Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Odeslat odpověď

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

14. 11. 2013 21:40

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

14. 11. 2013 22:47

Ale to má být první sněhová pokrývka, a ne první sněhové vločky.

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

15. 11. 2013 08:02

Podle ČHMU by se měl ted na stanici Praha-Ruzyně nacházet poprašek. Nicméně to se nebavíme o nížinách, těm to pravděpodobně uteklo tentokrát jen o vlásek. Škoda...

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

15. 11. 2013 09:00

Já měl pokrývku na Praze 9 na autě... Nicmoc, ale na kouli to stačilo :)

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

15. 11. 2013 11:52

Zdravím,zde na SV Moravy si na první sněhovou pokrývku ještě pěkně dlouho počkáme.Tento rok to určitě nebude,pokud se zadaří tak to vidím nejdřív na 2 dekádu v lednu.Zatím nic nenasvědčuje příchodu zimy zde na SV.Západ republiky na tom bude o něco lépe...

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

15. 11. 2013 13:28

Tak dnešní datum byl tedy první se sněhovou pokrývkou, hustě sněžilo od 02:00 do 04:00. Ve dvě ráno sem lítal venku s foťákem, sníh se začínal držet :) . No a ještě v půl osmé ležela souvislá vrstva sněhu, naměřil jsem něco přes 1 cm :cool: .

Již po 15 minutách sněžení se udělal poprašek. Škoda že mi to ráno nevyšlo s foťákem, to by byla hezčí fotka.

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

15. 11. 2013 16:55

No, otázka jak v těch nížinách (460 m.n.m. rozhodně není nížina, ale to už tu bylo rozebíráno). Asi si ale můžem napsat do meteodeníčku 1. sněhová pokrývka 15.11.2013 :jojo:

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

15. 11. 2013 17:41

To je diskrimace.. :D .

Ne, na jednu stranu máš pravdu, nejsme typická nížina, na druhou stranu je fér rozdělit území podle nadmořské výšky hlavně co se týče první sněhové pokrývky nebo studeného vzduchu? ;)

Dobře to rozdělil vacipa01, jen je tu malinkej detail. Viz třeba jeho zmíněný Liberec, který je o více jak 60 metrů níže než my. My jsme o proti Liberci subtropická oblast, a co teprv takový Trutnov ;) . Ono v ČR není nížina jako nížina.

Pokud by to mělo vylepšit situaci, tak si vygoogluj Horšovský Týn, který je vedle nás v ďolíku, nejnižší bod je řeka Radbuza. Dneska tam také bylo bílo :ahoj: .

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

15. 11. 2013 17:50

Tak o první sněhovou pokrývku v nížinách se dnes ještě určitě nejedná. Nejníže položenou stanicí ČHMÚ, kde se dnes objevila sněhová pokrývka byly údajně Kocelovice, čili polohy kolem 500 m.n.m., což je dá se říci i v souladu s tím, co tady píše Ovar. Tudíž máme první pokrývku ve středních polohách.

Osobně si myslím, že na další sněhovou pokrývku ve středních polohách, možná ojediněle i v nížinách, nebudeme čekat až tak dlouho, pravděpodobně jen do druhé pol. příštího týdne. Zatím to vypadá, že se to bude týkat zejména Čech, možná dokonce jen Z, JZ či SZ okraje. I když nelze vyloučit, že chladný vzduch zůstane nakonec nad Německem a ostrouháme i my, je to přeci jen ještě daleko.

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

15. 11. 2013 18:29

Zdravím všechny,obvykle sem začínám psát s prvním sněžením-tak jsem tady! :ahoj:
Ráno sněžilo docela dost,což mne velice překvapilo ale samozřejmě se to nedrželo. Takže sněhová pokrývka u nás/380mnm. ne,ale na okolních kopcích cca 450-530mnm. už alespoň ráno poprašek byl! I když slovo poprašek pro tu mokrou sračku se asi moc nehodí!

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

15. 11. 2013 20:05

Je opravdu obrovský rozdíl mezi stejnou nadmořskou výškou na severu - severozápadě republiky a jihozápadě republiky. Rozdíl v průměrné teplotě tvoří i více jak 1°C. Horšovský Týn, s výškou kolem 370 m n.m. je mnohem teplejším místem, než např. Broumov, Varnsdorf či Liberec ve stejné nadmořské výšce. Byla jen velká shoda okolností, že se nejstudenější vzduch (nejen) v 850 hPa akumuloval právě v JZ Čechách, kde byly zároveň i srážky, což dalo za vzniku první letošní sněhové pokrývce v nížině právě na JZ Čech (pod 400 metrů). Čili dnešek se dá považovat za den s první sněhovou pokrývkou v nížinách, ač bylo postihnuto jen malé území pod 400 metrů, u Radbuzy dokonce i pod 350 metrů.

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

15. 11. 2013 21:40

Naprosto souhlasím s Rade. Na severu je fakt rozdíl znatelný a vidím to každou zimu...
U nás bohužel nic nenapadlo, ale večer tu byly zelené odrazy při teplotě pod nulou, ale srážky bohužel nedopadaly na zem, jinak by nejspíš sněžilo. Běhěm noci nevím (spal jsem) a ráno začalo slabě pršet.
Můj první tip na 18.11. nejspíš nevýjde, ale další naděje je tu na příští víkend. :)

P.S. poslední výstup yr.no je celkem povedený, sice chybí trošku sníh, ale něco tam přece jen je... škoda, že to zítra nejspíš bude jinak.

Obrázek

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

15. 11. 2013 22:44

Kuba5 - Tvá lokalita je toho rozdílu, mezi severem a jihem, myslím, také zářným příkladem :) .

Jinak možná zde budu terčem posměchu a nesouhlasu, ale před časem jsem na tuto tématiku vytvořil mapu, kde právě uvádím ty rozdíly mezi severem a jihozápadem ČR. Mapka je na konci článku a po kliknutí se zvětší http://tropik.cz/cms.php?id_cms=318

Je to sice OT, ale navazujeme na to právě s tím sněžením v nížinách ;) .

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

16. 11. 2013 00:12

Náhodou zajímavá věc, a pro okresy PV a Kolín naprosto sedí. :thx:
Také mohu z vlastní zkušenosti potvrdit rozdíl byť jen mezi J a Středními Čechami - občas zavítám na blata kolem Budějic a tam se to motá prakticky všude okolo 400, nebo lehce nad 400m, podobně jako u nás mezi Říčanama a Kostelcem n. Č. lesy a přitom zima je u nás v průměru větší - na druhou stranu 400m někde pod Jizerkama, třeba v Tanvaldu, to je zas jiná liga. Zkrátka okolní krajina dělá hodně, ale dělení je holt takové, jaké je a musim říct, že dost často předpovídaná čára sněžení vychází, aspoň co jsem měl možnost vypozorovat - př.: Praha pod 400m déšť / mix a u nás nad 400 sníh, stává se to celkem běžně. Kolik toho pak napadne, je věc jiná a zcela lokální...

Re: První sněhová pokrývka v nížinách

16. 11. 2013 09:04

Nadmořská výška sice je v ČR dominantním klimatotvorným faktorem, ale významnou roli hrají i ostatní složky. V ČR především vzdálenost od oceánu (vliv zejména na amplitudu teploty), členitost reliéfu (viz můj předchozí příspěvek – členění reliéfu dle nadmořské výšky), antropogenní faktory (např. městské tepelné ostrovy), anemo-orografické systémy (např. fén v podhůří Šumavy či ve větším měřítku vlivem Alp na Moravě).

Nejlepší by tak myslím bylo příště rozdělit ČR pro tuto otázku na klimatické oblasti dle Quittovy klasifikace.

1) První sněhová pokrývka v teplé oblasti (regiony T1-T5).

2) První sněhová pokrývka v mírně teplé oblasti (regiony MT1-MT11).

3) První sněhová pokrývka v chladné oblasti (regiony CH1-CH7).

Sněhová pokrývka 1 a více cm.

Některé regiony se v ČR nevyskytují, klasifikace je z roku 1971 a byla vytvořena pro potřeby ČSR, několik regionů se tak vyskytuje pouze na Slovensku. Vytvořena je dle 14 klimatických charakteristik. V Atlasu podnebí ČR (2007) je klasifikace mírně upravena.
Odeslat odpověď