přímo pro vpád kontinentálně prochlazené hmoty nad oblasti celé východní, střední a západní Evropy. Jenže. Tady máme ten velký háček.
Tak slabá blokace Atlantiku de facto brání v pohybu veškerého chladnějšího vzduchu and Evropu. I tlakové útvary mnohem více na sever, které jsou zatím velice chabé pro výraznější propad studené advekce, která by přinesla větší zimu pro naše oblasti. Chce to posun hlavně arktické TN více směrem na jih, ale něco tam její cestu blokuje.
Ohledně vortexu:Já si již několik let, které se pohybuji v meteorologickém prostředí, ať už jako
Brňáček, Sněžník apod. stojím za tím, že je nutné počkat na příhodné podmínky, které by společně s rozpadem vortexu mohly pomoci nějakému většímu "Arctic blast" and Evropou.
Aktuálně to vypadá velice dobře. Pokud by se vortex rozpadnul, slabší jádro nad Sibiří by se pod nátlakem
Rossbyho vlny, kterou bude velice rychle decimovat stratosférická blokace nad Uralem.Na tlak vortexu lehce reaguje i MJO, pokud by nějak tak vydrželo, tak by mohl zůstat více rozvlněný Jet stream, který by mohl společně s rozděleným (částečně rozpadlým) vortexem to hlavní, co by napomohlo zimnímu počasí v Evropě.
Já si nenalhávám a řeknu to narovinu. Vortex a jeho vliv na Evropu bude o koule. Buď si nás vortex udobří, přinese chladnější a zimní počasí, a nebo si nás omotá na ocase a pověsí za koule do průvanu.
Přeji příjemný zbytek večera