05. 01. 2014 15:41
Tady je důležitý výřez pro ty kteří nechtějí číst celý článek! Daleko zhoubnější vliv mají modely na komunitu amatérských meteorologů. Za poslední léta jsem jich přes internet poznal mnoho desítek, letmo možná i stovek, tak mám o této "komunitě" velmi podrobný přehled.
Podívejme se na to, jak vypadá v dnešní době typické chování člověka, který se právě začal zajímat o počasí a o meteorologii. Že by začal sledovat oblohu, naučil se typy oblačnosti a začal studovat, jak fungují v atmosféře různé procesy? Ne! Že by si začal vést zápisky o teplotách, srážkách, o sněhu? Kdepak! Hned jak si rozkliknou na internetu první meteorologické fórum, s cílem získat informace, tak jim naskočí konce neberoucí diskuse o výstupech meteorologických modelů a spousta odkazů a doporučení na ně. A nadšený začínající meteoamatér už s uchvácením sleduje různobarevné mapky předpovídaných teplot, srážek, větru, snaží se naučit číst v synoptických mapách, grafech, v modelových ansámblech.....a velmi rychle ho virtuální "meteorologická" realita naprosto pohltí.
Ti lidé už často nejsou schopní se v počasí radovat z přítomnosti. Když napadne sníh, tak se neradují, ale nadávají, že na modelech je za týden obleva. Když jsou to bouřkoví nadšenci, tak nejsou rádi, že dnes odpoledne se čekají bouřky, ale nadávají, že CAPE index potenciální konvektivní energie v předpovědi na 3 dny výrazně klesl, atd....
A i ti, kteří jsou alespoň trochu rozumní (nejčastěji trochu starší lidé; s rozsáhlou generací mladých nadšenců o stáří kolem 15 let je to nejhorší) a sledují i počasí za oknem, tak stejně u modelů sedí půl dne, každých 6 hodin nervózně čekají na aktualizace, nadávají, málem pláčou, nebo se málem hystericky radují z toho, co modely nakreslí na 3, 5, 7 dní dopředu; a přitom to je jen virtuální svět řízený klimateroristy.