Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
11. 12. 2013 18:31
Tak klasický prosinec si představuju se sněhem minimálně ve vyšších polohách, tohle je katastrofa vzhledem k tomu že sněhu je málo pomalu i na horách a jinak není nikde ani vločka! Jen šedivo, slizko , takže klasický listopad - sračkopad. V takovým bezčasí se mi ven vubec nechce a nejradši bych celý den spal.
Nejlepší bylo že byla předpověd tuším od Honsové že léto bude chladné a deštivé, bylo velmi teplé, velká část dokonce naprosto teplotně extrémní a k tomu sucho. Prakticky bylo stejně jako na Sahaře.
Potom jsem už od podzima slyšel o tuhé a mrazivé zimě a co je? ... Prozatím to skutečně připomíná legendární nezimu 06/07. doufám že se to nebude opakovat. Tehdy bylo ale i v prosinci více slunka, ted je už víc jak týden pořád zataženo. Poslední slunce v úterý 3.12
Zkrátka označení zima je k smíchu. jak to může být nazýváno zima když je teplo. dalo by se venku grilovat
11. 12. 2013 18:47
Problém bude zřejmě terminologický, neboť pod pojem středoevropská zima nelze zařadit pouze mráz a sníh, ale i inverze popř. teplé oceánské proudění.
Pokud je někdo příliš citlivý na projevy počasí tak doporučuji antidepresiva a při lepší finanční situaci se přestěhovat třeba na Sibiř, tam bude stabilní mráz a sníh zaručen
11. 12. 2013 19:20
Mokrej hadr na hlavu, někteří, fakt. Je to bída zatím, ale co se dá dělat. Je fakt, že oceán řádí a Kanada bude dostávat příděly mrazů hodně slušné. Třeba se to do čtrnácti dnů otočí, ještě bych nevzdával ani ty Vánoce, modely můžou otočit ze dne na den.
11. 12. 2013 21:11
Jó, v nějaký zvláště vydařený prosinec jsem letos sice moc nevěřil, ale ten letošní, pokud se nestane něco nečekaného v tlakovém poli nad Evropou, či jinde, co by spustilo řetězec změn vedoucí k přestavbě tlakového pole, bude patřit zřejmě k těm nejméně zimním, jaké jsem zažil a možná někde (zejména na horách) i na čelní místa žebříčků vbec nejteplejších prosinců v historii měření některých stanic. Opravdu se zdá, že ten letošní snese srovnání tak leda s prosinci 1989 a 2006, popř. ještě s prosincem 2000 a místy je má šanci dokonce i překonat. Když si vemu, že i první dekáda, která zřejmě bude v celém měsíci tou nejzimnější, byla teplotně asi 2 st. nad normálem a sníh i ve vyšších polohách byl záležitostí většinou pouze přechodnou s cca 5 denním trváním (např. v celé SV části Krušných hor, kde v minulém týdnu napadlo cca 20 - 40 cm sněhu, bylo již v úterý opět díky teplotám vysoko nad nulou, silnému dešti a větru prakticky holo a situace se zřejmě v následujících nejméně 14 dnech určitě nezlepší), tak je dle výstupů prakticky všech modelů již nyní velmi pravděpodobné, ne-li prakticky jisté, že jako celek bude tento měsíc patřit na většině území ČR mezi silně až mimořádně nadnormální, obzvláště pak na horách, kde budou mnohde zřejmě i přes Vánoce prakticky bez sněhu. Ostatně tam se průměrné denní teploty již 3. dnem pohybují cca 5-7 st. nad normálem a tak tomu zůstane zřejmě i po většinu druhé dekády s tím, že v některých dnech na některých lokalitách ta odchylka bude možná i více než 10 st. nad normálem, a na výraznější ochlazení to přinejmenším do Vánoc zatím rozhodně nevypadá. Uvidíme, jak to bude dále, ale už nyní bych předpokládal, že budou ve střední Evropě lokality, kde odchylka od normálu za letošní prosinec bude kolem 5 st., Výraznější výjimkou by mohly být snad pouze údolní polohy, zvláště pak na J a V ČR a v SR, kde ty kladné odchylky od normálu mohou být podstatně menší. Naopak listopad a prosinec 2004 v mé oblasti zas tak špatné měsíce nebyly, i když v nížinách jsme si zimy taky moc neužili, přesto tehdy ležel alespoň v Krušných horách sníh prakticky od zač. listopadu, i když ho také nebylo mnoho, ale vlivem relativně vydatných sněhových srážek v porovnání s deštovými a díky přechodným ochlazením nestačil v teplých periodách roztát.
Prosinec již i já v tuto chvíli už prakticky odepisuji. Zbývá tedy doufat, že se naplní předpoklady některých klimatologů, počítající v druhé pol. zimy s oteplením stratosféry, které by mohlo přispět k radikální přestavbě tlakového pole a přinést častější vpády studeného vzduchu ze S směrů, a nezopakují se tak nezimy 1989/1990 a 2006/2007 v plném rozsahu. Obdobu zimy 2004/2005 bych nyní bral všemi deseti.
12. 12. 2013 07:23
Troll - velmi pekny a trefny prispevok.
Modely nasledujucich min. 10 dni nepripustaju ziadnu sancu na zmenu a dokonca po obdobi inverzii hrozi,ze akurat na sviatky zapocne Z-JZ prudenie,co by znamenalo oteplenie aj v nizinach. Mozme len dufat,ze sa nezopakuju "nezimy" z rokov 2006/07,2007/08 alebo 1989/90. Osobne verim v prekopanie situacie na prelome rokov. ved predsa nemoze ten studeny vzduch byt cely cas len v Kanade. Jesen sme mali teplu,kedy v novembri prevladalo oceanske prudenie. teraz tu pre zmenu budeme mat inverziu a teplo na horach. Ako dalsie by som si dal svizne SZ prudenie studeneho morskeho vzduchu a nasledne nieco suchsie a studene od SV a nakoniec nejaku TN z juhu,kedy by poriadne nasnezilo. Takto by sme boli spokojny vsetci. Neostava nam nic len dufam,ze predpovede meteorolog o prekopani situacie v druhej polovicke zimy.
12. 12. 2013 07:57
Hmm .. a v co budem doufat, až modely situaci překopou? Aby jim to vydrželo ? :-) :-) doufání je celkem k prdu :-) . Není lepší si říct třeba ať je klidně takto do konce zimy, a pak se nechat překvapit ? To si myslím je daleko lepší přístup jak doufání v něco. Modely sou fajn, ale ne všemocné, uvidíme že, až prostě nastane v cirkulaci změna se kterou nepočítaj, to se hned všechny obrátí :-) . Ale zatím to holt nevidí, a mně to taky nechybí, letošek mám teda bohatý na uplně něco jiného. A to zážitky. Ale možná je to jen tím, že když to počasí nudí, nebudu se nudit taky .. ale velkou změnou v proudění vzduchu k nám letošní zimu stále čekám, jak skončí prosinec si ale netroufám odhadovat. hezký den a nedoufat
12. 12. 2013 09:00
Já bych také tuto zimu skepticky neviděl. Oproti zmiňovaným teplým zimám tu je přeci jenom trošku jiná situace. Tedy alespoň vycházím ze zkušeností sledování modelů. Nezapomeňte, že modely se samy učí a vycházejí ze svých předešlých chyb. Pokud ale tu je stabilní neměnná situace delší dobu, ustrnou v takovém módu, že pak drobné odchylky podceňují. To se pak nakumuluje a je z toho velká změna, kterou jsou pak schopny rozpoznat až na poslední chvíli. Jsou to jen modely, aby byly 100% dokonalé, musí mít data z úplně všech složek atmosféry i litosféry. Možná se pletu a tato zima skutečně může následovat ty v 89/90 či 06/07 (Bůh ví), ale něco mi říká, že to tak letos nebude. Ale upřímně, také mám radši sníh a mráz
12. 12. 2013 14:06
To co teď ukazuje model GFS je fakt krása, kdyby měl vyjít tak bude kolem 27. prosince tak +13°
12. 12. 2013 14:19
- 13 st. C je lepší ;-)
12. 12. 2013 14:33
to je, jenže to minimálně v tomto prosinci nevidím.........
12. 12. 2013 15:03
Kdyby jenom v prosinci. Tlakové pole je děs. Neustále se protahující další a další výběžky k SV, nebo se rovnou odloupne TV-přecupitá přes Evropu na východ, kde se usídlí a není Boha ji vyšprtnout. Toto je maraton, který může trvat i celou zimu. To zima 2006/2007 může být ještě žabař.
12. 12. 2013 20:26
Na stránke:
http://www.milanlapin.estranky.sk/clank ... ezonu.html zverejňujem pravidelne sezónne predpovede (výhľady) počasia, ktoré vychádzajú z viacerých zdrojov informácií a z vlastného štatistického spracovania údajov za dlhé obdobie. Najbližšia zima bola podľa tohoto výhľadu 1.XII.2013 odhadovaná ako teplotne normálna až nadnormálna s normálnymi úhrnmi zrážok.