Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
02. 10. 2016 11:35
Na podnet kraba zakladam téma Zima 2016/2017
Myslim že je uz čas kedže sa nám blíži prvý závan zimy....
Tak možme začať prvými odhadmi.....
03. 10. 2016 18:30
Samozřejmě, že podle nynějších výhledů, se zima nedá předpovědět, ale změna je to obrovská a nečekaná. Proudění je přímo opačné, srážky přicházející od SV, pořádné ochlazení. Některé předpovídané situace jsou megazajímavé (být tak začátek ledna, tak přímo ukrutné). Není tak časté, aby si v podstatě trvalé útvary jeko je islandská níže a azorská výše vyměnily místo. Uvidíme, jak nastartovaná změna cirkulace a prochlazení kontinentu se zakomponuje do globálního proudění s možností následného opakování podobných situací. Nebo to opět převálcuje dosavadní trend?
03. 10. 2016 22:48
Mám určitý pocit, že postupně dochází k větší setrvačnosti v počasí. Rozložení tlakových útvarů je často dlouhou dobu téměř neměnné. Proto si myslím, že i poněkud kuriózní situace může mít větší prostor pro její delší trvání. Uvidíme.
04. 10. 2016 05:04
uvedu několik situací, kdy začátkem října došlo k výraznému ochlazení a pak teplota stagnovala, nebo i rostla - a jaká byla zima :
1989 - následující zima jen období cca 20.11. - 10.12, a ještě holomrazy na počátku roku, jinak nic, téměř beze sněhu na horách.
1992 - zima proměnlivá, holomrazy na přelomu prosince a ledna, pak mimořádně teplo, ale od konce ledna do cca 10. března slušná zima.
1994 - slabá zima, něco málo kolem Vánoc a pak v první polovině ledna
2009 - po prudkém ochlazení v polovině října dlouho nic, pak ale první slušný nástup zimy v polovině prosince a pak nádherná zima v lednu, únoru a částečně v 1. pol. března
2013 a 2015 - debakl.
Takže toto ochlazení není dobrým znamením pro nadcházející zimu, ale přibližně průměrnou zimu to vůbec nevylučuje.
04. 10. 2016 20:14
Dík za založení tématu.
Zkusme shrnout opět pár dat:
1. sluneční aktivita převažuje v dlouhodobějším i krátkodobém aktuálním stavu velmi nízká :
https://www.spaceweatherlive.com/en/rep ... ity-report2. Atlantské oscilace : přechod k mínusu, nakonec to krásně vydíme u "NAO" , kdy v předpovědi bude zanedlouho de-facto otočená TV a TN , Azorská a Islandská , bude to na chvíli opačně. TN na jihu a TV na severu.
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... x/ao.shtml3. Sněhová pokrývka severní hemisféry: jak jsem psal nevidím nic mimořádného, ale nijak zvlášť jsem neporovnával s ostatními roky. Nějaký pozoruhodný nedostatek zatím nevidím. Očekávám ale výrazný a rychlý nárůst v následujích dnech když se podíváme na GFS předpovědi a ensembly.
http://www.natice.noaa.gov/pub/ims/ims_ ... alaska.gif4. Sea surface anomaly : patrný pozvolný sestup k La Niňa fázi hlavně v zónách dál od pobřeží Jižní Ameriky
http://www.ospo.noaa.gov/data/sst/anoma ... 3.2016.gif5. Hurikány v Atlantiku : velmi zajímavé. Máme již 15. tropickou bouři sezony, z nichž Matthew je hurikán 4. stupně a nova tropická bouře se tvoří východně od Baham.
http://www.accuweather.com/en/hurricane/tracker6. Tajfuny : také významnější aktivita na dálném východě. Aktuální Tajfun mířící na Jižní Koreu a Japonsko je velmi výrazný.
7. Předpověď na Říjen : ano, v první dekádě se výrazně ochlazuje pod běžný průměr, nicméně není tu ani ve většině ensemblů ani v aktuálních výstupech např. GFS nějaká tendence k silnému oteplení ve druhé dekádě měsíce. Ta třetí je velký otazník, ale není zcela jasné že dojde k razantímu oteplení a tím pádem měsíc Říjen bude mít trend stoupajích teplot a indikovat spíš horší ( teplejší) průběh zimy. Navíc to ani není jednoznačné pravidlo... Vlastně Říjen může letos dopadnout nakonec jako poměrně chladný měsíc. Navíc na východ od nás , v kontinentálním Rusku se bude poměrně výrazně ochlazovat + se prochladí Skandinávie. A to není zrovna indicie pro teplou zimu.
To znamená, že ačkoliv je pravděpodobnost opravdu studené zimy letos realisticky spíš menší, je myslím ale výchozími podmínkami daleko pravděpodobnější než tomu bylo minulé roky. Prostě bych letošní chladnou zimu nevyloučil.
Uvidíme jak se bude vše vyvíjet tento měsíc a pak hlavně dál v listopadu a můžeme hádat dál.
04. 10. 2016 21:13
No, zatím zde tedy o podprůměru nemůže být řeč. Poslední dny se teploty teprve pomalu dostávají tak akorát na ten normál, neboť denní průměry jsou včera asi 12, 5 st. a dnes to bude asi 11 st. V dalších dnech sice bude ochlazování pokračovat, ale zde to zatím na nějaký výrazný podnormál nevypadá - první dekáda tak bude díky prvním 2 dnům měsíce a převážně jen řekněme středně podnormálním dnům od 5.10. nejspíše jen lehce podnormální. Otázkou ale zůstává, co se stane dále. V druhé dekádě se objevují jak náznaky pokračujícího ochlazování s možností dosažení opravdu výrazně podnormálních hodnot, tak i postupný příliv teplého vzduchu zejména ve vyšších hladinách a postupný návrat teplot do normálních - nadnormálních hodnot.
Zatím (do cca 10 - 12.10.) tedy zde na SZ neočekávám nic, co by nebylo v této roční době obvyklé. Na horách asi nějaké vločky spadnou, ale pod 1000 m.n.m. se zřejmě pokrývka nevytvoří, popř. neudrží déle než pár hodin. Na druhou stranu uznávám, že na SV to může být jinak a situace se tam může podobat roku 2009, ale většinou asi nedosáhne až takových parametrů. Také ranní mrazíky v nížinách či pokles teploty lehce pod nulu ve středních polohách, který zde můžeme možná očekávat o víkendu a na poč. příštího týdne není nic, co by bylo řekněme kolem 10. 10. neobvyklé, zvláště když max. teploty budou kolem 10 st. nebo ještě vyšší. Říjen se tedy zatím vyvíjí tak, že sice nebude teplotně nadnormálním, ale zatím nemusí být ani měsícem s podnormální teplotou. Mimo jiné i proto si zatím odhadovat zimu ještě netroufám. Na druhou stranu jistá pozitivní věc tu je. Synoptika se po dlouhé době překopala způsobem, který jsme zde v zimním půlroce neměli už hodně dlouho. I když nepředpokládám, že by se to jako mávnutím proutku na dlouhou dobu překlopilo z JZ na SV, které by výrazně převládalo i přes celou zimu, je vidět určitá nestabilita a tendence ke změnám v dosud zaběhnuté teplé cirkulaci a tudíž se mi trvalý JZ, J či JV v následujících měsících jeví spíše jako nepravděpodobný. Spíše bych tam viděl, když už ne chladné proudění, tak alespoň větší dynamiku.
05. 10. 2016 05:48
V podstatě souhlas s Trollem, sobota byla cca 6-7°C nad průměrem, neděle cca 3-4°C nad průměrem, pondělí takový kladný průměr a včera zase záporný průměr. Je to vidět i na průměrech z Libuše - sobota 17,9°C, neděle 14,9°C, pondělí 11,9°C a včera 10,8°C - přitom Libuše je cca o 1,5°C chladnější než Klementinum, a v Klementinu jsou počátkem října průměry většinou 12-13°C. Počínaje dneškem půjdeme do velkého, ale zase ne tak velkého podprůměru. V polohách pod 500 m vidím průměrnou denní teplotu v příštích dnech většinou kolem 6°C, tedy cca 4°C, dnes spíše 5°C pod průměrem. Ale celkově nebudou příliš studené noci, takže to bude průměr "zachraňovat". Jinak ale toto asi nepatří do tématu příští zimy, kterou si netroufám odhadovat, protože to ani nelze, jen některé indicie mohou leccos naznačovat. Samozřejmě čekám, že i když bude třeba nadprůměrně teplá, debakl typu posledních 3 let to už snad nebude. Snad alespoň měsíc opravdu zimního počasí by být mohl, osobně bych jej čekal v lednu nebo únoru, popř. i v březnu, v listopadu nebo prosinci spíše ne ( jen můj tip ).
05. 10. 2016 19:01
Tak AccuWeather to sice moc optimisticky nevidí, ale v podstatě připouští větší dynamiku, i když by zejména v první pol. zimy měla převládat teplá oceánská vzduchová hmota (frontální zóna bude zřejmě nejčastěji v oblasti Severního moře). 2. polovina zimy by snad mohla slibovat nějaký ten vpád studeného vzduchu, zvláště pro východ, srážek ale zejména v Čechách celkově asi hodně, takže možná něco na způsob teplejší varianty zimy 2011/2012, nebo chladnější 2006/2007? Byl bych raději kdyby to nevyšlo.
05. 10. 2016 19:02
No já tedy těmto výhledům nevěřím ale toto by asi znamenalo že by jsme se dočkali častěji ledovky než sněhu časté mlhy námrazy a inverze. Ale stačil by jen drobný posu a bylo by to dobré. Ale jsou to jen malůvky i když tedy zajímavé.
05. 10. 2016 21:04
Ano, jsou to sice malůvky, ale zrovna AccuWeatheru to docela často aspoň cca vychází nebo aspoň minulé zimy jim to vyšlo. Pak letošní léto taky, že mělo být teplé, ale často bouřkové počasí .. A podzim z části taky, předpovídali teplo a sucho .. (září). Ale samozřejmě bych si přál konečně po dlouhé době zas chladnější zimu se sněhem a mrazem, ale to se uvidí. Ale pokud by to AccuWeatheru zas vyšlo, tak by byla zima bohatší na srážky, což by bylo rozhodně dobře a určitě lepší než nudná inverzní zima bez žádných výkyvů a třeba i nějaký ten sníh nás potěší
Takže bych jim i docela věřil, samozřejmě s rezervou, ale i tak ... Rozhodně jim to více vychází než CFSv2 -
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/C ... e1Mon.htmlTo jsou jen malůvky ..
07. 10. 2016 08:19
Poněkud zamotaná situace je nyní i kolem severního polu. Teploty se zde drží poslední dobou relativně dost v nadprůměru, když se ale podíváme blíže na příčinu, vidíme že se v této oblasti nachází poměrně dost oblačnosti a s ní spojené srážky. Tudíž pro ochlazování zde nepanují ideální podmínky, to se ale může rychle změnit. Přibývání sněhových zásob v Grónsku lze vidět na grafu níže:
09. 10. 2016 11:36
ECMWF měl včera říjnový update sezónní předpovědi. Oproti září žádná změna. Na následující 4 měsíce drží vysoký tlak na SZ/Z od VB a nízký tlak na J/JZ.
13. 10. 2016 09:37
Máme teprve polovinu října ale pokud bych měl usuzovat dle současného respektive nastoupeného trendu na počátku měsíce a s přihlédnutím na výhled na dalších 14 dní dle modelů tak to cosi naznačuje.
Samozřejmě situace se může zase náhle překopat ale určité opakování nastoupeného trendu může je zatím patrné. Důležité TÚ jsou v současnosti i ve výhledu Azorská TV respektive její tendence vysouvat hřeben na sever či propojování s Islandskou TV což je jiné než minulou zimu kdy se rozšiřovala do Alpské oblasti.
Také to že se obnovuje TV nad Skandinávií by bylo pro lepší zimu pozitivní. Na druhou stranu tato situace nedává prostor nějaké živé cirkulaci jako je např. svižné a pro horské oblasti příhodné SZ proudění.
Pak je také otázka udržitelnosti TV nad Severní Evropou protože její postup často nabírá směr k V-JV a to vede k teplému výškovému proudění a k inverzím což je snad vůbec nejhorší. Oblast NT nad J-JV je nevýrazná ale pokud by studený vzduch po přední či jižní straně TV dál zatékal do této oblasti má tato situace šanci na delší trvání.
Pak je zde ještě otázka co s tím udělá Atlantik resp. TN a frontální systémy z Atlantiku. Zdá se že by částečně procházely vysoko severní drahou a částečně naopak přes jižnější části Atlantiku ale byli by na své jižní dráze blokovány s minimální šancí posunout se dál než nad JZ okraj Evropy. Oblast východní Evropy by se tak mohla celkem nerušeně postupně prochlazovat což by bylo též pozitivní.
Nicméně je otázka jak tato situace dlouho vydrží do zimy je ještě daleko ale řekněme že zatím jsem mírný optimista a šance na lepší zimu než jaké tu jsou poslední roky bych nevylučoval. A nemyslím tím samozřejmě že tato synoptika zde bude panovat nepřetržitě do ledna či celou zimu ale že by se mohla opakovat a převažovat.