22. 10. 2016 14:44
Mnej - souhlas.
Samozřejmě vše určuje rozestavění TU a z toho plynoucí proudění. Něco jiného by bylo, kdyby bylo v lednu při SV proudění 0°C, to už by bylo něco špatně. Co se týče toho středověku, jsem dost skeptický, co se týče pozorování počasí lidmi v minulosti, stejně tak jsem skeptický s pozorováním a předpovědmi slunečních skvrn a dalších klimatických jevů.
Ten loňský prosinec byl fakt neuvěřitelný. Tady na JZ bylo skoro každý den tepleji, než letos v říjnu a celý měsíc svítilo Slunce. Uživatelský bylo nádherně s denními maximy většinou 10-15°C. Na Moravě bylo naopak téměř celý měsíc zataženo a mlhavo a v průměru tam byl měsíc i o 5°C chladnější.
Jak už jsem zmiňoval asi před týdnem, přikládám velkou váhu počasí na V USA vs. Evropa. A jak jsem psal, že listopad by mohl být možná i vrcholným zimním měsícem, stále si to myslím. Zároveň jsem zvědav, jestli toto teplo v USA bude vystřídáno arktickým vpádem, jako v letech minulých, což bude opět generovat TN na západě Atlantiku, mířící k nám a rozjede to Jet Stream našim směrem, který nám zaručí teplou zimu, nebo to letos bude jinak. Listopad ale vidím dost zimně. Z důvodu (dle mě) možného vpádu arktiku na V USA koncem listopadu a tím pádem následné oteplení v Evropě, vidím jako možné, že bude listopad nebo ještě první půlka prosince nebývale zimní a možná právě i vrcholem zimy.
Jinak dnes v noci by mohl být první mrazík, dosavadní podzimní minimum je +2,6°C z dnešního rána, čili dost vysoké minimum, za což jsem rád
. Stromy začínají pomalu žloutnout, některé po deštích i opadávat, ale stále převažuje zeleno a stromy a keře pěstované na zahradě jsou zelené téměř všechny, snad kromě muchovníků.
Pokud bych bral ještě v potaz fenologické znaky, letošní podzim jsou nejpodivnější od doby, co je pozoruji. Z mykologického hlediska je nejpodivnější věc ta, že jsem za celý podzim narazil na 2 václavky. Přitom podmínky jsou pro ně dokonalé. Po silném dešti koncem září jsem si byl jistý, že se do týdne objeví. A nic. Říjen byl pro ně naprosto jako stvořený. A nic. Co to bude znamenat? Možná vůbec nic, ale václavky jsou jako hodinky, rostou každý podzim bez výjimky, letos u nás nic. A jak psal Dididi, jeho nález májovek jen utvrzuje v tom, že po fenologicko-mykologické stránce se děje cosi divného.
Po botanické stránce je to podobné. Letos na podzim kvete - aniž by bylo teplo - mnoho a mnoho dřevin, kvetoucích zjara. Napočítal jsem jich nejméně 12 druhů. Nyní téměř naplno vykvetla jabloň. Zlatý déšt již odkvétá...