13. 08. 2016 20:32
Vratislav:
Uvidíme, není to však vyloučeno. Ono, když je dole takový tlakový maglajz, nevýrazné tlakové pole, většinou to končí blbě - tedy přílivem teplého/velmi teplého vzduchu. Před pár dny jsem psal o tom, že ona situace po 18 je nestabilní. To značí přesně toto.
V poslední době dochází často k překopání povětrnostní situace k teplému módu právě z tohoto, co bude zde nyní - tedy výše západně a mělké níže na východ od nás. Ono kdyby se přitom dole vytvořila janovská níže a tlakový gradient a s tím i rozdíl teplotní narostl, bylo by to ok, nicméně zde naopak dojde k nasunu výše od Z/JZ a zároveň k vytvoření jejího samostatného jádra, aspoň podle GFS. To znamená, že po její zadní straně k nám velmi záhy by měl proudit dost teplý vzduch, podpořen fénovým efektem Alpského masívu.
Co je špatné, že NAO je opět v mínusu.
Takže víkendová situace sice skončí ochlazením již v neděli odpoledne, ovšem, co hrozí, je to, že půjde jen o ochlazení přechodné, které přeci jen vystřídá dost teplý mód. A suchý.
ECÁk kteslí tlakový most mezí výši nad Atlantikem a výáši nad Ruskem. Tato varianta je sympatičtější. Dává sice poměrně teplé počasí, ovšem v žádném případě nehrozí tropy. Tato varianta se mně zamlouvá docela více. Budu tedy doufát v letošní větší úspěšnost modelu evropského
Uvidíme, je to ještě daleko a budu velmi rád, když současný GFS náčrt nevyjde. Dlouhodobější výhledy ČHMÚ s tím třeba nepočítají. GFS navíc během tohoto léta, byl často mimo stran chystaného oteplení. Na rozdíl od loňska většinou vyhrála spíše varianta mírnější, ba dokonce chladná - viz týden předchozí a koneckonců i ten, který bude následovat. Z nadprůměru/průměru tu máme nakonec slabý podprůměr - myslím tím oblast Slezska.
Na straně druhé, je možné, že tentokráte to vyjít může. NAO je důle a spodek je velmi prohřátý, takže do jisté míry podmínky k tomu jsou. Naopak Ecák kreslí docela hezké věci.
tož uvidíme