27. 11. 2013 10:53
Dlouhodobá předpověď zimy je velmi složitá, proto můžu pouze uvažovat dle svých zkušeností a statistik vyplývajících z minulých let.
Obvykle předešlé zimy měly velmi brzký nástup oproti současné zimě. Obyvkle přicházeli koncem října a v průběhu listopadu. Aktuálně se pomalu rozjíždí s postupnou tendencí (klasický přechod tlakových níží severní drahou s vysunutím tlakové výše směrem nad Británii, což způsobuje vpád studeného vzduchu od S a SZ)
. Tento trend bude v průběhu první půlky prosince střídán oblastmi vysokého tlaku vzduchu, které budou k nám postupovat od JZ a Z a vytlačí přechodně chladný vzduch směrem na sever.
Tyto dvě situace se budou velmi často střídat. V polovině prosince by mohl nastat silnější vpád studeného vzduchu, což by znamenalo denní maxima pod bodem mrazu s nočními minimi kolem -10 °C. Také zde budou mít vliv vytvářející se tlakové níže nad Balkánem (víc Rumunsko a Řecko), které však zatím do vývoje našeho počasí z hlediska srážek moc nepromluví, avšak po jejich zadní straně k nám bude zesilovat příliv chladnějšího vzduchu od SV. Zde uvidíme jestli tyto TN (popř. "jadranky") nás ovlivní - zatím negativní NAO není moc vyvinutá, uvidíme jak bude dál.
Dle mého názoru do teplejší periody opět spadne období Vánoc, po Vánocích opět chladnější perioda, která by mohla promlouvat do vývoje počasí u nás do poloviny ledna. Logicky poté by se mělo znovu oteplit (nížiny to budou mít tuto zimu jako na houpačce, sníh vydrží max. 1-3 týdny, časté oblevy (na horách podle mě sněhu budou mít dost). Další vývoj lze jen hádat, přesto si myslím, že nás čeká průměrná zima s pravidelným střídáním teplejších a chladných period. Též můžeme očekávat vliv nárůstu extrémních jevů (větrných kalamit, sněhových vánic, kdy může napadnout na horách během dne metr sněhu, v nížinách půl metr sněhu).